Pod podmienkou zachovania anonymity prehovorili súvislosti s výbuchmi plynovodu Nord Stream pre americký denník Washington Post nemenovaní predstavitelia oboznámení s vyšetrovaním nemeckých úradov.
Predstavitelia Západu by radšej nechceli vedieť, kto stojí za výbuchmi plynovodu Nord Stream, aby tak nezistili, že za to boli zodpovední ich spojenci, uviedol v pondelok americký denník Washington Post. V článku sa ako pravdepodobní páchatelia uvádzali poľskí a ukrajinskí agenti, ale vynechal sa jeden kľúčový podozrivý.
„Nehovoriť o Nord Stream“ je teraz nepísaným pravidlom na stretnutiach európskych politikov a politikov NATO, povedal novinám nemenovaný európsky diplomat. „Lídri nepovažujú za prínosné hlbšie bádanie a hľadania nepríjemnej odpovede,“ dodal Washington Post a uviedol, že predstavitelia Západu nie sú ochotní zaoberať sa možnosťou, že v tom má prsty Ukrajina alebo jej spojenci.
„Je to ako mŕtvola na rodinnej oslave,“ pokračoval nemenovaný diplomat a vysvetlil, že hoci ju všetci vidia, tvária sa, že tam nie je. „Je lepšie nevedieť,“ vysvetlil zdroj.
Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 boli v septembri zničené pri sérii simultánnych výbuchov pri dánskom ostrove Bornholm. Výbuchy prerušili kľúčové dodávky zemného plynu z Ruska do Európy, aj keď plynovod Nord Stream 1 bol uzavretý už skôr v tom istom mesiaci a vláda nemeckého kancelára Olafa Scholza zastavila sprevádzkovanie novovybudovaného plynovodu Nord Stream 2 hneď po tom, ako Rusko vo februári minulého roka začalo vojenskú operáciu na Ukrajine.
V súvislosti s výbuchmi prebieha v Európe viacero vyšetrovaní a objavilo sa viacero teórií o tom, kto za útokom stojí. The Washington Post poukázal na teórie, že poľská firma si v mene Kyjeva najala jachtu na prepravu výbušnín na miesto výbuchu; že na vine je „proukrajinská skupina“; a že útok spáchali „sabotéri z iných krajín“ bez vedomia ukrajinskej vlády.
Americký denník sa však nezaoberal myšlienkou, že by za výbuchom plynovodu stála americká vláda. Americký reportér Seymour Hersh vo februári s odvolaním sa na zdroje z amerických tajných služieb napísal článok, v ktorom uviedol, že Bidenova administratíva nariadila americkej CIA, aby s pomocou nórskeho námorníctva zlikvidovala potrubia.
Hersh neskôr uviedol, že príbeh o prenajatých jachtách podstrčila CIA a jej nemecký náprotivok BND americkým a nemeckým médiám ako falošnú správu.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý mesiac povedal, že „plne súhlasí“ s Hershovými závermi. Ruský prezident ešte pred zverejnením Hershovho článku obvinil „Anglosasov“. Putin vysvetlil, že z útoku profitovali najmä Spojené štáty, a to vďaka svojej pozícii dodávateľa skvapalneného zemného plynu do Európy.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…