Generálny prokurátor odmieta praktiky, kde sa vytrhávajú z kontextu jednotlivé vety v otázke využitia paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi, aby zrušil obvinenie vyšetrovateľa, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.
Pohľad Generálnej prokuratúry (GP) SR na paragraf 363 Trestného poriadku sa žiadnym spôsobom nezmenil. Pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady (NR) SR to v piatok uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.
„Odmietam, aby boli vytrhávané z kontextu jednotlivé vety zo všetkého toho, čo bolo povedané. Tak na vypočutí, aj v súčasnej dobe,“ reagoval na otázku, či sa v porovnaní s verejným vypočutím pred voľbou šéfa prokuratúry nezmenil jeho postoj na znenie paragrafu 363 Trestného poriadku.
„Zastávam konzistentný názor k tomuto inštitútu,“ zdôraznil.
Zopakoval, že bez tohto oprávnenia by sa stal generálny prokurátor štatistom. „Nezostávalo by mi nič iné, len skonštatovať porušenie zákona s dôvetkom, že nemôžem prijať na základe vzniknutej nezákonnosti opatrenie,“ povedal.
Kritizoval, že sú spochybňované rozhodnutia autorít. Odmietol, že by sa GP SR vo svojich rozhodnutiach prikláňala na stranu obhajoby. „Na všetky jej námietky, na ktoré má v trestnom konaní nárok, musí GP SR zareagovať a zaujať stanovisko,“podotkol.
Ďalej zdôraznil, že nevie o žiadnych podivných rozhodnutiach a za každým jedným svojím rozhodnutím a vyhlásením si stojí.
Na Žilinku zaútočil poslanec SaS Alojz Baránik.
„Svoje veľmi pochybné rozhodnutia nielen že nezdôvodňujete ale kompenzujete ich aj tým, že vykonávate politickú činnosť,“ skonštatoval Baránik.
„Svoje klamstvá kompenzujete tým, že sa snažíte vytvoriť protiváhu protikorupčnej vláde tejto republiky,“ zdôraznil.
„Toto čo ste teraz povedali, si dúfam všimne celá verejnosť. Toto je vrchol a dôrazne sa proti tomu ohradzujem,“reagoval Žilinka.
„Považujem za absolútny vrchol, že ja vyvíjam politickú činnosť. Toto je aká obludnosť. Čo ja mám z politikou?“ pýtal sa Žilinka.
„Maroš Žilinka je nielen generálny prokurátor ale má aj svoju česť, rodinu a nenechám sa tu urážať len preto, že máte na svoje výroky poslaneckú imunitu,“ reagoval Žilinka.
Viac vo videu:
Celé video:
Paragraf 363 dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.
Generálna prokuratúra zrušila 31. augusta na základe tohto paragrafu obvinenia bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke.
Poslanec Alojz Baránik (SaS) chce iniciovať v parlamente odvolávanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Poslanec to povedal po rokovaní ústavnoprávneho výboru. Tvrdí, že Žilinka stratil jeho dôveru.
„Právny expert“ Sulíkovej SaS Alojz Baránik neskrýva svoju oddanosť a obdiv voči advokátovi a politikovi Danielovi Lipšicovi, ktorý stojí na čele Úradu špeciálnej prokuratúry po tom, ako Romanom Mikulcom (OĽaNO) riadená polícia a vyšetrovatelia NAKA a taktiež prokurátori ÚŠP podozriví z manipulácie trestných konaní, posadili do väzby Lipšicovho predchodcu prokurátora Dušana Kováčika.
Baránik vo svojom blogu koncom júla 2021 okrem iného napísal:
„Generálny prokurátor verejne obvinil špeciálneho prokurátora z niečoho, čo by dokonca mohol byť aj disciplinárny priestupok. Odhliadnuc od otázky, čo si máme myslieť o takejto forme vykonávania oprávnení generálneho prokurátora voči svojmu podriadenému (najmä keď vieme, že keď ide o ozajstnú nekalú činnosť disciplinárne či inak stíhaných prokurátorov, prokuratúra mlčí ako hrob), pýtame sa, kto tu viac koná ako obhajca?
Daniel Lipšic, ktorý kultivovane a opierajúc sa o fundovanú a logickú argumentáciu bráni zákonom predpokladanú nezávislosť pre spoločnosť kritického vyšetrovania vedeného úradom, na čele ktorého stojí?
Alebo je to generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý sa zastáva krokov, u ktorých vidíme jediný logický účel: Zabrániť úspešnému trestnému stíhaniu, ktoré môže viesť aj k niektorým z tých, ktorí ho na jeho terajší post dostali?“
Jednou z podmienok na výkon šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry je získanie bezpečnostnej previerky na stupeň prísne tajné od Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorá Daniel Lipšic nemal. K tomu, aby ju získal mu pomohol minister Milan Krajniak zo Sme Rodina, ktorý spolu s Lipšicom pred niekoľkými rokmi zakladal politické hnutie Nova. Krajniak ešte pred tým pôsobil aj ako Lipšicov poradca.
„Je to skôr potvrdenie, že je to zručný právnik a vedel si so situáciou poradiť,“ vyhlásil poslanec Alojz Baránik z SaS v januári 2021.
Lipšic sa mal k previerke dostať aj nezvyčajne rýchlo a to už za dva mesiace od podania žiadosti. Národný bezpečnostný úrad pri tom tvrdí, že previerky štandardne trvajú šesť mesiacov, v niektorých prípadoch aj dlhšie.
Krajniakov rezort pre SME vysvetlil, že Lipšica oslovili na spoluprácu v oblasti právnych služieb a práve pre to ministerstvo požiadalo o jeho previerku. Vylučuje, že by to bolo kvôli jeho možnej kandidatúre na špeciálneho prokurátora.
Exminister spravodlivosti a bývalý šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sa v marci 2021 pre InfoVojnu vyjadril k bezpečnostnej previerke na stupeň „prísne tajné“ pre Daniela Lipšica, vďaka ktorej sa stal šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa mal dopustiť trestného činu na tom základe, že požiadal Národný bezpečnostný úrad o vykonanie bezpečnostnej previerky stupňa utajenia “prísne tajné” pre osobu JUDr. Daniel Lipšic z dôvodu jeho prípadnej kandidatúry na post špeciálneho prokurátora.
Vyšetrovateľ PZ OKP Bratislava uznesením z 12.7.2021 odmietol trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania obzvlášť závažného zločinu zneužívanie právomoci verejného činiteľa, ktoré podal Tomáš Šinka a politická strana Smer-SD. Trestné oznámenie smerovalo aj na zodpovedných zástupcov NBÚ, ktorí udelili Danielovi Lipšicovi previerku.
Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave však dospela k záveru, že rozhodnutie vyšetrovateľa o odmietnutí trestného oznámenia bolo vydané predčasne, na podklade nedostatočne zisteného a ustáleného skutkového stavu.
Milan Krajniak (Sme rodina) sa ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny mal dopustiť trestného činu na tom základe, že požiadal Národný bezpečnostný úrad o vykonanie bezpečnostnej previerky stupňa utajenia “prísne tajné” pre osobu JUDr. Daniel Lipšic z dôvodu jeho kandidatúry na post špeciálneho prokurátora.
Viac v článku TU.
Zdroj: hnonline.sk / pravda.sk / InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…