Na vysokú nadúmrtnosť počas pandémie koronavírusu mali vplyv rozhodnutia politikov. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti. Ak by vraj Slovensko zaviedlo opatrenia, ako napríklad Dánsko, podľa štúdie sa mohlo potenciálne zachrániť až 21 000 životov.
Generálna prokuratúra preveruje, či v súvislosti s manažmentom pandémie na Slovensku nedošlo k zlyhaniam, za ktoré by sa mala niesť trestná zodpovednosť. Dôvodom je štúdia o nadúmrtnosti v tomto období.
„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky prijala opatrenia na preverenie významných skutočností vyplývajúcich zo štúdie „Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022)“ z decembra 2022, ktorá bola predmetom reportáže odvysielanej v Správach RTVS dňa 6. januára 2023, a to z hľadiska, či v súvislosti s manažmentom pandémie covidu-19 nedošlo k takému konaniu alebo opomenutiu konania, ktoré by zakladalo trestnú zodpovednosť,“ informovala prokuratúra v stanovisku zverejnenom v pondelok 9. januára 2023.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácii si ochorenie COVID-19 od začiatku pandémie na Slovensku vyžiadalo 20 849 životov.
Na vysokú nadúmrtnosť počas pandémie koronavírusu mali vplyv rozhodnutia politikov. Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti. Ak by Slovensko zaviedlo opatrenia, ako napríklad Dánsko, podľa štúdie sa mohlo potenciálne zachrániť až 21 000 životov.
Slovensko bolo počas prvej vlny premiantom. Tvrdý lockdown zavedený od takmer prvého dňa pandémie priniesol očakávané výsledky, uvádza RTVS. Druhá a tretia vlna však dopadli katastrofálne, uvádzajú autori štúdie.
Slovensko dosiahlo 70-percentnú nadúmrtnosť oproti predpandemickému obdobiu. Horšie dopadli len dve krajiny – Poľsko a Bulharsko. „Pozreli sme sa na to, že ak by Slovensko robilo tie opatrenia, ktoré robili tie najúspešnejšie krajiny, tak koľko potenciálnych životov sme mohli zachrániť,“vysvetlil spoluautor štúdie Peter Pažitný.
Počas sledovaného obdobia zomrelo na covid 26 786 ľudí. Ak by SR robila to, čo Dánsko, mohlo sa zachrániť 21 308 ľudí. Porovnanie s Nemeckom hovorí o 18 476 potenciálne zachránených životoch, s Estónskom 12 391.
„Estónsko vynikalo tým, že veľmi rýchlo dokázalo všetky vedecké poznatky pretaviť do reálnych krokov. Má vysokú mieru elektronizácie verejnej správy, telemedicínu. Dánsko malo vynikajúci leadership krízy, vláda mala veľmi vysokú dôveru obyvateľstva,“ priblížil Pažitný.
Stratené životy už nikto nezachráni, no práve analýzou dát sa dá z pandémie poučiť a vyhnúť sa tak prípadným budúcim krízam. Sociológ pridáva aj ďalšie rady.
„Kľúčové je počúvať, čo je konsenzus expertov. Hlavne nie to, čo Jožko alebo Ferko napísali na facebooku. Prestaňte toto sledovať na sociálnych platformách, nič normálne a nič dobré tam nenájdete,“ zdôraznil sociológ Michal Vašečka.
Viac v reportáži RTVS:
V Dánsku prestali od 1. februára 2022 platiť prakticky všetky covidové opatrenia (povinné nosenie rúšok na verejnosti, napríklad pri cestovaní v hromadnej doprave), ktoré mali spomaliť šírenie koronavírusu. Vláda k tomuto kroku pristúpila napriek pretrvávajúcim vysokým prírastkom počtu nakazených. Krajina otvorila nočné kluby či reštaurácie a pri vstupe do rôznych prevádzok nebolo viac potrebné predkladanie tzv. covidpasov ani negatívny výsledok testu. Bez obmedzení boli tiež povolené hromadné podujatia.
K podobnému plošnému zrušeniu opatrení došlo v Dánsku aj v septembri 2021. Boli však postupne znovu zavedené, keď sa v novembri začal v súvislosti so šírením variantu omikron počet infikovaných prudko zvyšovať.
Dánsko sa v apríli roku 2021 stalo prvou krajinou, ktorá úplne zastavila používanie vakcín AstraZeneca. Dánska zdravotná agentúra vyhlásila, že po prešetrení súvislosti vakcíny AstraZeneca so zriedkavými krvnými zrazeninami zistili, že vakcína naozaj vykazuje vážne vedľajšie účinky. „Preto sme sa rozhodli pokračovať s vakcinačným programom pre všetky cieľové skupiny bez tejto vakcíny,“ povedala jej riaditeľka Soren Brostrom.
Dánsko začiatkom mája 2021 oznámilo, že pre obavy z vážnych vedľajších účinkov zahŕňajúcich krvné zrazeniny do svojej národnej očkovacej kampane nezahrnie vakcínu od amerického výrobcu Johnson & Johnson.
„Dánsky zdravotnícky úrad (Sundhedsstyrelsen) dospel k záveru, že výhody použitia vakcíny proti chorobe COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson neprevažujú nad rizikom možného nepriaznivého účinku … u tých, ktorí vakcínu dostanú,“ uviedol vtedy vo svojom vyhlásení úrad.
Program hromadného očkovania proti COVID-19 v Dánsku odvtedy pokračoval bez vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson.
Správu aktualizujeme …
Zdroj: dennikn.sk / sme.sk / spravy.rtvs.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…