Ak je globálny konflikt finančný, Západ ho už prehral … a geopolitické následky budú v tomto smere túto skutočnosť zrkadliť, konštatoval v tejto súvislosti portál Zero Hedge.
Predsedníčka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na debate organizovanej televíziiou CNBC 21. apríla 2022 nepriamo priznala, že Ponziho finančná schéma peňazí finančných inštitúcií na obrazovke počítača a neustále tlačenie ničím nekrytých peňazí bola fatálna chyba Západného finančného systému.
Georgievová konštatovala túto skutočnosť vo svetle epidémie koronavírusu a kríze na Ukrajine, ktorá je vnímaná ako bod obratu v rámci nadchádzajúcej zmeny geopolitickej štruktúry na planéte, s čím sa globáne elity z Davosu nedokážu zmieriť:
„Myslím si, že nevenujeme dostatočnú pozornosť nezamýšľaným dôsledkov. Rozhodujeme sa s určitým cieľom a málokedy premýšľame o tom, čo sa môže stať, keď to nie je naším cieľom. A potom zápasíme s tým, aké to bude mať dôsledky.
Vezmime si akékoľvek rozhodnutie, ktoré je rozsiahle, ako napríklad rozhodnutie, že musíme vynaložiť prostriedky na podporu ekonomiky. Vtedy sme síce uznali, že v obehu je možno príliš veľa peňazí a príliš málo tovaru, ale nepremysleli sme celkom dôsledok tak, aby sme vopred lepšie informovali o tom, čo robíme.
Úplne sa podpisujem pod to, čo Christine [LaGardeová, prezidentka Európskej centrálnej banky] povedala o klimatických šokoch. Už teraz nám vypršal čas. A skutočnosť, že vždy, keď nás niečo zasiahne, zabúdame na iné krízy, je neuveriteľne znepokojujúca.
Niekedy sa správame ako osemroční, keď hráme futbal. Tu je lopta, všetci sme pri lopte. A nepokrývame zvyšok ihriska.
Naša schopnosť riešiť viac ako jednu krízu naraz je veľmi, veľmi obmedzená. a musíme sa zamerať na skutočne veľké veci, ktoré by mohli rozhodnúť o budúcnosti, a udržať svoju pozornosť na ne.“
Portál Zero Hedge vo svojom článku v tejto súvislosti poukazuje na končiacu sa éru fiat mien, na chyby v menovej politike a na kontrastný vývoj v Ázii, kde sa uprednostňuje krytie rubľov, jüanov a novej eurázijskej meny komoditami:
„Od pádu banky Lehman Brothers v roku 2008 vzrástla celková bilancia niektorých hlavných centrálnych bánk z menej ako 7 biliónov USD na 31 biliónov USD (Fed + ECB + Bank of Japan + Bank of China, ako uvádza Yardini Research). Najstrmšia časť nárastu nastala od marca 2020, keď prudko vzrástli aktíva amerického Fedu a ECB.
Aj keď je to možno odôvodnené „pandémiou covid“, dôsledkom bolo oslabenie kúpnej sily každej menovej jednotky. A keďže sa toto oslabenie prejavuje v ekonomike, odráža sa vo vyšších cenách.
Čo však monetaristi neberú do úvahy, je reakcia ľudí na oslabenie meny. Keď si verejnosť uvedomí, že ceny z nejakého dôvodu rastú rýchlejšie, zvýši pomer medzi nakúpeným tovarom, a teda aj tovarom, ktorý má v ruke, k pomeru svojich dostupných menových zdrojov. To ešte viac zvýši ceny a potom hrozí, že rast cien bude eskalovať nad rámec možností úradov ho kontrolovať.
Sankcie proti Rusku vyslali západným spotrebiteľom jasný signál o zvyšujúcich sa nákladoch na energie a už teraz pociťujú ich vplyv na široký sortiment spotrebiteľských výrobkov. To, že to centrálne banky prekvapilo, svedčí o strašnej neschopnosti predvídať úplne predvídateľné dôsledky inflačnej menovej politiky. Okrem toho centrálne banky nepochopili skutočný vzťah medzi peniazmi a úrokovými sadzbami.
Úspech ázijských mien má destabilizovať meny Západu. Bez ohľadu na budúcnosť ázijských mien však meny Západu v sebe nesú zárodky deštrukcie hodnoty, a to jednoducho preto, že ich vývoj už nemá kam ďalej smerovať, iba nadol.
Existuje samoľúby predpoklad, že centrálne banky majú kontrolu nad úrokovými sadzbami a vždy ju mať budú. Chýba pochopenie trhov, ktoré v konečnom dôsledku odrážajú ľudské konanie. Je to chyba, ktorá nakoniec vedie k tomu, že kombinované kroky štátov úplne zlyhajú.
Postavenie ECB je zložitejšie, pretože jej akcionármi sú národné centrálne banky v systéme eurozóny, ktoré budú potrebovať záchranu. Ďalšou komplikáciou je nerovnováha v systéme vyrovnania TARGET2 a nesplatené repo obchody, ktorých hodnota sa naposledy odhadovala na 8,725 bilióna eur, ktorú je potrebné ukončiť.
Medzi Japonskom a eurozónou môžeme očakávať, že ich meny sa zrútia ako prvé. Spočiatku sa bude dolár na zahraničných burzách javiť ako silný, čo bude odrážať ich pokles. Cudzinci však vlastnia finančné aktíva a vklady v celkovej hodnote viac ako 33 biliónov USD pri súčasnej hodnote. Ak FED nedokáže zabrániť tomu, aby výnosy dlhopisov stúpli výrazne nad súčasnú úroveň, väčšina z nich vrátane 15 biliónov USD investovaných do akcií sa vyparí. Zničenie hodnoty meranej v kolabujúcich menách bude mať ekonomicky katastrofálne následky.
Práve preto, aby sa vyhli tomuto osudu, najprv Čína a teraz aj Rusko komoditizujú svoje meny a dokonca plánujú nové cezhraničné zúčtovacie médium čiastočne viazané na hodnoty komodít. Dúfajú, že sa vyhnú zvyšovaniu úrokových sadzieb vo fiat menách, ktoré strácajú kúpnu silu.
Ak je globálny konflikt finančný, Západ ho už prehral … a geopolitické následky budú v tomto smere túto skutočnosť zrkadliť.“
Zdroj: realclearpolitics.com / zerohedge.com / YouTube / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…