„Nikdy sme neboli bližšie k mieru ako v tejto chvíli. Prezident je odhodlaný,“ uviedla v pondelok hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.

Zoznam pripravených tém na telefonický rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho americkým náprotivkom Donaldom Trumpom zahŕňa aktuálne otázky, predovšetkým však urovnanie konfliktu na Ukrajine, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Plán utorňajšieho telefonátu sa podľa neho dohodol v priebehu niekoľkých dní. Všetky témy, o ktorých budú lídri diskutovať, označil Peskov za špeciálne, informuje TASR podľa agentúry TASS.
„Je štandardné pripraviť určité témy, ktoré sú na programe … – ale predovšetkým, samozrejme, otázky ukrajinského urovnania. To je téma, na ktorú Kremeľ pripraví body rokovania pre prezidenta,“ uviedol Peskov na videu, ktoré zverejnil spravodajca ruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti VGTRK Pavel Zarubin na sieti Telegram.
Peskov sa tiež vyjadril k možnosti osobného stretnutia medzi Putinom a Trumpom. V tejto chvíli podľa neho nie je možné hovoriť o akýchkoľvek termínoch, pretože nedošlo k žiadnym predbežným dohodám.„Ak sa prezidenti rozhodnú (stretnúť sa), rozhovory budú organizované v časovom rámci, ktorý si stanovia,“ dodal.
Trump novinárom v pondelok povedal, že sa v utorok porozpráva s Putinom. Súčasťou rozhovorov súvisiacich s ukončením vojny na Ukrajine budú podľa Trumpa aj územné otázky aj elektrárne, čo sám označil za „rozdelenie určitých aktív“.
„Nikdy sme neboli bližšie k mieru ako v tejto chvíli. Prezident je odhodlaný,“ uviedla v pondelok hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.
Avizovaný telefonát následne potvrdil aj Kremeľ, no Trumpove vyjadrenia o témach rozhovoru odmietol komentovať. Jeho príprava podľa Peskova trvala len pár dní, tento čas však podľa neho koniec-koncov závisí od rozhodnutí hláv štátov. Hovorca ruského prezidenta prisľúbil, že Kremeľ po rozhovore zverejní tlačovú správu a v prípade potreby zorganizuje aj brífing.
Trump sa podľa agentúry Reuters snaží získať Putinovu podporu pre americký návrh na 30-dňové prímerie, s ktorým Ukrajina súhlasila minulý týždeň po rokovaniach s delegáciou Spojených štátov v Saudskej Arábii.
Šéf Kremľa navrhované prímerie v princípe podporil, podľa neho je ale potrebné riešiť ďalšie „vážne“otázky, napríklad ako a kto by dozeral na dodržiavanie zastavenia bojov pozdĺž celej frontovej línie. Takisto je podľa neho potrebné zaoberať sa pôvodnými príčinami konfliktu.
Americkí predstavitelia naznačili, že Ukrajina pravdepodobne bude musieť urobiť územné ústupky, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to však kategoricky odmieta.
Zdroj: info.sk / InfoVojna
Jeffrey Sachs: Ruské problémy boli ignorované s tichým súhlasom Nemecka
Naď a jeho vypínanie webov: Čím hlbšia orba, tým plytšie argumenty
Je 177 932 Ukrajincov na Slovensku málo? Minister Eštok žiada eurokomisiu o výnimku z migračného paktu
Projekt za 2,6 miliardy eur! Vláda schválila opravu stovky mostov cez PPP
Živnostníkom po Novom roku klesnú náklady. Nepopulárna transakčná daň pre nich končí!
Rokovania o mieri budú pokračovať v USA. Delegácie Washingtonu a Moskvy sa stretnú v Miami
Moskva pritvrdzuje rétoriku. Putin nazval európskych lídrov „malými prasiatkami“
Sedem krajín EÚ sa teraz stavia proti vyvlastneniu ruského majetku
Ústavný súd dočasne stopol zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov
Rodový Ústoj
VIDEO: Nový český minister zahraničia Petr Macinka prišiel do Bratislavy napraviť vzťahy, ktoré poškodila Fialova vláda.
VIDEO: Spojené štáty varujú Európu, aby nesiahala na zmrazené ruské aktíva, pretože by došlo k sabotáži Trumpovho mierového plánu pre Ukrajinu, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.
VIDEO: Český premiér Andrej Babiš podporuje ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu.
VIDEO: „Povojnový svetový poriadok sa mení k nepoznaniu. Neexistuje dôležitejší čin, než podpora obrany Ukrajiny, preto musíme prijať rozhodnutie o financovaní Ukrajiny.
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci
Otázka zmrazených ruských aktív nebude na programe summitu EÚ.
VIDEO: „Rusko dosiahne svoje ciele na Ukrajine vojenskými prostriedkami ak mierové rokovania stroskotajú,“ oznámil ruský prezident Vladimir Putin a európskych vojnových štváčov označil za malé prasiatka, ktoré chcú profitovať z kolapsu Ruska
Už to nie je také ľahké: Švédske námorníctvo varuje, že tankery ruskej “tieňovej flotily” strážia vojaci
Analytik varuje: Provokácii sa už nedá vyhnúť, kľudne aj v Kyjeve odpália jadrovú bombu, len aby obvinili Rusko
MBridge – medzinárodný digitálny most so zlatými piliermi
zo sekcie
Vladimir Putin bude s Donaldom Trumpom hovoriť predovšetkým o ukončení vojny na Ukrajine, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov
Vladimir Putin bude s Donaldom Trumpom hovoriť predovšetkým o ukončení vojny na Ukrajine, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov
Vladimir Putin bude s Donaldom Trumpom hovoriť predovšetkým o ukončení vojny na Ukrajine, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov