Šéf Zboru poradcov poradcov predsedu vlády SR, poslanec NR SR Erik Kaliňák (Smer-SSD) a kandidát na funkciu poslanca Európskeho parlamentu v podcaste Diskusia na palete odpovedal na otázky týkajúce sa aktuálnej domácej aj zahraničnej politiky.
“Najprv mladá tvár Smeru, priekopník moderného politického marketingu, potom v parlamentných voľbách deviaty najúspešnejší poslanec na Slovensku, vzápätí šéf zboru poradcov premiéra a napokon kandidát na poslanca Európskeho parlamentu. Vskutku prudká politická kariéra, ktorá zrejme nemá v našej novodobej histórii obdobu. Prečo máte ambíciu vymeniť lavice Národnej rady SR za lavice v Bruseli a Štrasburgu?” opýtal sa na úvod moderátor.
Známy politik, ktorý v súčasnosti vedie volebnú kampaň Smeru pred voľbami do EP, odpovedal, že hlavným dôvodom, prečo sa túto ponuku rozhodol prijať, je pre niekoho možno kontraintuitívny, ale rokovania europarlamentu zaberú menej času ako schôdze NR SR, ktoré umelo predlžujú rôzni “Pročkovia”. Bude sa môcť intenzívnejšie venovať funkcii predsedu Zboru poradcov predsedu vlády SR, čo považuje za svoju momentálne najzaujímavejšiu a najefektívnejšiu prácu. Okrem toho si myslí, že dnes nám Brusel “existenčne zasahuje do života”, preto považuje svoju ambíciu pôsobiť v EP za zmysluplnú.
Agentúra AKO pred eurovoľbami zverejnila prieskum, ktorý hovorí o zhruba 27 percentách pre PS a iba 15 percentách pre Smer. Spomentá agentúra je známa nedôveryhodnými prieskumami a preto ho pokojne možno považovať za zmanipulovaný, no moderátor relácie upozornil na frustráciu progresívno-liberálnych voličov z výsledkov parlamentných a prezidentských volieb. Tí v snahe zvrátiť aspoň eurovoľby v prospech svojich politických obľúbencov zrejme prídu voliť vo veľkom počte.
Kaliňák reagoval, že volebná účasť bude vyššia ako obvykle, určite však nebude 75-percentná, ako tvrdí agentúra, tak ako voľby nevyhralo PS a prezidentom sa nestal Ivan Korčok, čo rovnako predpovedala agentúra AKO. “Národný volič vníma svoju účasť vo voľbách nie ako možnosť, ale ako svoju povinnosť,” myslí si poslanec, pričom dodal, že v kampani mu budú pripomínať, čo Slovensku hrozí v prípade výhry Progresívneho Slovenska v eurovoľbách.
Pobavilo ho, že progresívci si v eurovoľbách opäť zvolili heslo “Nemôžu mať všetko”, ktoré dominovalo neúspešnej prezidentskej kampani Ivana Korčoka. Za kľúčové témy v európskych voľbách, ktorými chce Smer presvedčiť svojich priaznivcov, aby prišli k volebným urnám, označil “mier, suverenitu a slobodu slova”. K nim priradil pojmy vojna na Ukrajine, zachovanie práva veta v EÚ a upozornil na hrozbu “vyčistenia mediálneho prostredia zo strany progresívcov od všetkého, s čím nesúhlasia”. Podľa neho to svedčí o ich “fašistickej mentalite”, z ktorej je “ľudsky zdesený”. Za prioritu svojej strany na európskej pôde považuje návrat únie k Európe národov, čo bola pôvodná myšlienka EÚ pri jej zakladaní.
Ďalej upozornil na zámernú polarizáciu spoločnosti, ktorú zvyšujú mimovládky, mainstreamové médiá a liberálna časť politického spektra, čo robia s cieľom násilne presadzovať svoju ideologickú agendu. Doplnil, že tvrdenia organizácie Reportéri bez hraníc o tom, že na Slovensku je po nástupe štvrtej vlády Roberta Fica ohrozená sloboda slova, sú nezmyslom, pretože k ničomu takému neprichádza – na rozdiel od nedávnej minulosti, keď bývalá vláda bez rozhodnutia súdu vypla nezávislé médiá. Vtedy sa však spomenutá organizácia neozvala.
Venoval sa aj tematike verejnoprávnej RTVS. Mainstream nedávno zaútočil na generálneho tajomníka služobného úradu ministertva kultúry Lukáša Machalu, ktorý je spoluautorom novely zákona o telerozhlase. Tá má za cieľ vrátiť tejto inštitúcii verejnoprávnosť. Vytrhol z kontextu Machalove slová o “plochej Zemi”, ktoré generálny tajomník použil ako hyperbolu, poukazujúc na slobodu slova a pluralitu názorov. Prístup RTVS nielen v tejto súvislosti nazval aktivistickým. V každom prípade je na verejnoprávnej pôde za demokratickú diskusiu na akúkoľvek tému. “Veďme polemiku , pretože prospieva spoločnosti,” poznamenal a doplnil, že progresívno-liberálna časť politického spektra sa tomu snaží vedome brániť.
Viac vo videu:
Zdroj: Diskusia na palete / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…