Osobu podozrivú z financovania podozrivých už Rusko zadržalo. Američania mali zatajiť niektoré spravodajské informácie, že sa niečo na území Ruska chystá.
Útok v koncertnej sále vo veľkom nákupnom a zábavnom centre Crocus City Hall na severozápadnom predmestí Moskvy z piatka večera si vyžiadal najmenej 140 obetí na životoch.
Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov, informuje TASR podľa agentúry AFP.
Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) vo vyhlásení uviedol, že potvrdil informácie, podľa ktorých páchatelia tohto teroristického činu získali významné sumy peňazí a kryptomien z Ukrajiny, pričom tieto prostriedky použili pri príprave trestného činu.
Výbor takisto oznámil, že zadržal osobu podozrivú z napomáhania financovania útočníkov zodpovedných za piatkový čin. „Ďalší podozrivý, podieľajúci sa na financovaní teroristov, bol identifikovaný a zadržaný,“ uviedol Sledkom. Súd nariadil väzbu tohto zadržaného.
Útok v koncertnej sále vo veľkom nákupnom a zábavnom centre Crocus City na severozápadnom predmestí Moskvy z piatka večera si vyžiadal najmenej 140 obetí na životoch. Viacerí ozbrojení muži spustili paľbu z automatických pušiek do tisícov návštevníkov koncertu a budovu aj podpálili.
K zodpovednosti za útok sa prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS). Západné tajné služby a bezpečnostní experti považujú jej vyhlásenia za dôveryhodné.
Podozriví z teroristického útoku v Moskve boli na drogách
Vo vzorkách krvi štyroch podozrivých z minulotýždňového teroristického útoku v koncertnej sále sa údajne našli stopy po droge, ktorá potláča strach.
S týmto tvrdením prišiel vo štvrtok internetový spravodajský portál Baza, ktorý sa odvolal na anonymný zdroj, ktorý má údajne dôverné informácie o prebiehajúcom vyšetrovaní masakru v Crocus City Hall.
Štyria podozriví boli zadržaní niekoľko hodín po besnení, ktoré si vyžiadalo vyše 140 obetí. Všetci mali v krvi psychotropnú látku, ktorá „mení vnímanie reality“, tvrdí Baza. Predpokladá sa, že nemenovanú drogu užili pred útokom.
V tej istej správe sa tvrdí, že členovia teroristickej skupiny navštívili budovu najmenej trikrát pred útokom minulý piatok – 7., 10. a 14. marca. Predtým médiá uviedli, že jeden z mužov bol 7. marca odfotografovaný v priestoroch totho obchodno-zábavného centra. Ďalšie dve návštevy uskutočnil iný podozrivý, tvrdí Baza.
Vyšetrovatelia identifikovali aj čerpaciu stanicu, na ktorej táto skupina deň pred útokom natankovala pohonné hmoty. Tým istým vozidlom sa odviezli ku Crocusu a približne o 15 minút neskôr ušli.
Ruské orgány činné v trestnom konaní ich zadržali v Brjanskej oblasti. Údajne sa snažili prekročiť hranice s Ukrajinou, aby unikli prenasledovaniu a prípadne sa im dostalo „hrdinského privítania“, ako tvrdil šéf ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexander Bortnikov.
Podľa ruských predstaviteľov sú údajní páchatelia radikálni islamisti, ktorí boli naverbovaní prostredníctvom online chatu, ktorý zrejme prevádzkovala afganská odnož Islamského štátu (IS, predtým ISIS).
Vyšetrovatelia majú podozrenie, že v rozpore s tvrdením tejto skupiny o zodpovednosti za teroristický čin mohla za sprisahaním stáť iná strana, napríklad ukrajinská spravodajská služba.
Rusko nevie nič o tom, že USA zatajili podrobnosti o plánovaní teroristického útoku
Ruské úrady nevedia nič o tom, že Washington údajne neposkytol informácie o hrozbe teroristického útoku v Moskve, uviedol vo štvrtok na tlačovom brífingu hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.
Peskovovo vyhlásenie bolo reakciou na článok denníka The New York Times, ktorý s odvolaním sa na anonymné zdroje tvrdil, že „nepriateľské vzťahy“ medzi Washingtonom a Moskvou zabránili americkým predstaviteľom podeliť sa o úplné spravodajské informácie o teroristickom sprisahaní.
Veľvyslanectvo USA v Moskve začiatkom marca zaslalo varovanie občanom USA žijúcim v Rusku, že útok je možný, a zároveň zaslalo neverejnú správu s podobným varovaním ruským bezpečnostným predstaviteľom.
Na otázku, či ruské úrady vedia o tom, že USA vopred nezverejnili úplné informácie o incidente, Peskov odpovedal, že „nie, nie sme si toho vedomí“, a naznačil, že správy citujúce nepotvrdené zdroje, ako v prípade NYT, „treba brať s veľkou rezervou“.
Pskov v rozhovore pre ruský spravodajský portál Izvestija začiatkom tohto týždňa označil vyhlásenia Washingtonu, že Ukrajina nemá s útokom nič spoločné a že jediným vinníkom je Islamský štát za „čudné“, najmä preto, že tieto tvrdenia zazneli ešte predtým, ako Moskva načrtla oficiálnu verziu udalostí.
„To naznačuje prinajmenšom to, že sa snažia od niečoho odpútať pozornosť,“ poznamenal Peskov.
Zdroj: pluska.sk / rt.com (1), (2) / InfoVojna
Treba to s nich vytĺcť, kto ich najal, kto ich školil, kto ich platil. A potom si treba isť po tých bastardov!!!