Od roku 2005 sa v Bratislave každoročne koná bezpečnostná konferencia organizácie GLOBSEC – Global Security Forum. Hoci je to mimovládna organizácia, je štedro podporovaná slovenskými vládami. Paradox, na ktorý poukazuje aj generál Jozef Viktorín (Republika).
Bezpečnostnú konferenciu hostí Bratislava za štátne peniaze, teda za peniaze nás všetkých. K tomu okrem iného patria aj kontroly na hraniciach. Generálovi Viktorínovi prekáža, že štát sa zaoberá doslova dotovaním stretnutia mimovládnej organizácie, kým vážne problémy spoločnosti kompetentným unikajú. Z toho je jasné, aký vzťah majú k Slovenskej republike. Ak sa niekomu zdá, že to nie je dôležité, Viktorín pripomína, že priority vlády by mali byť niekde inde. A rovnaký fakt vyčíta prezidentkinej vláde aj Robert Fico, predseda Smer-SSD.
Slovenskú republiku má na konferencii zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová, Bratislavu navštívi Leyenová, Metsolová, Macron,hovorí sa však aj o ukrajinskej delegácií. Celé sa to spustí 29. mája, no kontroly na hraniciach nás neminú už od stredy, 24. mája.
„Hovorí sa, že Slovensko organizuje Globsec, kto všetko sa ho zúčastní, aké veľké veci sa budú diať a ako bude venovaný Ukrajine. Pre organizátorov je však Slovensko iba miestom na šírenie propagandy, ktorá má meniť myslenie ľudí. A ako sme počuli, vraj keď nie po dobrom, sľubujú, že po zlom. Jeden názor, jedna pravda,“píše na sociálnej sieti generál Viktorín, ktorý pripomína, že témou dneška nie je ani sociálna situácia, ani kontaminované obilie z Ukrajiny, ale štátny aparát rieši stretnutie mimovládnej organizácie.
„Novodobí „vykladači pravdy“ k organizácii využili štátny aparát, bezpečnostné zložky a zaviedli kontroly na hraniciach. A teraz vidíme, čo dokáže nekontrolovaný tretí sektor. Diktovať štátu čo má robiť a ako. Táto konferencia nie je lacný špás. Preto sa pýtam, koľko finančných prostriedkov bolo na organizáciu vyčlenených z rozpočtu? Ako sa podieľalo MO SR, MZV SR a Úrad vlády?,“pýta saViktorín.
Podľa Jozefa Viktorína áno, lebo občan potrebuje vidieť, čo bolo a možno aj bude pre vládne garnitúry prioritou.
„Starostlivosť o bezpečnosť obyvateľov? Nie, SR ich zaujíma málo, a preto sme tam, kde sme. Pravidlá má určovať štát v dialógu s občanom, nie inak,“uzatvára Viktorín.
Robertovi Ficovi sa nepáčilo, že na svojom prvom zasadnutí vláda riešila konferenciu Globsec. Pýta sa, prečo by mal kabinet na prvom zasadnutí rozhodovať o vyčlenení vojakov na pomoc polícii pri kontrolách na hraniciach v tejto súvislosti. Dodal, že pre konferenciu mimovládnej organizácie sa budú niekoľko dní tvoriť rady na hraničných priechodoch a za všetkým vidí „rukopis“ pani prezidentky Zuzany Čaputovej.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…