Pri príležitosti stého výročia narodenia Konštantína Čulena usporiadal Historický odbor Matice slovenskej v spolupráci s Ústavom pamäti národa seminár o jeho živote a diele.
Pri počúvaní „vyrovnania sa s minulosťou“ v povojnovom období, keď sa iniciatívy chopili komunisti so sovietskou mocnosťou za chrbtom, vnucuje sa otázka, prečo sa naša spoločnosť v ponovembrovom období aspoň nestriasla strereotypov v historických vedách, vnucovaných obyvateľstvu cez školský systém.
To sa musí verejnosť iba cez náhodne organizované semináre dozvedať napríklad, že poslanci Slovenského snemu v období prvej Slovenskej republiky boli súdení podľa retribučných nariadení a s použitím paragrafu domáci zradcovia, odsúdení na drakonické tresty?
To dodnes uznávame? Dodnes uznávame zavedenie kolektívnej viny v povojnovom súdnictve? Ako sa z toho chceme dostať? Prijímame rozličné nariadenia EÚ a iných medzinárodných inštitúcií o ľudských právach a v našom spoločenstve zostáva v platnosti povojnové besnenie komunistov?
Vieme si predstaviť, že by sa po novembri ´89 udeľovali poslancom federálneho a národných parlamentov tresty za to, že pôsobili v nich počas totalitného režimu? Ako to, že dosiaľ sme nenašli dostatok síl, aby sme sa pozreli na naše dejiny zbavení nenávisti, ale aj s rešpektom pre ľudské práva!
Rozličné menšiny požadujú svoje práva, ale právo národa na svoj slobodný rozvoj ustavične zostáva potláčaný.
A netýka sa to len povojnového obdobia či našich najstarších dejín. Mnohí politici túto prax realizujú dodnes voči svojim oponentom na ceste k moci.
Len si spomeňme ako sa ujal pojem mečiarizmus na označenie všetkého, čo stálo v ceste oportunistom slovenskej štátnosti. Alebo jednoducho tým, čo tento štát nechceli.
Ako sa vytvára nový stereotyp na zakrytie zlyhania politikov. Na „vyrovnanie sa“ s érou vzniku štátnosti.
A znova treba pripomenúť KDH. Toto hnutie v istom čase navrhovalo znova založiť štát. Prečo? Lebo vtedy, keď nadišla chvíľa, zľakli sa zodpovednosti? A v podobných návrhoch pokračuje dodnes.
Najnovšie si pri pamätníku SNP v Bratislave pripomínalo výročie Barbarskej noci, pričom europoslanec za KDH Ivan Štefanec vyhlásil, že zakladajú novú tradíciu. To im trvalo vyše tridsať rokov, kým si spomenuli na zrušenie reholí a prenasledovanie kňazov i rehoľníkov?
A je pamätník SNP tým miestom, ktoré by pripomínalo zatváranie kláštorov a internáciu rehoľníkov? Ibaže je v centre hlavného mesta, takže akékoľvek aktivity v jeho blízkosti sa nedajú prehliadnuť.
Zrejme o to išlo kandidátovi do eurovolieb. Politické šafárenia s dejinami Slovenska prehlbujú nenávisť v spoločnosti a vedú k nedoziernym škodám na národnom povedomí.
Eva Zelenayová/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…