Slovanské Noviny

8. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruský prezident na stretnutí s maďarským premiérom deklaroval ochotu diskutovať o „nuansách“ mierových návrhov na ukončenie vojny na Ukrajine a dodal, že Rusko chce úplne vyriešiť konflikt na Ukrajine, a nie len dohodnúť prímerie alebo zmraziť boje.

Šéf Kremľa v piatok 5. júla 2024 uviedol, že si chce vypočuť postoj maďarského premiéra k situácii na Ukrajine a získať informácie aj o názoroch ostatných európskych lídrov. Poprední vojnoví štváči v EÚ medzitým kritizovali Orbánovu mierovú misiu do Ruskej federácie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok 5. júla 2024 na stretnutí s maďarským premiérom v Kremli Viktorovi Orbánovi povedal, že je pripravený diskutovať o „nuansách“ mierových návrhov na ukončenie vojny na Ukrajine.

Ruský líder vysvetlil, že si chce vypočuť postoj maďarského premiéra k situácii na Ukrajine a získať informácie o názoroch ostatných európskych lídrov.

„Dúfam, že budeme mať príležitosť vymeniť si názory na budovanie bilaterálnych vzťahov v tejto zložitej situácii a, samozrejme, hovoriť o perspektívach vývoja najväčšej európskej krízy, mám na mysli Ukrajinu,“ dodal ruský prezident. Poznamenal, že Maďarsko prevzalo 1. júla rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Orbán povedal, že s Putinom chce diskutovať o otázkach, ktoré sú dôležité pre Európu. „Maďarsko sa pomaly stane poslednou európskou krajinou, ktorá môže hovoriť s každým,“ uviedol.

Maďarský ministerský predseda skonštatoval, že v rámci Európy je len veľmi málo krajín, ktoré sú ochotné rokovať s oboma stranami ukrajinského konfliktu.

Rusko chce úplne vyriešiť konflikt na Ukrajine, a nie len dohodnúť prímerie alebo zmraziť boje, uviedol Putin po stretnutí s maďarským premiérom na spoločnej tlačovej konferencii. Vysvetlil, že by nemalo dôjsť k „prímeriu alebo k nejakej prestávke, ktorú by kyjevský režim mohol využiť na obnovenie strát, preskupenie a prezbrojenie. Rusko je za úplné a konečné ukončenie konfliktu.“

Putin však poznamenal, že konflikt sa môže skončiť až po splnení viacerých podmienok. Ruský líder konkrétne zdôraznil, že Kyjev musí stiahnuť svoje sily z Donbasu, ako aj z bývalých ukrajinských regiónov Záporožie a Cherson, ktoré sa po hlasovaní vo verejných referendách oficiálne stali súčasťou Ruska.

Šéf Kremľa dodal, že existujú aj ďalšie podmienky, ktoré sú však predmetom „pomerne podrobného zváženia v rámci možnej spoločnej práce“.

Putin poukázal aj na neochotu Ukrajiny rokovať o mieri, ale aj na to, že západní sponzori kyjevského režimu naďalej obetujú ukrajinských občanov na pokračujúce úsilie bojovať proti Rusku.

Dodal, že Rusko bolo vždy za diplomatické urovnanie konfliktu:

Tlačový brífing ruského prezidenta Vladimira Putina a maďarského premiéra Viktora Orbána:

Maďarský premiér prišiel do Ruska v rámci „mierovej misie“, povedal Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Maďarsko sa stáva poslednou európskou krajinou, ktorá dokáže hovoriť s Ruskom aj Ukrajinou, povedal maďarský premiér Viktor Orbán pred rokovaním s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Chce tohto postavenia Maďarska využiť.

„Maďarsko sa pomaly stane poslednou európskou krajinou, ktorá dokáže hovoriť s každým,“ povedal Orbán podľa agentúry RIA Novosti.

„Mier sa nedá robiť z pohodlného kresla v Bruseli. Aj keď predsedníctvo EÚ nemá mandát vyjednávať v mene dvadsaťsedmičky, nemôžeme len tak sedieť a čakať, kým vojna zázrakom skončí,“ uviedol dnes Orbán na svojom profile na sociálnej sieti X. Maďarsko chce podľa Orbána podniknúť „prvé kroky na ceste k mieru“„V tom spočíva naša mierová misia,“ napísal tiež.

„Preto ani nepotrebujem mandát, pretože nezastupujem žiadnu stranu,“ vysvetlil maďarský líderv piatkovom rozhovore pre rádio Kossuth.

Maďarsko si je vedomé svojho relatívne obmedzeného politického vplyvu a očakáva, že väčšie mocnosti nakoniec povedú mierové rozhovory s cieľom ukončiť konflikt na Ukrajine, povedal.

„Ale môžeme byť dobrým nástrojom v rukách Boha, môžeme byť dobrým nástrojom v rukách ľudí, ktorí chcú mier,“ dodal premiér.

„Mier nepríde sám od seba, treba pre mier niečo urobiť. Pre toto sme prišli do Moskvy,“ napísal na facebooku šéf maďarskej vlády po rokovaní s Putinom.

Maďarský líder uviedol, že prieskumy verejnej mienky, ktoré ukazujú podporu občanov EÚ pre pokračovanie podpory Kyjeva, neodrážajú správne ich postoje. Každodenní ľudia sa obávajú ekonomických nákladov konfliktu, pretože na Ukrajinu sa vynakladajú peniaze daňových poplatníkov EÚ, argumentoval.

Orbán je všeobecne považovaný za Putinovho najbližšieho partnera v Európskej únii, napísala agentúra AP. Maďarsko prevzalo 1. júla od Belgicka rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v piatok uviedol, že návšteva Orbána v Moskve má bilaterálny charakter a maďarský premiér na ňu nedostal žiadny mandát Európskej únie.

Orbán v Moskve na rokovaní s Putinom nereprezentuje NATO. Vyhlásil to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii, ktorá sa konala pri príležitosti summitu NATO na budúci týždeň vo Washingtone. O ceste do Ruska informoval Orbán Severoatlantickú alianciu vopred, dodal Stoltenberg. Zdôraznil, že Maďarsko v minulosti podporilo všetky vyhlásenia NATO odsudzujúce ruskú agresiu na Ukrajine. Všetci spojenci si podľa šéfa NATO uvedomujú, kto je agresor a že Rusko je za vojnu zodpovedné.

Hlavnou témou summitu vo Washingtone, ktorý sa koná na budúci týždeň, bude práve situácia na Ukrajine. Severoatlantická aliancia podľa Stoltenberga robí všetko preto, aby Ukrajinu pripravila na budúce členstvo v NATO. Šéf aliancie očakáva, že spojenci poskytnú Kyjevu ďalšiu pomoc, spomenul najmä protivzdušnú obranu a muníciu.

„Politika appeasementu (politicko-vojenská stratégia ústupkov, zmierňovania a tolerancie aj za cenu nevýhodnej alebo poníženej situácie, s cieľom nevyprovokovať vojenský alebo politický konflikt, pozn. red.) Putina nezastaví,“ napísala na sociálnej sieti X šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Iba jednota a odhodlanie otvoria cestu k úplnému, spravodlivému a trvalému mieru na Ukrajine,“ dodala.

Orbán začiatkom tohto týždňa navštívil Kyjev, kde vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zvážil prímerie s cieľom urýchliť ukončenie vojny s Ruskom.

Maďarsko cestu premiéra Viktora Orbána do Moskvy s Ukrajinou nekoordinovalo, uviedlo na svojom webe ukrajinské ministerstvo zahraničia v reakcii na dnešnú výpravu šéfa maďarskej vlády do ruskej metropoly, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Kyjev zároveň vyzval všetky krajiny, aby dodržiavali zásadu, ktorá vylučuje dohody o Ukrajine bez Ukrajiny.

„Pripomíname, že zásada ‚žiadnej dohody o Ukrajine bez Ukrajiny‘ zostáva pre našu krajinu nedotknuteľná a vyzývame všetky štáty, aby ju striktne dodržiavali,“ uvádza ukrajinské ministerstvo zahraničia, podľa ktorého rozhodnutie o ceste Orbána do Moskvy urobilo Maďarsko bez súhlasu Ukrajiny.

Maďarský premiér Viktor Orbán nezastupuje v Moskve české záujmy ani záujmy Európskej únie, uviedol český premiér Petr Fiala (ODS). Fiala zopakoval, že Česko stojí za Ukrajinou a Putin je agresor.

„Viktor Orbán v Moskve nezastupuje naše záujmy ani záujmy EÚ. Nemá ani žiadny mandát rokovať v našom mene. Česká pozícia je jasná: Putin je agresor, my stojíme na strane Ukrajiny,“ napísal Fiala na sociálnej sieti X.

Podobne reagoval už vo štvrtok aj Charles Michel. „Rotujúce predsedníctvo EÚ nemá mandát na rokovania s Ruskom v mene EÚ. Európska rada má jasný postoj: Rusko je agresor, Ukrajina je obeť. Žiadne rokovania o Ukrajine nemožno viesť bez Ukrajiny,“ napísal Michel na sieti X.

Orbán začiatkom tohto týždňa navštívil Kyjev, kde vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zvážil prímerie s cieľom urýchliť ukončenie vojny s Ruskom.


Zdroj: pravda.sk / rt.com / (1), (2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.