Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Istá švédska spoločnosť propaguje implantáciu mikročipov, na ktorých môže byť uložený COVID pas, píše de.euronews.com.

Screenshot videa YouTube | Biočip

Keďže sa stále objavujú nové vlny koronavírusu, mení sa aj prístup ku COVID pasu či Green pasu. Boli by ste ochotní nechať si ho implantovať do ruky?

Biočipy

Švédska spoločnosť DSruptive Subdermals, ktorá sa špecializuje na implantovateľnú mikroelektroniku, chce využiť svoje implantáty ako lekársky nástroj na detekciu COVIDu-19 a iných infekčných chorôb.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Biočipy využívajú komunikáciu v „blízkom poli“ (NFC), rovnakú technológiu, aká sa používa pri bezkontaktných platbách, čo umožňuje ich skenovanie inými zariadeniami, ako sú smartfóny či platobné terminály.

„Vieme, že svet zdieľaných zariadení, internet vecí, ako ho mnohí nazývajú, „hovorí jazykom“ NFC. Takže ak mám v ruke implantovaný čip, môžem „hovoriť jazykom“ všetkých týchto zariadení a bez problémov s nimi komunikovať,“ – tvrdí Hannes Sjoblad, generálny riaditeľ spoločnosti DSruptive Subdermals.

Bezpečnostné obavy

Keďže však čip môže naskenovať ktokoľvek, kto má čítačku, táto technológia vyvoláva aj bezpečnostné obavy.

„Skutočným problémom je, ako s údajmi zaobchádzať, čo vyvstane neskôr, keď pôjde o to, ako údaje ukladať. Ak nebudú zabezpečené, niekto môže získať vaše informácie a potom bude ťažké získať ich späť,“ – varuje Ben Libberton, mikrobiológ pracujúci pre laboratórium MAX IV.

Aby však niekto mohol ukradnúť informácie z čipu, musel by najprv vedieť, že máte implantát, a potom sa ho dotknúť smartfónom, aby ho mohol prečítať. Ďalšou obavou je, že čipy by mohli umožniť sledovanie polohy osoby. Ale nie je to tak, ubezpečuje Sjoblad: „Nemajú batériu a nedokážu samy vysielať signál, takže sú v podstate pasívne.“

„Nikdy nemôžu prezradiť vašu polohu, aktivujú sa len vtedy, keď sa čítajú priamo – napríklad pomocou smartfónu. Takže sa nedajú použiť na sledovanie osoby.“

Majú široké využitie

Implantované mikročipy sú navrhnuté tak, aby uľahčili každodenný život, a už ich používa množstvo ľudí a podnikov na celom svete ako náhradu kľúčov, prístupových kariet či preukazov totožnosti.

V roku 2018 švédska štátna železničná spoločnosť dokonca testovala biočipy ako náhradu vlakových lístkov.

Amanda Blacková, vedúca digitálneho centra Epicenter v Štokholme, ktoré v posledných rokoch poskytlo čip svojim zamestnancom, uviedla, že podľa jej názoru je čip ešte bezpečnejší ako tradičné metódy ukladania údajov.

Ďalšia spoločnosť, Biohax International, ktorá stojí za mikročipmi používanými švédskymi železnicami, spolupracuje s partnermi v oblasti zdravotníctva, aby mikročipy naplnila zdravotnými informáciami.

Ak napríklad niekoho privezú do nemocnice v bezvedomí, jednoduchý scan čipu by mohol lekárom poskytnúť informácie o zdravotnom stave pacienta, uzatvára de.euronews.com.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.