zdrava

Vône, ktoré pomáhajú liečiť choroby

Šalvia

Liečivé vlastnosti šalvie sú ľuďom známe už od staroveku. V tom čase bola táto rastlina práve najrozšírenejšia v Stredomorí a Strednej Ázii. Verilo sa, že má antiseptické vlastnosti a pomáha pri kŕčoch. Najnovšia štúdia z roku 2013 len potvrdila dohady staroveku. Vôňa a nápoj šalvie nielen pomáha ženám vyrovnať sa s charakteristickou bolesťou v bruchu, ale tiež zmierňuje stres a zlepšuje pamäť. Podľa výskumníkov ide o silný antioxidant, ktorý pomáha prečistiť organizmus a zabraňuje vzniku nestabilných molekúl – voľných radikálov, ktoré urýchľujú proces starnutia a spôsobujú rakovinu. Nezabúdajte však na hlavnú lekársku múdrosť: „čo môže byť prospešné, v iných podmienkach môže byť škodlivé“. Inými slovami, opatrenie je potrebné dodržiavať. Šalvia, podobne ako iné aromatické oleje, by sa mala užívať v dávkach od 15 do 60 minút denne. Ale nie viac, inak to spôsobí opačný efekt.

Mäta pieporná

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Mätu piepornú sa naučili používať už v starovekom Egypte, kde bola produkcia aromatických olejov na vysokej úrovni. Lístky mäty sa našli v pyramídach z roku 1000 p.K. Dnes už mnohé štúdie dokazujú, že mätový olej zmierňuje bolesti pri syndróme dráždivého čreva, pomáha pri gastrointestinálnych ochoreniach a znižuje tuberkulózne zápaly. Podľa vedeckého článku publikovaného v časopise Airment Pharmacology v roku 2000 viedla zmes 90 mg mätového oleja a 50 mg rascového oleja pri pravidelnom užívaní k významným zlepšeniam u pacientov trpiacich funkčnou disperziou. No zdravým ľuďom pomáha mätový olej zvládať stres a podľa štúdie lekárov z Bostonskej univerzity zlepšuje pamäť.

Pomaranč

Vôňa a pomarančový olej z vás môžu urobiť skutočného „guru“ odolnosti voči stresu. Niet divu, že sa neustále používa pri masáži. Obsahuje špeciálnu zložku linalool, ktorá znižuje napätie a upokojuje nervový a kardiovaskulárny systém. Vďaka nemu sa citrusové vône používajú ako liek na bolesti hlavy. Paradoxne ale pomarančová esencia pomáha aj pri akútnom črevnom ochorení – salmonelóze. Dokazuje to štúdia publikovaná v Journal of Food Science v roku 2008. Podľa ich názoru pomarančový olej zabraňuje rastu baktérií Salmonella a je výborným antiseptikom. Má len jednu nevýhodu – je to silný alergén.

Škorica

Ak vám chýba pozornosť alebo vyrovnanosť, potom škorica pomôže vyriešiť tieto problémy. To je užitočné najmä pre vodičov, ktorí sa po vdýchnutí škoricovej vône upokoja a lepšie sústredia. Uviedli to vedci z Wheeling Jesuit University v Spojených štátoch. Dodali tiež, že za prítomnosti vône škorice mali ľudia rýchlejšie reakcie a zlepšili sa motorické schopnosti. Podľa vedcov toto pozorovanie v budúcnosti pomôže predchádzať rozvoju Alzheimerovej choroby. Okrem tonizačných vlastností je škorica známa svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Vôňa škorice dokáže napríklad zmierniť bolesť hlavy spôsobenú prechladnutím, ako aj zmierniť všetky jej prvé príznaky.

Levanduľa

Každý vie, že levanduľa pomáha pri úzkosti, nespavosti a depresii. Nie každý však vie, že levanduľový olej podporuje rast vlasov. Vedci z výskumného centra The Natural Medicines Comprehensive Database tvrdia, že levanduľa je účinná pri alopecia areata, keď človeku vypadávajú vlasy. Pre svoje mierne omamné vlastnosti môže byť levanduľa použitá ako liek proti bolesti. Informovali o tom vedci z Isfahanskej lekárskej univerzity. Snažili sa uľaviť od bolesti u detí po tolzilektómii (odstránení krčných mandlí). V dôsledku toho deti, ktoré neustále vdychovali vôňu levandule, pociťovali menšiu bolesť ako ostatní pacienti. Levanduľový olej dokáže liečiť aj rany. Ak ho zmiešate s jódom, rana sa zahojí oveľa rýchlejšie.

Slovanské Noviny

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Totalitný Brusel cenzuruje a blokuje alternatívne médiá

Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…

10 hodín ago

Minister školstva z Bruselu: Zákaz mobilov si každá krajina určí sama

Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…

10 hodín ago

UŽ aj Česko sa pripravuje. MANUÁL pre občanov odhalí, čo robiť keď…

Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…

10 hodín ago

NATO sa rozhoduje pre „preventívne údery“ na Rusko

NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…

10 hodín ago

Slovenskí podnikatelia rokovali v Srbsku

V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…

10 hodín ago