Vláda SR schválila podporné opatrenia v oblasti regrutácie a stabilizácie vojakov.

Dôvodom je pretrvávajúca nenaplnenosť v Ozbrojených silách (OS) SR a vysoká odchodovosť profesionálnych vojakov. Vyplýva to z materiálu Ministerstva obrany (MO) SR, ktorý v stredu na rokovaní schválila vláda. Uvádza TASR.
Vojakovi by malo podľa materiálu patriť za každý rok trvania štátnej služby od jedného roka do troch rokov, od piatich do desiatich rokov, od 16 do 25 rokov a od 38 rokov zvýšenie hodnostného platu o jedno percento vrátane zvýšenia funkčnej tarify. Vojak by mal za štvrtý rok trvania štátnej služby dostať zvýšenie platu o päť percent. Za každý rok trvania štátnej služby od 11 rokov do 15 rokov a od 26 rokov do 37 rokov by sa vojakom mal zvýšiť plat o dve percentá, priblížilo MO.
„Vnútorné podmienky, ktoré rezort ministerstva obrany dlhodobo vytvára pre profesionálnych vojakov, v mnohom ovplyvňujú aj úspešnosť získavania mladých ľudí do ozbrojených síl,“ vysvetlilo ministerstvo. Upraviť by sa podľa materiálu mal aj spôsob vyplácania aktivačného príspevku tak, aby motivoval ľudí na vstup do štátnej služby profesionálneho vojaka. Navrhuje preto, aby sa vyplácal vcelku a na začiatku služobnej kariéry vojaka.
Stabilizačný príspevok pre vojakov
Ďalej ministerstvo navrhuje vyplácať vojakovi v prípravnej štátnej službe k minimálnej mzde stabilizačný príspevok. Patriť by mal vojakovi mesačne vo výške 40 percent platu profesionálneho vojaka druhého stupňa bez zvýšenia funkčnej tarify a hodnostného platu. Táto suma by sa následne mala vynásobiť koeficientom pre hlavné mesto, krajské mestá či okresné mestá.
Vojakom by sa mohol zvýšiť nárok dodatkovej dovolenky na desať služobných dní po skončení ich vyslania mimo Slovenska či rozšíriť okruh profesionálnych vojakov, ktorým možno poskytnúť preventívnu rehabilitáciu. Má ísť o vojakov v dočasnej štátnej službe, ktorí dosiahnu najmenej 45 rokov. „Širšie využitie preventívnej rehabilitácie vo forme aktívneho odpočinku sa navrhuje najmä z dôvodu uspokojenia oprávnených potrieb profesionálnych vojakov dochádzajúcich za rodinou z miesta výkonu štátnej služby vzdialeného od miesta trvalého pobytu bez možnosti denného dochádzania,“ tvrdí.
/ ereport.sk /
Brusel ustupuje od úplného zákazu spaľovacích motorov. Koniec sa neposúva, no plán je miernejší
Ukrajinské protikorupčné vyšetrovanie sa zdá byť na pokraji obvinenia Zelenského
Nemecký generál prezradil, čo sa stane s mnohonárodnými silami EÚ na Ukrajine
Zelenskyj: Ukrajina sa bez ruských aktív neudrží nad vodou
Poľsko a Ukrajina nikdy neboli partnermi, vyhlásil podpredseda Sejmu
VIDEO: Jaroslav Naď na opozičnom mítingu vyhlásil, že keď sa dostane opozícia k moci, nastane „hlboká orba“ a prisľúbil opätovné zriadenie Lipšicovho úradu, obnovenie NAKA aj kriminalizáciu politických oponentov, ktorých označil za mafiu
VIDEO: List Fica, Kalináka, Gašpara, Paru generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi
Blanár z Bruselu: Pozícia Slovenska je nemenná! Sme proti konfiškácii ruských aktív
O prijatí rezolúcie Valného zhromaždenia OSN o boji proti glorifikácii nacizmu. Ako hlasovali naši? Robo nie je načase urobiť poriadok?
Vláda Andreja Babiša odmietla emisné kvóty ETS2
Kyjevské šapitó: Zelenskyj ukradol miliardu a chce ešte viac
Ruská odpoveď: „Koalícia ochotných“ je horšia ako NATO, nebudú žiadne ústupky v otázke Donbasu, Novoruska a Krymu…
„Rusko ostane pre Európu trvalou hrozbou aj v prípade uzavretia mieru na Ukrajine,“ šokoval svojimi militantnými rusofóbnymi vyjadreniami rumunský prezident Nicušor Dan
Rusko chce ukončiť vojnu a nastoliť plnohodnotný mier. Vianočné prímerie navrhované Ukrajinou je podľa Kremľa časom na oddych a následnou cestou k obnoveniu bojov
VIDEO: „Európania nemajú peniaze na financovanie Ukrajiny. Množstvo ľudí medzi európskymi elitami si napriek klamlivým vyhláseniam svojich vodcov uvedomuje, že Ukrajina je v konflikte s Ruskom odsúdená na zánik,“ tvrdí americký profesor politológie John Mearsheimer
Automobilka Volkswagen kvôli zlej ekonomickej situácii v Nemecku a americkým clám zatvára svoj závod v Drážďanoch
VIDEO: „Pre Nemecko boli dobré ekonomické vzťahy s Ruskom receptom na úspech. Práve vďaka nim po zjednotení Nemecka mnohé podniky neskrachovali,“ vyhlásil spolupredseda AfD Tino Chrupalla
VIDEO: Šéfka britskej tajnej služby MI6 obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina z naťahovania mierových rokovaní o Ukrajine
VIDEO: Európa podľa talianskeho vicepremiéra Mattea Salviniho bojkotuje úsilie Donalda Trumpa dosiahnuť mier na Ukrajine.
Politico: Nová česká vláda je problémom pre Ukrajinu a EÚ
zo sekcie
Vláda schválila podporné opatrenia v oblasti regrutácie a stabilizácie vojakov
Vláda schválila podporné opatrenia v oblasti regrutácie a stabilizácie vojakov
Vláda schválila podporné opatrenia v oblasti regrutácie a stabilizácie vojakov