domovina

VIDEO: Kramplová upozorňuje, ako málo stačí, aby bolo do konfliktu zatiahnuté aj Slovensko

Podpredsedníčka SNS Dagmar Kramplová cez pripomienku Slovenského národného povstania upozorňuje na žiarivý historický príklad toho, že Slovensko potrebuje stáť na strane mieru. 

Kramplová upozorňuje jednak na potrebu mieru, ale aj na to, že SNP kládli prekážky aj naši spojenci, vrátane vtedajšieho českého prezidenta Beneša. Západní spojenci pre istotu bombardovali dôležitú ropnú rafinériu, takže nedostatok paliva bol jednou z príčin konca SNP. Na začiatok SNP spomína aj 95-ročný účastník, Vladimír Strmeň.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Vedeli, že sa treba brániť

„Slovenské národné povstanie je slovenské a je národné, pretože Slovensko patrí slovenskému národu, ktorý po neblahých historických skúsenostiach vedel, že musí spraviť všetko pre zachovanie mieru, avšak v prípade pokusu o obsadenie Slovenska musí Slovensko brániť,“pripomína Kramplová, ktorá si spoločne s vojenskými veteránmi v Trnave pripomenula 79-te výročie odchodu tamojšej posádky do SNP.

Kúsok histórie

„Z histórie vieme, že vtedajšie velenie Slovenskej armády konalo múdro a ušľachtilo – vysokí dôstojníci vedeli, že Slovensko sa musí vyhnúť svetovej vojne za každú cenu a je potrebné spraviť všetko pre to, aby bol na Slovensku zachovaný mier. Prechádzajúcej Červenej armáde sa preto rozhodli otvoriť karpatské priesmyky a umožniť priechod bez prelievania krvi Slovákov,“ pripomína Kramplová udalosti spred takmer ôsmich desaťročí a pokračuje tým, že koncom augusta 1944 nemecká armáda plánovala obsadiť Slovensko a čakala len na vhodný moment.

„Ten prišiel v tom, keď partizánska skupina konajúca podľa príkazov hlavného partizánskeho štábu v Kyjeve (a teda mimo velenia Slovenskej armády) zaistila a pri incidente zlikvidovala v Martine nemeckých dôstojníkov vracajúcich sa vlakom z Rumunska,“ pokračuje podpredsedníčka SNS.

Odkaz pre dnešok

Kramplová preto upozorňuje na fakt, ako málo stačí na to, aby bolo do konfliktu zatiahnuté aj Slovensko.

„Je potrebné na to pamätať – Slovensko musí aj dnes za každú cenu stáť na strane mieru! Nikým a ničím sa nesmieme nechať zatiahnuť do žiadneho konfliktu,“trvá na mierových riešeniach Kramplová.

Ale späť k histórii

„Po tomto incidente začala nemecká armáda obsadzovať Slovensko, na čo vydalo Veliteľstvo pozemného vojska v Banskej Bystrici známy rozkaz „Začnite s vysťahovaním“, čím začala aktívna fáza obrany Slovenska pred postupujúcou nemeckou armádou. Žiaľ, plán otvoriť karpatské priesmyky nebol pre predčasný vstup nemeckej armády na Slovensko reálny, slovenská povstalecká armáda musela pre obranu Slovenska pristúpiť k najmenej výhodnému variantu, kedy bránila slovenské územie v obkľúčení na území stredného Slovenska,“ dopĺňa Kramplová, ktorá považuje za potrebné vyzdvihnúť odvahu účastníkov SNP. Tí Slovensko dva mesiace bránili pred početnou nemeckou armádou.

Úloha západných „spojencov

„Osobitne vyniká tento fakt najmä vtedy ak uvážime, že Benešova vláda, ktorá sa po 29. auguste 1944 k Slovenskému národnému povstaniu silno hlásila, povstaniu v čase jeho prípravy v podstate nijakým spôsobom nepomohla a práve naopak, jej vyslanci v Moskve takmer celý august 1944 bránili vyslancom Slovenskej národnej rady v jednaní o sovietskej pomoci pripravovanému Slovenskému národnému povstaniu. Liberál Beneš tak nezostal nič dlžný svojej povesti zákerného a v hĺbke duše proti Slovensku zameraného človeka,“ pripomína Kramplová a dodáva, že ani „západní spojenci“ veľmi nápomocní neboli  – úplne zničili rafinérku pri Brezne (Dubová) aj napriek tomu, že slovenská vláda ich vyslovene žiadala o opak. Táto rafinéria mala dodávať palivo pre povstaleckú armádu.

Iluzórna pomoc Západu

„A práve nedostatok paliva sa v ďalšom vývoji ukázal ako jedna z najväčších slabín povstania. Akákoľvek západná pomoc sa po tomto incidente ukázala v podstate ako iluzórna a dnes môžeme konštatovať jedno – Slováci ostali v tomto boji odkázaní v podstate sami na seba,“ vychádza z toho predsedníčke SNS.

„Historický odkaz SNP nám musí pripomínať, že mier a naša slovenská vlasť sú aj v súčasnosti tými najvyššími hodnotami, ktoré máme aj my povinnosť pre dobro slovenského národa chrániť,“ uzatvára Kramplová.

Spomienky 95-ročného účastníka

Vladimír Strmeň 26. augusta oslávil 95 rokov. Po vypuknutí Slovenského národného povstania musel školu prerušiť, zakrátko sa však pripojil k partizánom. Bojoval v okolí Starých hôr bol ťažko ranený. Neskôr s partizánmi s frontom prešiel cez Nízke Tatry k Vernáru, kde sa pripojil ku generálovi Ludvíkovi Svobodovi.

„Keď 29. augusta Slobodný vysielač Banská Bystrica ústami profesora Sáru oznámil celému svetu, že vypuklo SNP, my sme boli v tej dobe prevelení do Zvolena, k Pešiemu pluku 3. Bol vyhlásený letecký poplach, všetci sme museli opustiť priestory kasárne a na lúčke pred kaárňami veliteľ oznámil, že vypuklo povstanie a ideme bojovať proti Nemcom,“rozpráva pán Strmeň.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

9 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

11 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

11 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

11 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

11 hodín ago