Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rekonštrukcie udalosti, ktorá tesne predchádzala zabitiu dôchodcu na priechode pre chodcov vtedajším poslancom Matovičovho hnutia, sa zhostili blízki spolupracovníci premiéra Fica.

Šéf Úradu vlády Juraj Gedra a predseda Zboru poradcov premiéra Roberta Fica – Erik Kaliňák sa vo svojom videu rozhodli zrekonštruovať časový úsek, ktorý predchádzal dopravnej nehode pri ktorej v roku 2016 vtedajší poslanec Matovičovho hnutia OĽaNO – Daniel Lipšic usmrtil 72-ročného dôchodcu Emila Kalábera.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Viac vo videu:

Ako to bolo s Lipšicovou nehodou?

Právnik a podnikateľ Zoroslav Kollár súvislosti s Lipšicovou nehodou, pri ktorej zahynul chodec uviedol, že Lipšic pred nehodou nebol kupovať šanóny v nákupnom centre Polus (dnes Vivo), ale bol na „záhadnom stretnutí“, a po nehode za neho preto dychovú skúšku na alkohol vykonal niekto iný.

Dňa 16. septembra 2016 as päť minút po ôsmej hodine večer Lipšic prechádzal Škodou Superb po Vajnorskej ulici smerom do centra Bratislavy. Podľa vtedajších Lipšicových vyjadrení išiel rýchlosťou približne 50 kilometrov za hodinu, ale úplne presne si to nepamätal. Tesne pred križovatkou zaregistroval náraz do pravej časti vozidla, potom začal brzdiť. Nepamätal si, či k nárazu došlo na priechode pre chodcov alebo v jeho bezprostrednej blízkosti.

Vo výpovedi na polícii ďalej opísal, ako zastavil, na zemi zbadal muža, volal záchranku, podrobil sa dychovej skúške, išiel na krvné testy. „Chcem ešte uviesť, že mi je veľmi ľúto, že následkom tejto nehody vyhasol ľudský život,“ vyhlásil.

Približne o mesiac sa objavil aj záznam z nehody. Ukazuje, ako auto na priechode pre chodcov narazilo do staršieho muža, ten vyletel do vzduchu ako handrová bábika, preletel niekoľko metrov, dopadol na asfalt a jeho telo sa ešte kotúľalo.

Kollár vo videu spomína tri nepotvrdené okolnosti: alkohol za volantom, telefón za volantom a vyššiu rýchlosť vozidla.

Kollár tvrdí, že pred nehodou bol Lipšic na stretnutí a pil. Po nehode v rámci dychovej skúšky do testera vraj fúkal za Lipšica niekto iný, a preto bola vykázaná nulová hodnota. „Aj keď mu ešte chýba občianska odvaha, verím, že ju raz nájde,“ blahosklonne hovorí Kollár.

Lipšic vypovedal, že pred nehodou bol v neďalekom nákupnom centre a v papiernictve si kupoval šanóny. Účtenku, už mierne vyblednutú, dokonca zverejnil aj teraz na svojom facebookovom profile.

A hoci podľa dychovej skúšky bol na mieste Lipšic triezvy, z vlastnej iniciatívy si dal spraviť aj krvný test. V žiadanke na akútne toxikologické vyšetrenie, ktorú zverejnil, je uvedený dátum 19. september 2016 a čas 23.00. Do laboratória toxikologicko-chemickej analýzy sa však krv dostala až na druhý deň o pol jedenástej predpoludním. Môžeme len špekulovať, prečo tak neskoro a kde medzičasom bola odobraná vzorka krvi. Laboratórium potvrdilo, že v krvi sa alkohol nenachádzal.

Policajti, ktorí sa zaoberajú dopravnými nehodami, nám potvrdili, že pri nulovej dychovej skúške vodič nezvykne žiadať aj o krvné vyšetrenie. Veď prečo? Dopravný analytik Ján Bazovský hovorí, že to býva opačne.

„O krvnú skúšku žiadajú tí, ktorí sú presvedčení, že nič nepili, no dychová skúška ukáže niečo iné,“ vysvetľuje s tým, že sa skúška opakuje, aby sa zistilo, či hladina alkoholu v krvi stúpa alebo klesá.

Bazovský však špeciálne v prípade Lipšica hovorí, že jeho rozhodnutie ísť aj na krvnú skúšku chápe. „Chcel tak vylúčiť špekulácie, že pri dychovej skúške podvádzal.“

Na miesto nešťastia zakrátko prišiel aj Vladimír Pčolinský, v súčasnosti známy ako exriaditeľ SIS. V čase, keď bol Lipšic ministrom vnútra, pracoval ako šéf organizačného odboru jeho kancelárie. „Nikto ma nezavolal, prišiel som iniciatívne. Dozvedel som sa od známych, že k nehode došlo,“ zaspomínal si Pčolinský pre týždenník Plus 7 Dní. Tvrdí, že Lipšicovi doniesol bundu, lebo už bolo chladno.

Na otázku, ako to bolo s krvnou skúškou, povedal: „Nevybral sa tam sám, on sa v sprievode polície vybral na krvnú skúšku. On osobne požiadal, aby neboli pochybnosti o prítomnosti zakázaných látok.“

Kollár v spomínanom videu ďalej hovorí, že Lipšic pred zrážkou s chodcom nebrzdil, lebo sa venoval telefónu. Aj podľa polície sa Lipšic nedostatočne venoval situácii na vozovke, no podľa vyšetrovania počas nehody netelefonoval. Podľa Kollára sa polícia dopracovala k takémuto výsledku preto, lebo preverovala nesprávny telefón. Lipšic vraj mal v tom čase dva telefóny. Kollár si pri tejto špekulácii pomohol nedávnou narážkou vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka, že Lipšic zatajil mobil, z ktorého vtedy počas jazdy telefonoval.

Alkohol aj telefonovanie by boli priťažujúcimi okolnosťami nehody. Až takými priťažujúcimi, že by Lipšic nemohol skončiť iba s podmienkou a so zákazom šoférovať. Veď to bol on, kto žiadal pre nezodpovedných vodičov basu natvrdo.

Lipšicova nehoda sa stala na veľmi živej a frekventovanej bratislavskej ulici. Znalci odhadli, že išiel rýchlosťou v rozmedzí 56,2 až 62,4 kilometra za hodinu.

Kollár sa však vo videu snaží dokázať, že boli použité zastarané metódy „pripomínajúce vyšetrovacie metódy zo seriálu Tridsať prípadov majora Zemana“ a rýchlosť bola oveľa vyššia. Argumentuje, že ak sa na záznam nehody aplikujú metódy 21. storočia, tak vyjde, že auto išlo rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu. Pri nižšej rýchlosti by vodič i chodec získali čas, aby mohli reagovať.

Chodec sa totiž niekoľko sekúnd pohyboval po priechode pre chodcov. Ak by ho Lipšic včas zbadal, mohol začať brzdiť alebo zmeniť smer a fatálnej nehode zabrániť či aspoň zmierniť dôsledky brutálneho nárazu. Do dôchodcu však vrazil v plnej rýchlosti a ten zomrel krátko po nehode, pri príprave na operáciu.

Lipšic tvrdí, že vinu za nehodu si bude niesť celý život. „Ale prvýkrát sa chcem ohradiť voči opakovanému tvrdeniu, že ako minister spravodlivosti som pri rovnakých nehodách požadoval uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody. Nie je to pravda. Uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody som požadoval len v tých prípadoch, keď vykonané dokazovanie prišlo k záveru, že vodič motorového vozidla niesol výlučnú vinu na dopravnej nehode,“ napísal teraz v reakcii na video ZoroslavaKollára.

Ak by sa však ukázalo, že Lipšicova nehoda sa neudiala celkom tak, ako to vyplynulo z policajného vyšetrovania, zrejme by neskončil iba s podmienečným trestom na tri roky s päťročnou skúšobnou lehotou a so zákazom šoférovať šesť rokov. Veď trestná sadzba pri tomto prečine bola v tom čase dva až päť rokov.

Mimochodom, Lipšica už opäť videli šoférovať.

Zdroj: YouTube / InfoVojna / plus7dni.pluska.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.