Spravidla deti reagujú na dôveru rovnako, a ak v niektorých prípadoch klamú, potom tomu s najväčšou pravdepodobnosťou nerozumejú.
Dajte dieťaťu vedieť a cítiť, že mu veríte.
Napríklad, ak u svojho dieťaťa spozorujete agresivitu alebo bojovnosť a pred odchodom na ulicu zopakujete: „Skús to, bojuj dnes!“, „Nech sa na teba dnes sťažujú!“ – to tvorí stereotyp správania a vy, ako to bolo, nevedome vyvolávate tieto činy. V týchto prípadoch je lepšie povedať: „Správaj sa pokojnejšie a zdržanlivejšie.“ Je dôležité, aby vám dieťa mohlo dôverovať: dodržte slovo, ktoré ste mu dali. Ale ak zrazu nie je možné splniť sľub, vysvetlite dôvod a ospravedlňte sa.
Vysvetlite, že pravda „drží svet“ v detskom jazyku: je užitočná. Ľudia žijú v harmónii, ak si navzájom dôverujú.
Skúste si spoločne predstaviť spoločnosť, kde sa všetci navzájom klamú. Opíšte situácie klamstva a nečestných ľudí: falšovateľov, podvodníkov atď. Vysvetlite, že nečestní ľudia vo všeobecnosti prehrávajú: neverí sa im, nie sú rešpektovaní.
Nevytvárajte situácie na klamanie. Vyhnite sa dvojzmyselným otázkam, keď je ľahšie klamať ako povedať pravdu.
Ak dieťa rozbilo pohár a vy o tom viete alebo hádate, nepýtajte sa ho: „Rozbil si pohár?“ – ale radšej povedzte: „Viem, že si rozbil pohár, povedz mi, ako sa to stalo.“ Takáto istota vylučuje možnosť podvodu zo strany dieťaťa. Navyše, ak ste v tejto chvíli benevolentná, nie je potrebné, aby klamal.
Príliš prísne tresty v domácom prostredí, prílišné nároky a silný nátlak rodičov svedčia o nepochopení povahy dieťaťa, jeho vekových vlastností a krízových stavov. To môže viesť k tomu, že dieťa začne klamať zo strachu z problémov. Niekedy dieťa klame, cíti sa bezmocné urobiť všetko, čo od neho rodičia vyžadujú.
Nezapájajte sa do ponižujúcich výsluchov.
Ak sa dieťa hneď nepriznalo, tak naliehať a vypočúvať ho je zbytočné. Spravidla v tomto prípade dochádza k potýčke. „Nie, to nie som ja!“ – „Nie, nie ja,“ atď. Je lepšie vysvetliť, že takéto konanie je neprijateľné a ako sa dá zo situácie adekvátne dostať. V závislosti od svojich rodičovských zásad ho môžete potrestať. Ale ak si nie ste istí, že to vaše dieťa urobilo, v tomto prípade je lepšie povedať: „Dúfam, že to, čo hovoríte, je pravda. Ak nie, budem veľmi naštvaná.“
Odmeňte poctivosť. Ak sa vám vaše dieťa priznalo, ukážte mu svoju radosť: „Som rada, že si čestný človek, pretože si povedal pravdu.“
Tu však nastáva najťažšia situácia: keď sa dieťa priznalo, čo by sa malo urobiť s trestom za nesprávne správanie? Ak ho potrestáte, nabudúce sa nemusí priznať. Ak nebudete trestať, potom nemusí pochopiť, že urobil zakázané. Je jasné, že v tomto prípade by mal byť trest podmienečný. Dajte mu šancu zlepšiť sa. Najdôležitejšie je ukázať negatívne dôsledky jeho činu a vysvetliť, ako sa mu vyhnúť. Nechajte dieťa pochopiť, že vás to veľmi rozčuľuje a dúfate, že vás už nebude rozčuľovať.
Dajte príklad čestnosti.
Malé deti nerozumejú dvojitým štandardom. Ak sa vám stala takáto delikátna situácia a deti sa stali svedkami, tak im určite vysvetlite pozadie udalosti. Priznajte, že ste urobili chybu tým, že ste klamali, že je to veľmi nepríjemné, ale niekedy sa to v živote stáva.
Slovanské učenie
Zriadenie novej základne americkej protiraketovej obrany v severnom Poľsku zvyšuje úroveň jadrového ohrozenia, preto je…
K zriadeniu systémov protivzdušnej obrany v severovýchodnej časti krajiny, najbližšie k Ukrajine, vydal príkaz Kristóf…
Podle bývalého poslance Zelenského strany Služebník lidu existoval koncentrační tábor od března do listopadu 2022.…
Nemecký časopis Der Spiegel tiež tvrdí, že identifikoval takmer všetky osoby zapojené do sabotáže, ale…
Bidena možná čeká proces impeachmentu za útok na Rusko. A v Kyjevě mezitím došlo k…
Podle agentury Reuters odvolávající se na finskou telekomunikační společnost Cinia došlo k poškození prvního kabelu…