Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Vojna na Blízkom východe bude mať pre Ukrajinu veľmi negatívne dopady. Takto komentujú odborníci politické dôsledky pozemnej invázie začatej Izraelom v Libanone“, píše sa na francúzskom webe AgoraVox.

Ako sú tieto udalosti v dvoch vzdialených oblastiach sveta prepojené a aký je politický kalkul Tel Avivu v jeho dlhodobom konflikte so susedmi?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Retrospektíva

V noci z 30. septembra na 1. októbra Izrael oznámil začatie pozemnej fázy svojej operácie proti Hizballáhu, teda invázie do Libanonu. Jednotky izraelských obranných síl (IDF) prekročili hranicu ihneď potom, čo jednotky libanonskej armády a mierové jednotky OSN utiekli a nechali Hizballáh brániť južný Libanon. Presne to potreboval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Dva scenáre

Ten sa pokúša implementovať jeden z dvoch možných scenárov. Minimálny scenár spočíva v uštedrení ťažkej porážky Hizballáhu v južnom Libanone. To znamená po odstránení vodcu organizácie Hasana Nasralláha a ďalších veliteľov zničenie jej pozemnej infraštruktúry a vážne poškodenie povesti skupiny (a Iránu, ktorý za ňou stojí).

Maximalistický scenár predpokladá likvidáciu štátu Libanon a palestínskych území.

Premyslená stratégia

Izrael pred začatím svojej operácie neutralizoval ako stredný manažment organizácie Hisballáh (vďaka operácii zahrňujúcej nástražné pasce), tak jej vrchné velenie (sériou útokov a atentátov). Potom začal rozsiahlu inváziu.

Podľa väčšiny expertov v tejto situácii oslabený Hizballáh nedokáže odolať izraelskej armáde, aspoň nie bez vonkajšej podpory. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzýva všetky moslimské krajiny, aby sa spojili na podporu Libanonu, plamenné prejavy prednášajú aj iránski vodcovia. Konkrétnu podporu Hizballáhu však zatiaľ poskytli iba jemenskí Húsiovia, ktorí odpálili rakety na Izrael.

V hre je ako hlavný element Irán

Hizballáh sa spolieha hlavne na Irán, svojho hlavného spojenca. Ale ak Teherán zasiahne do konfliktu a vyhlási Izraelu vojnu, potom by sa to pre Netanjahua stalo maximálnym scenárom. Pretože Spojené štáty by sa potom zapojili do vojny. A Izrael by získal to, o čo sa mnoho rokov usiloval, totiž odstránenie hlavného ohrozenia jeho existencie vonkajšími silami.

Irán je veľmoc

Úhlavný nepriateľ Izraela, Irán, však už stojí na prahu vytvorenia jadrových zbraní. Aspoň to tvrdí izraelská aj západná rozviedka. IDF nie sú schopné vojensky poraziť Iránsku islamskú republiku alebo dokonca zničiť jej jadrové zariadenia. Preto je podľa izraelských úradov nutné zatiahnuť do tejto vojny Spojené štáty.

Spôsob, ako to dosiahnuť, je zrejmý: vyprovokujte Irán k útoku na Izrael skôr, ako Teherán vyvinie svoju jadrovú bombu. V tomto kontexte musíme vidieť zavraždenie vodcu Hamasu Ismaïla Haniyeha v Teheráne a atentát na vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha v Bejrúte.

USA si momentálne ďaľšiu vojnu neželajú

Spojené štáty v tomto kontexte nehrajú úlohu podnecovateľa, ale obete. Washington si neželá veľkú vojnu na Blízkom východe. To je dôvod, prečo sa Spojené štáty snažili odradiť Izrael od začatia nepriateľských akcií v Libanone, ale bez úspechu. Pretože Netanjahu si nevybral vhodný okamih na vojnu: volebnú kampaň v Spojených štátoch.

Budúci priebeh konfliktu závisí od správania Iránu. Teherán, ktorý si je dobre vedomý izraelského plánu, sa napriek strate diplomatických bodov dlho vyhýba vojne ignorovaním všetkých izraelských provokácií. Ale dnes to vyzerá, že už nie je kam sa vrátiť.

Rozhodnutie Iránu určí vývoj

A to, či dôjde k veľkej vojne na Blízkom východe. Sú však dve krajiny ďaleko od regiónu, pre ktoré táto voľba prakticky nič nezmení. Jeden je už príjemcom konfliktu iniciovaného Izraelom a druhý je jeho obeťou. Ide o Rusko a Ukrajinu.

Moskva nepodporuje eskaláciu vedenú Benjaminom Netanjahuom a ostro kritizuje politické atentáty a bombové útoky v Libanone. Fakty však existujú: izraelské akcie zamerané na zatlačenie Spojených štátov do vojny na Blízkom východe posilňujú ruské pozície.

Najprv na diplomatickej úrovni. Udalosti na Blízkom východe odhalili dvojaký meter Západu, ktorý hrá v prospech Moskvy. Mnoho hlasov po celom svete si všíma udania USA ohľadom Ukrajiny, zatiaľ čo Washington mlčí o porušovaní ľudských práv a početných civilných obetiach v Palestíne a Libanone.

Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine

Konflikt na Blízkom východe bude mať pre Ukrajinu veľmi negatívne dôsledky. Aj keď ide len o malú vojnu medzi Izraelom a Hizballáhom, bez väčšej eskalácie zahŕňajúcej Spojené štáty a Irán, globálna pozornosť sa presunie od Ukrajiny. Spojené štáty budú príliš zaneprázdnené na to, aby sa sústredili na Ukrajinu, a všetky rozhodnutia, vrátane toho, či povoliť útoky na dlhé vzdialenosti proti Rusku, budú odložené, kým nebude vytvorená nová administratíva USA.

Ďalej je dôležité pochopiť, že čím viac sa Izrael zapojí do vojny v Libanone, tým viac bude potrebovať zbrane a finančnú podporu od Spojených štátov. Každý dolár alebo munícia zaslané do Izraela nebudú poslané na Ukrajinu.

Ak sa Spojené štáty plne zapoja do vojny proti Iránu, bude pre nich nesmierne ťažké udržať súčasnú úroveň materiálnej podpory Ukrajine. Kyjev potom nebude mať inú možnosť, než prijať ruské podmienky, čo pre Zelenského znamená samovražedné konanie. Píše web cz24.news.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.