Policajný prezident Štefan Hamran kategoricky odmieta tvrdenia lídra opozičného Smeru-SD Roberta Fica o avíze na policajnú akciu zameranú na ľudí z bývalého inšpekčného tímu Oblúk, sudcov a prokurátorov.
Prezident Policajného zboru Štefan Hamran kategoricky odmieta, že by členom Bezpečnostnej rady hovoril o pripravovanej policajnej akcii proti príslušníkom policajnej inšpekcie, niektorým sudcom alebo prokurátorom. „Skôr mám pocit, že tu ide o zastrašovanie policajtov,“ myslí si Hamran.
Hamran tvrdí, že na zasadnutí Bezpečnostnej rady hovoril len o tom, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vedie trestné stíhanie pre podozrenie zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ktorá by mohla ovplyvňovať trestné konania. V tejto záležitosti sa podľa policajného prezidenta vedie vyšetrovanie.
„Na Bezpečnostnej rade som informoval členov, lebo ja tam komunikujem za prezídium Policajného zboru a komunikujem témy, ktoré sa týkajú vnútornej bezpečnosti štátu, že sa vedie konanie vo veci založenia a zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vyšetrovateľ dospel k záveru, že je tu dôvodné podozrenie, že v rámci orgánov, ktoré presadzujú právo, môže fungovať zločinecká skupina,“ spresnil Hamran.
Dodal, že na rade „uviedol na správnu mieru informácie o zásahu na Okresnom súde Bratislava III. Vysvetlil som, čo sme hľadali na súde a akú to má nadväznosť na vyšetrovanie zosnovania zločineckej skupiny“.
Podľa neho utajovaná príloha spisu z vyšetrovania dvoch kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu môže obsahovať dôkazy o fungovaní zločineckej skupiny v orgánoch presadzujúcich právo.
Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry pritom práve utajovanú prílohu na okresnom súde nenašli.
„Stačí, že vyšetrovatelia majú rozviazané ruky, pracujú v intenciách trestného poriadku. To je pre mňa kľúčové a rozhodujúce. Ich postupy sú postupne potvrdzované nezávislými súdmi. Máme tu niekoľko verdiktov, že vyšetrovania NAKA postupujú v súlade s právom. Ale niektorí členovia pôsobiaci v orgánoch presadzujúcich právo vytvárajú priestor na to, aby sa nedali stíhať skutky, ktoré by mali byť stíhané,“ povedal Hamran.
„Je to, samozrejme, živá vec, viac informácií som neposkytol,“ povedal Hamran
VIDEO: Pozrite si reakciu policajného prezidenta Štefana Hamrana na politikov Roberta Fica a Borisa Kollára
O údajnej pripravovanej policajnej akcii hovoril v nedeľu 15. mája šéf opozičnej strany Smer Robert Fico v diskusnej relácii TA3. Informáciu potvrdil aj jeho oponent v diskusiu predseda Národnej rad Boris Kollár.
Podľa Hamrana však šíri iba „chodbové reči“.
„Čudujem sa, že predseda parlamentu sadne na lep Robertovi Ficovi a tieto ifnormácie potvrdí, hoci má prístup k informáciám, ktoré odzneli na Bezpečnostnej rade. Má tam svojho ministra, mohol sa spýtať ministra vnútra, premiéra, alebo aj mňa,“ povedal Hamran.
Podľa neho vyšetrovanie ešte nie je v štádiu, že by sa chystala avizovaná veľká akcia. Nevylúčil, že by mohli takéto informácie unikať priamo z radov policajtov. Hamran si však nemyslí, že by práve tieto informácie unikli z polície.
Šéf NAKA Ľubomír Daňko dodal, že zatiaľ je vedené trestné stíhanie vo veci. „Rešpektujte, že trestné konanie sa môže vyvinúť rôznym smerom,“ dodal.
Na margo ohlasovaného obvinenia poslanca z klubu Sme rodina Martina Borguľu, Hamran vysvetlil, že na neverejnom zasadnutí parlamentného výboru mu opoziční politici vyčítali, že polícia vyšetruje len opozičných politikov.
„Povedal som, že v týchto dňoch stíhame aj ďalšieho koaličného politika. Meno som nepovedal. Politici meno zverejnili,“ objasňoval policajný prezident. Dodal, že poslanec Borguľa bol obvinený v rovnaký deň ako Fico a Robert Kaliňák. Len v Borguľovom prípade bolo obvinenie doručené poštou. Kaliňáka polícia zadržala a Špecializovaný trestný súd ho poslal do väzby. V piatok ho Najvyšší súd z väzby prepustil. Poslanca Fica zasa parlament nevydal na väzobné trestné stíhanie.
Podľa Hamrana môže ísť o zastrašovanie zo strany Roberta Fica. „Éra systému našich ľudí, kde policajný prezident nemal problém dostať sa k živým spisom, je za nami. Teraz žijeme éru, že policajný zbor a všetky vyšetrovacie orgány majú rozviazané ruky,“ reagoval Hamran.
„Sú tu politici, ktorým nechutí alebo prestáva chutiť, že môže byť každý – naprieč politickým spektrom – stíhaný, ak sa dopustí trestného skutku. V tomto tempe chceme pokračovať naďalej. Policajný zbor sa určite nenechá pod mojím vedením zastrašiť. Niektorí politici nemajú problém odkazovať, čo bude, keď sa zmení politická garnitúra. Toto na nás neplatí. Vieme, že pracujeme podľa zákona, v súlade s dôkaznou situáciou. Vyšetrovatelia sa nemusia ničoho obávať. Máme niekoľko súdnych rozhodnutí, ktoré potvrdzujú, že konáme v súlade so zákonom,“ zdôraznil policajný prezident.
Prezident Policájného zboru SR Štefan Hamran a poverený šéf inšpekcie Robert Miko sa začiatkom roku 2022 rozhodli zrušiť inšpekčný tím Oblúk, ktorý vyšetroval podozrenia, že elitní policajti z NAKA školia svedkov veľkých káuz.
Tím oblúk vyšetroval aktuálne obvinených vyšetrovateľov NAKA, medzi ktorými je aj Ján Čurilla. Po dohode dočasne povereného policajného prezidenta Štefana Hamrana a povereného šéfa inšpekcie Roberta Mika mal byť zrušený. Informovali o tom Aktuality a Plus 1 deň.
Na tlačovej besede sa k tomu vyjadril aj exminister vnútra Robert Kaliňák, podľa ktorého ide o snahu dostať sa k dôkazom, ktoré kompromitujú vyšetrovateľov z NAKA. „Niekto tu ukradol demokraciu,“ vyhlásil Kaliňák.
Krajskú prokuratúru v Bratislave o zrušení tímu nikto oficiálne neinformoval a ani to nikto nekonzultoval. „Dôvodnosť existencie špecializovaného vyšetrovacieho tímu je i naďalej opodstatnená pre zabezpečenie plynulosti vykonávania vyšetrovacích úkonov,“ povedal pre aktuality hovorca bratislavskej prokuratúry Juraj Chylo.
V prípade zrušenia inšpekčného tímu Oblúk sme oslovili aj Ministerstvo vnútra. Tí informáciu potvrdili. „Vo veci tímu „Oblúk“ uvádzame, že dňa 14.2.2022 bol na základe predchádzajúceho obojstranného posúdenia viacerých dôvodov a vyhodnotenia konkrétnych informácií vydaný spoločný rozkaz riaditeľa ÚIS a prezidenta PZ o zrušení špecializovaného tímu ,,Oblúk“,“ uviedlo ministerstvo. Tím bol podľa rezortu vnútra zrušený z viacerých dôvodov.
„Pre nesúlad ďalšej existencie špecializovaného tímu s príslušným interným predpisom MV SR, ktorý upravuje činnosť špecializovaných tímov absencia a nemožnosť vykonávania akejkoľvek kontroly vedúceho tímu a zástupcu vedúceho tímu, znemožnenie povinnosti nadriadených v súlade s príslušným všeobecne záväzným právnym predpisom (alebo zákonom) riadiť, organizovať, kontrolovať a hodnotiť výkon štátnej služby podriadených policajtov a pre nedostatok policajtov na dotknutých útvarov a s tým spojená zaťaženosť týchto útvarov,“vymenoval rezort dôvody s tým, že zároveň je potrebné uviesť, že zrušením tímu Oblúk nedochádza k žiadnemu narušeniu ďalšieho priebehu vykonávania procesných a iných úkonov, ktoré budú v rámci ÚIS naďalej vykonávané vyšetrovateľmi a operatívnymi pracovníkmi ÚIS, ktorí boli súčasťou špecializovaného tímu Oblúk.
Vyšetrovaciemu tímu Oblúk pôvodne šéfovala Diana Santusová, ktorú sa podozriví vyšetrovatelia NAKA snažili odstaviť, zatknúť, diskreditovať a plánovali jej podpáliť aj auto.
Neskôr ju však odstavili pre to, že na jej pokyn fungovala zásahovka zo Sobraniec. Santusová podstúpila aj detektor lži.
Smer-SD v tejto súvislosti medializoval v piatok 11. februára 2022 stostranové anonymizované uznesenie generálnej prokuratúry, ktoré obsahuje aj prepisy z odpočúvania vyšetrovateľov NAKA, ktorých obvinila inšpekcia.
„O tom, že spáchali trestný čin sabotáže, zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia spravodlivosti, minister nielen vedel, ale aj veci riadil,“ povedal Fico. Mikulec stojí podľa predsedu Smeru-SD na čele organizovanej skupiny. Jej úlohou má byť podľa neho „pozatvárať celú opozíciu“.
Ich úlohou bolo použiť všetky prostriedky, aby túto úlohu splnili. Výsledkom je, že bolo začaté obrovské množstvo trestných stíhaní. Veľa ľudí bolo teatrálne zadržaných v skorých ranných hodinách. Mnohí boli bez dôkazov obvinení a mnohí boli bez dôvodov umiestnení do väzby. Situáciu si však začala všímať aj Slovenská informačná služba. Tá už v marci 2021 poslala príslušným inšpekčným orgánom v rámci ministerstva vnútra prvé poznatky o tom, ako vyšetrovatelia NAKA a vybraní prokurátori ÚŠP manipulujú trestné konania, ako nahovárajú a korumpujú udavačov a ako si vymýšľajú dôkazy.
„Táto úporná snaha Slovenskej informačnej služby priniesla svoje obete, pretože stála hlavu vtedajšieho riaditeľa Slovenskej informačnej služby pána Pčolinského. Bol odstránený preto, lebo ako nominant súčasnej vládnej koalície mal toľko drzosti a odvahy a poslal príslušným orgánom informácie, čo táto šialená banda vyšetrovateľov a prokurátorov na Slovensku stvára. Úrad inšpekčnej služby musel začať konať, vytvoril sa tím, ktorý sa nazýval Oblúk a na čele tohto tímu Úradu inšpekčnej služby stála známa to vyšetrovateľka, pani Diana Santusová. A tento tím, majúc k dispozícii poznatky zo Slovenskej informačnej služby, sa rozhodol konať a bol pripravený zasiahnuť proti vyšetrovateľom NAKA a proti prokurátorom, ktorí hrubo na politické pokyny zneužívajú právomoci verejných činiteľov, krivia spravodlivosť a, samozrejme, robia špinavú politickú prácu v neprospech opozície. Došlo to až tak ďaleko, že Okresný súd Bratislava III odsúhlasil legálne odpočúvacie niektorých vyšetrovateľov NAKA, ktoré prebiehalo niekoľko mesiacov,“ priblížil Fico.
Pokračoval tvrdením, že toto všetko potom viedlo k tomu, že Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) zrejme pripravoval zásah proti týmto vyšetrovateľom, ktorí krivili spravodlivosť. Vtedy došlo k príbehu, kedy sa skupina vyšetrovateľov NAKA pod vedením Čurillu rozhodla, že urobí protiútok. Bolo totiž evidentné, že títo vyšetrovatelia pochopili, že sú v koncoch a že im inšpekcia došla na brutálne porušovanie zákonov. Rozhodli sa, že idú zničiť tím vyšetrovateľov v rámci ÚIS vedený Dianou Santusovou.
„To, čo použili v boji proti tímu Oblúk preto, aby ich tento tím nevyšetroval a nestíhal, možno ešte v brutálnejšej miere použili voči obvineným a ľuďom, ktorí skončili vo výkone väzby,“doplnil expremiér.
„Šestnásteho júla začali spracovávať – bez akýchkoľvek dôkazov – uznesenie o začatí trestného stíhania, ktoré sa malo týkať Diany Santusovaj a ďalších ľudí, ktorí pracovali na Úrade inšpekčnej služby. Samotné vyšetrenie bolo sfalšované. Podpísal ho vyšetrovateľ, ktorý vôbec v tej veci nekonal, vôbec nebol oboznámený s obsahom tohto uznesenia, iba mu to priniesli podpísať.“
Po tomto všetkom došlo veľmi rýchlo k výmene riaditeľa ÚIS a novým riaditeľom sa stal pán Scholtz, ktorý mal pôvodne Diane Santusovej pomáhať a vytvárať jej všetky predpoklady, no konal proti nej a v prospech tejto zločineckej skupiny, pričom na ňu dával rôzne informácie vyšetrovateľom. Podľa informácií ďalšieho elitného vyšetrovateľa mal už nový riaditeľ Dianu Santusovú odstaviť od roboty. Došlo to tak ďaleko, že partia elitných vyšetrovateľov sedela a bavila sa o tom, že Diane Santusovej treba monitorovať auto.
„Osemnásteho júla 2021 obvinený elitný vyšetrovateľ Ďurka: Zapálime jej (Santusovej) auto. Kanistrom. O všetkom vedel a všetko riadil minister vnútra Mikulec,“ povedal bývalý ministerský predseda
Dal ďalší dôkaz, a to rozhovor Čurillu a neznámeho pána, ktorého sa Čurilla pýta, čo minister. Neznámy hlas odpovedá, že Scholtz ide za ministrom a idú vymyslieť, či sa podarí pani Santusovú zastaviť. Čurilla pokračoval, aby dal minister Mikulec echo a oni ju zastavia. Na čo dal Mikulec pokyn a povolenie, že ju majú odstaviť.
Štyroch vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa policajnej inšpekcie zadržali pre podozrenie z manipulovania výpovedí a trestného konania. Bol medzi nimi aj šéf tímu Božie mlyny Ján Čurilla, ale aj vyšetrovateľ z kauzy Očistec Pavol Ďurko, Štefan Mašin a Milan Sabota. Ide o elitných vyšetrovateľov NAKA, ktorí sa venovali najzávažnejším kauzám.
Do väzby dostali bývalé policajné špičky, ale aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra či bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. Podnetom na začatie trestného stíhania bola podľa uznesenia spravodajská informácia nelegálneho ovplyvňovania svedkov závažnej trestnej činnosti, ktorú poskytla Slovenská informačná služba koncom marca 2021 pod stupňom utajenia „dôverné“.
Vyšetrovatelia NAKA Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašin a exšéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz sú naďalej obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ide o plánované vyšetrovanie ľudí z inšpekcie a zo Slovenskej informačnej služby. Generálny prokurátor im v tomto prípade sťažnosť zamietol.
Žilinka však vyšetrovateľovi Ďurkovi a Čurillovi zrušil obvinenie z marenia spravodlivosti. To súviselo s ovplyvňovaním svedeckej výpovede bývalého člena mafie Csabu Dömötöra, ale aj s tým, že údajne nechceli vypočuť takáčovca Martina Mikulca.
Dňa 25. apríla 2022 prišli príslušníci Národnej kriminálnej agentúry, odbor Východ, na Okresný súd Bratislava III a žiadali od sudkyne Ivety Halvoňovej vydanie spisu, ktorý na súd pôvodne predložil prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava. Spis sa týka obvinenia dvoch známych spolupracujúcich svedkov – Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu, ktorí sú obvinení z krivej výpovede v kauze týkajúcej sa korupcie Vladimíra Pčolinského.
Bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Makóa a bývalého námestníka riaditeľa SIS Beňu zadržala polícia 2. apríla. Sudkyňa, ktorá nevyhovela žiadosti prokurátora a oboch mužov prepustila na slobodu, polícii minulý týždeň spis a ani utajovanú prílohu nevydala.
Policajti sa však vrátili ešte raz, prišli po pracovnej dobe a chceli hovoriť so službukonajúcim sudcom. Ten im ani po šiestej večer spis nevydal.
Predseda súdu Roman Fitt v liste, ktorý adresoval predsedovi Súdnej rady SR Jánovi Mazákovi, doslova píše: „Postup policajtov, ktorí žiadali vydať vyšetrovací spis (a dokonca aj jeho utajovanú prílohu), ktorý bol iba súdu zapožičaný prokurátorom k rozhodnutiu o jeho návrhu na vzatie obvineného do väzby a mal byť následne prokuratúre vrátený, bol preto zjavne v rozpore so zákonom a policajti si toho museli byť vedomí“.
Podľa Fittovho listu na druhý deň, teda 26. apríla, prišiel na súd približne o 8.45. Policajti ho tam čakakli už dve hodiny, teda od 6.45. Ako ďalej píše predseda súdu, policajti sa usadili pred dverami jeho kancelárie a pred miestnosťou s trezorom. Z tej dokonca nepustili ani súdnu tajomníčku. Približne o 9.05 policajti predsedovi súdu predložili príkaz na prehliadku iných priestorov a pozemkov. Ako podotýka, bol vymedzený tak, že sa má prehľadať „priestor Okresného súdu Bratislava III“.
Fitt im odmietol vydať spis a utajovanú prílohu. Pred policajtmi telefonoval s krajským prokurátorom. Ten pripomenul, že vec už bola pridelená do dozoru košickej krajskej prokuratúry.
Keď sudkyňa okresného súdu 5. apríla nezobrala ani Makóa, ani Beňu do väzby, hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak povedal, že podľa nej neboli naplnené materiálne podmienky väzby a najmä dôvodnosť obvinenia. Do väzby ich nevzal ani krajský súd.
Ešte v ten deň, teda 12. apríla, prvý námestník generálneho prokurátora rozhodol, že „v záujme garancie objektívnosti konania ďalší výkon dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní nebude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave, ale prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach“.
Fitt preto kontaktoval košickú krajskú prokuratúru a prokurátor Gabriel Husár nedal súhlas na vydanie spisu iným orgánom.
„Napriek týmto udalostiam ma príslušníci NAKA – východ oboznámili s tým, že im ide hlavne o vydanie utajovanej prílohy predmetného vyšetrovacieho spisu,“ pokračuje Fitt v liste, ktorý je žiadosťou o zaujatie stanoviska Súdnej rady k tejto situácii.
Tvrdí, že sa mu policajti vyhrážali, že začnú prehľadávať všetky priestory súdu, a keď bude treba, „zavolajú zámočníka a vylomia trezor s tým, že ešte uvidia, čo všetko sa tam nájde“.
Ako ďalej píše predseda súdu, bezpečnostná pracovníčka policajtom vysvetlila, že utajovanú prílohu už odovzdala Krajskej prokuratúre Bratislava, keď tá ju predložila na súd. Zaujímavé je, že sa to stalo v ten deň, len o 8.10 hodine.
Nakoniec predseda súdu vydal policajtom aspoň spis. Išlo o tri zväzky, ktoré boli zapečatené. Sudcovi Fittovi sa nepozdáva, že príkaz na prehliadku bol koncipovaný veľmi široko – týkal sa celej budovy súdu. No najmä, na príkaze nebol podpis prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Matúša Harkabusa, ten mal súhlas udeliť telefonicky v pondelok 25. apríla o 13.41 hodine.
Súčasťou listu je aj príkaz na prehliadku iných priestorov a pozemkov. Ide konkrétne o priestory Okresného súdu Bratislava III. Podľa neho NAKA – Východ vedie trestné konanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny už od 8. marca tohto roka.
Makó 8. apríla podal na Úrade špeciálnej prokuratúry trestné oznámenie „súvisiace s diskreditáciou jeho osoby v súvislosti s trestnými konaniami, v ktorých vypovedá ako svedok“. Podľa Makóa je cieľom zastrašiť ho, zabrániť mu vypovedať ako svedkovi či vytvárať nepravdivé listinné dôkazy.
Podľa príkazu na prehliadku vyšetrovateľ vedel, že spis bude 26. apríla vrátený na bratislavskú krajskú prokuratúru a potom poputuje do Košíc. A práve to bolo dôvodom príkazu na prehliadku – policajti vedeli, že spis a utajovaná príloha sú v priestoroch súdu. Len sudkyňa im ho odmietla vydať. Súčasťou príkazu je aj veta, že súhlas vydal prokurátor Harkabus telefonicky.
V úradnom zázname, ktorý spísala sudkyňa Halvoňová, sa hodnotí správanie policajtov ako „dosť agresívne“. „Musím podotknúť, že za 32 rokov svojej súdnej praxe som sa s podobným správaním polície ešte nestrela,“ dodáva.
Podľa ďalšieho úradného záznamu naozaj odovzdala utajovanú prílohu pracovníčke bratislavskej krajskej prokuratúry. V trezorovej miestnosti, ktorú strážili policajti, bol totiž len spis. Ako dodáva sudkyňa, bezpečnostná pracovníčka okresného súdu prílohu stihla vybrať ešte pred príchodom príslušníkov NAKA.
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…