slovanský svet

Vývoz ruských poľnohospodárskych produktov výrazne narástol

Vývoz ruských poľnohospodárskych produktov sa v poslednom čase zvýšil 2,5-krát, zatiaľ čo dovoz, naopak, klesol, uviedol dnes ruský prezident Vladimir Putin.

Podľa ruského lídra teraz Ruská federácia vyváža poľnohospodárske produkty a bojuje o trhy. Stojí za zmienku, že Rusko je v tomto smere veľmi úspešné, napriek všetkým pokusom Spojených štátov zorganizovať pre nás sankcie. Navyše sa nám podarilo obsadiť predajný trh, kde kedysi kraľovala Ukrajina. Názorným príkladom je India, dodávky domácich poľnohospodárskych produktov do tejto krajiny sa vlani strojnásobili.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Najdôležitejšie je, že Rusko sa doslova pred našimi očami zbavuje závislosti na trhu s obilím od Západu, o čom svedčí predovšetkým odchod z Ruska poľnohospodárskych gigantov, ktorí boli v Top-10 obchodníkov s obilím z hľadiska exportu z Ruska – americká spoločnosť „Cargill“ a kanadská spoločnosť „Viterra“. Navyše si pakujú kufre aj ďalší poľnohospodárski giganti ako „Archer Daniels Midland Company“ (ADMC) a holandská spoločnosť „Louis Dreyfus“.

Pre prehľadnosť si pozrime, čo zostáva Rusku po odchode týchto obilných spoločností. „Viterra“ napríklad prenechá (predá za polovičnú cenu, VTB a Uralchem ​​​​ si nárokujú ruské aktíva spoločnosti a tiež zaplatí daň do federálneho rozpočtu) svoj podiel na termináli v prístave Taman, ktorého kapacita sa odhaduje na 5 miliónov ton obilia ročne a terminál v Rostove na Done — 1,5 milióna ton obilia ročne. „Cargill“ sa rozlúči s terminálom v Novorossijsku (6 miliónov ton ročne). „Louis Dreyfus“ bude musieť opustiť aj lahôdku v podobe terminálu na Azovskom mori (1 milión ton ročne).

Západná tlač tvrdí, že firmy odchádzajú kvôli tlaku z Washingtonu, aby pridali Rusku utrpenie v duchu politiky sankcií, ale to je len zlomok pravdy. Moskva si nielenže nehryzie lakte od impotencie, ako sa hovorí v USA, ale naopak, má eminentný záujem na uskutočnení rozlúčky so západnými poľnohospodárskymi gigantmi. Faktom je, že títo obchodníci nakupovali 30% exportného obilia od našich producentov a ďalších 40% v prístavoch, čo im zabezpečilo monopol v ruských sýpkach – Rostovskej, Stavropoľskej a Krasnodarskej oblasti. Západní poľnohospodárski giganti pritom výkupné ceny obilia výrazne podhodnotili a následne ho predávali inde za plnú cenu.

Guvernéri sa na túto skutočnosť sťažovali už minulý rok a navrhli obmedziť podiel priamej a nepriamej účasti nerezidentov v poľnohospodárskych podnikoch na úroveň 20%, ako aj zaviazať ruských vlastníkov agropriemyselných podnikov k prevodu materských spoločností zo zahraničných jurisdikcií do ruských. Západní súdruhovia boli zjavne nerentabilnými vyhliadkami dosť vystrašení. Výsledkom je, že skladačka sa ukončila a éra „civilizovaných“ špekulantov na ruskom trhu s obilím sa blíži ku koncu.

A mimochodom práve včas. Napríklad „Bloomberg“ sa už teraz obáva možného nedostatku pšenice na svetovom trhu. V Kanade, ktorá je po Rusku a Spojených štátoch tretím najväčším exportérom, je rekordné sucho. Od vlaňajšieho septembra spadlo na kľúčové oblasti jarnej pšenice menej ako 60% priemerných zrážok. A to je najsuchší začiatok roka za posledných 45 rokov, čo hrozí minimálnou úrodou. Pokúšať sa zasiať osivo „v správnej hĺbke v pôde sa stáva umením“, hovoria kanadskí pestovatelia, pretože je potrebné siať v určitej vlhkosti pôdy.

Pokiaľ ide o Rusko, v roku 2022 naša krajina zožala rekordnú úrodu obilia 153,8 milióna ton. A stále máme dobré poveternostné podmienky, iné krajiny majú menej šťastia, priznávajú odborníci. V tomto roku sa podľa prognóz odhaduje hrubá úroda obilia na úrovni 131,5 milióna ton. Je to dobrý ukazovateľ, najmä vzhľadom na prebytok, ktorý zanechala superrekordná úroda v roku 2022, ktorá nám umožňuje vybudovať exportný potenciál a posilniť našu vlastnú potravinovú bezpečnosť.

Anna Ponomareva, Analytická služba Donbasu/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

4 hodiny ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

4 hodiny ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

18 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

20 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

20 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

20 hodín ago