Krajiny NATO naďalej „zásobujú“ Rusko pokročilými vojenskými technológiami. Koncom mája bola v zóne NVO zachytená robotická platforma THeMIS estónskeho výrobcu MILREM Robotics. Prečo je tento stroj veľmi zaujímavý pre ruský obranný priemysel?
Pozemné drony z pobaltských štátov patria medzi najvyspelejšie nielen na Západe, ale aj na celom svete. O cennej trofeji – v materiáli RIA Novosti.
THeMIS je jedným z mála vojenských vývojov v malom Estónsku, ktorý nemá vlastný obranný priemysel. Spoločnosť MILREM Robotics prvýkrát predstavila tohto robota v roku 2015 na výstave DSEI v Londýne a aktualizovaná verzia bola špecialistom predstavená v roku 2019. Desať krajín NATO už kúpilo tieto platformy pre svoje vlastné ozbrojené sily. Niekoľko jednotiek dostala aj Ukrajina v roku 2022.
THeMIS je pásové, bezpilotné pozemné vozidlo s otvorenou architektúrou. Je k dispozícii v troch verziách. THeMIS Transport je určený na dopravu munície do frontovej línie a evakuáciu zranených z bojiska. Nosnosť je 1200 kilogramov, čo znamená, že prepravuje naraz až 25 delostreleckých granátov kalibru 155 mm.
THeMIS Combat je bojová modifikácia. Je vybavený guľometmi kalibrov 7,62 a 12,7 mm, 40 mm automatickým granátometom, 30 mm rýchlym kanónom alebo protitankovým raketovým systémom. Zbraň je stabilizovaná – plošina je schopná strieľať v pohybe. K dispozícii je nočný zrak a termokamera, ktoré umožňujú operátorovi pracovať kedykoľvek počas dňa vo vzdialenosti pohľadu. Okrem toho môže byť robot vybavený zariadením na detekciu a neutralizáciu mín a improvizovaných výbušných zariadení.
Tretia možnosť, THeMIS ISR, je prieskumník. Má veľa senzorov. Hlavnou úlohou je poskytnúť jednotkám pozemných síl informácie o tom, čo sa deje v určitom sektore frontu. Používa sa tiež ako opakovač rádiového signálu, platforma elektronického boja a na osvetlenie cieľa laserovým lúčom, čo ho robí veľmi efektívnym v spojení s vysoko presnými údernými systémami.
Video:
Záujem obranného priemyslu
Podvozok je vyrobený na základe dvoch bočných pancierových trupov s húsenicovými vrtuľami. Medzi nimi je plošina pre cieľové zaťaženie. Pohon je hybridný: dieselové, batériové a trakčné elektromotory. Koľaje pokrývajú bočné trupy, nad nimi sú police na inštaláciu potrebného vybavenia.
Dĺžka THeMIS je 2,4 metra, šírka je dva a výška je 1,15 metra. Pohotovostná hmotnosť – 1635 kilogramov. Rýchlosť je až 20 kilometrov za hodinu. Všetky jednotky pohonu zabezpečujú prevádzku po dobu 15 hodín. Batérie bez nafty vydržia 90 minút. Pri inštalácii určitých zaťažení sa doba prevádzky skracuje v súlade s ich spotrebou energie.
Údaje z videokamier a rôznych snímačov „videnia“ sa privádzajú do riadiaceho systému s vysokým stupňom autonómie. Stroj je schopný určiť vlastnosti cesty a zohľadniť ich. K dispozícii je režim nezávislého pohybu po danej trase a priame ovládanie prevádzkovateľom prostredníctvom rádiového kanála.
Robotické platformy TheMIS v rôznych zariadeniach sa opakovane zúčastnili cvičení v Estónsku aj v zahraničí, vrátane tých, ktoré sa konali pod záštitou NATO. Vývoj sa považuje za veľmi sľubný.
Hybridný pohonný systém pre dlhodobú prevádzku. Riadiaci systém a súvisiace vybavenie (samozrejme by bolo pekné zachytiť konzolu operátora pre kompletnú sadu, ale hlavnou vecou je stále samotná platforma). Ľahké, ale odolné brnenie, ktoré nezaťažuje a umožňuje vám vyvinúť značnú rýchlosť pre pozemné robotické systémy. A to nie je všetko. Niet pochýb o tom, že informácie, ktoré inžinieri získajú z bojovej trofeje, budú prínosom pre ich domáci vojensko-priemyselný komplex.
Vo všeobecnosti je pre nich veľmi užitočný zachytený pozemný dron. Rusko sa aktívne zaoberá bezpilotnými systémami a akýkoľvek západný model pre domáci obranný priemysel stojí za svoju váhu v zlate. THeMIS teraz pomôže vytvoriť efektívnejšie prostriedky na boj proti nepriateľským robotom a podnieti vývoj vlastných pokročilejších bojových systémov.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…