Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Čierny deň pre demokraciu na Slovensku: Poslanci schválili zmenu Ústavy SR, ktorá umožní predčasné voľby iba odhlasovaním v parlamente a nie vôľou ľudí v referende.

„Sme svedkami ďalšej etapy likvidácie právneho štátu. Ústava jasne hovorí, že ľud je suverénom štátnej moci prostredníctvom poslancov a referendom. Strany bývalej vládnej koalície opľuli Ústavu SR a zobrali občanom možnosť priamej demokracie. Plánom je do jesene pozatvárať opozíciu na čele s americkou spolupracovníčkou Čaputovou podporujúcou tento zločinecký režim,“ reagoval Fico.

Slovenský parlament v stredu schválil zmenu Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Poslanci Národnej rady zahlasovali za zmenu Ústavy SR, ktorou je možné skrátiť si volebné obdobie, ak sa na tom zhodne aspoň 90 poslancov. Za návrh hlasovalo 92 zo 147 prítomných zákonodarcov, proti bolo 44 poslancov.

Na tejto podobe sa dohodli strany bývalej koalície. Zároveň prešla aj podmienka OĽANO, aby bolo v ústave zakotvené Slovensko v parlamentných voľbách ako jeden volebný obvod a zároveň pomerný systém zastúpenia.

Ako hlasovali jednotliví poslanci NR SR:

Výpis hlasovania si môžete pozrieť aj TU.

Poslanci v hlasovaní rozhodli o zmene Ústavy potrebnej pre predčasné voľby:

https://youtube.com/watch?v=XyEVywdKn2o


Očakáva sa, že poslanci sa zídu vo štvrtok (26.1.) a do programu zaradia práve návrh uznesenia o skrátení volebného obdobia už aj s jasne vytýčeným termínom volieb. Zatiaľ to má byť už dohodnutý 30. september, s ktorým však opozícia nesúhlasí.

Predseda parlamentu Boris Kollár odhaduje, že finálne hlasovanie o skrátení súčasného volebného obdobia by malo byť až na budúci týždeň v utorok (31.1.).

K novele počas diskusie predložili zákonodarcovia viacero pozmeňujúcich návrhov. Opozícia trvala na tom, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu aj referendom, to však neprešlo.

„Predložili ste poslanecký návrh, ktorý je v rozpore so základnými ústavnými tradíciami,“vyhlásil tesne pred hlasovaním líder Smeru-SD Robert Fico.

Plénum zároveň odmietlo pozmeňujúci návrh poslanca Za ľudí Juraja Šeligu. Žiadal ústavnoprávnu ochranu Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry tak, že ich existencia by bola explicitne zakotvená v ústave.

Heger: Ústavná zmena je naplnením prvého kroku dohody o predčasných voľbách

Schválenie zmeny Ústavy SR vníma dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) ako naplnenie prvého kroku dohody o predčasných voľbách. Verí, že parlament zároveň čo najskôr určí aj termín ich konania. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Najvyššou prioritou na zostávajúce mesiace do termínu predčasných volieb bude pre neho distribúcia pomoci v energetickej kríze. Pokračovať chce tiež v implementácii reforiem plánu obnovy.

„Na Slovensko smerujú nebývalé investície, ktoré zvýšia kvalitu života v mnohých oblastiach od zdravotníctva, vzdelávania po infraštruktúru,“ pripomenul Heger.

Fico: Sme svedkami ďalšej etapy likvidácie právneho štátu. Odmietame 30. september ako termín predčasných volieb. Smer-SD navrhuje 20. máj

„Zdá sa, že vynaliezavosť týchto bláznov, ktorí nemajú rešpekt a úctu k ničomu, je nekonečná. Ústava Slovenskej republiky veľmi jasne v článku 2 hovorí, že suverénom štátnej moci je ľud a že sú to občania, ktorí túto štátnu moc vykonávajú buď prostredníctvom volených zástupcov alebo túto štátnu moc vykonávajú priamo prostredníctvom referenda. Je nevídané, je protiústavné, ak sme dnes videli, ako strany bývalej vládnej koalície opľuli článok dva a ako opľuli základný princíp, že suverénom štátnej moci je ľud, keď sa rozhodli zobrať občanom Slovenskej republiky najvýznamnejší nástroj priamej demokracie, nástroj, cez ktorý môžu ľudia vykonávať štátnu moc,“ uviedol v reakcii na hlasovanie predseda Smeru-SD. Robert Fico.

Rozpadnutá vládna koalícia, ktorá nemá dôveru verejnosti, ak odvolaná vláda v demisii pre neschopnosť, ak títo politici za plnej asistencie prezidentky, dnes siahli na právo občanov vyvolať petičnú akciu a referendum, kde môžu rozhodnúť, či má alebo nemá pokračovať národná rada. Preto môžeme hovoriť o čiernom dni slovenskej demokracie. Dnes ľudu oznámili, že ľud je nič, že ľud je háveď, že ničomu nerozumie, že títo páni s ukradnutými titulmi budú mať právo rozhodovať o všetkom a môžu s našou krajinou urobiť, čo chcú.

Podľa Fica je dnes úplne jasné, prečo prezidentka Čaputová zmarila referendum v roku 2021 a robila všetko preto, aby zmarila aj ďalšie referendum. Je spolčená s touto vládnou bandou a má jasné pokyny, že musí túto vládu držať pri moci.

Opozičný Smer-SD navrhne termín predčasných volieb do Národnej rady (NR) SR na 20. mája. Naďalej odmieta konanie volieb až v septembri. Uviedol to predseda Smeru-SD Robert Fico na stredajšej tlačovej konferencii.

„Termín 20. máj je ideálny pre všetkých aj preto, lebo v lete by sa vláda mohla sústrediť na spracovanie nového štátneho rozpočtu, ktorý musí prejsť radikálnymi zmenami. Leto by sa dalo využiť aj na rokovanie o novom programovom vyhlásení vlády,“ skonštatoval.

Poznamenal, že už júnový termín je neskoro a pripomenul, že vláda Eduarda Hegera (OĽANO) stratila dôveru ešte v závere roka. Smer-SD podľa jeho slov podporí aj iný skorší termín pred 30. júnom v prípade, že ich termín neprejde.

„Už júnový termín je kompromisný. Uvedomme si, že ak vláda padla 15. decembra a bolo treba hneď sa dohodnúť na predčasných voľbách, tieto voľby by boli buď v marci alebo začiatkom apríla. Preto považujeme júnový termín za kompromisný, ale ako vidíte, kompromis je slovo, ktoré vládna koalícia nepozná a rovno si dali termín 30. september. Ak budú nejaké termíny, ktoré budú navrhnuté do 30. júna, pochopiteľne podporíme v prípade, že náš návrh neprejde aj tieto návrhy, ale 30. september je úplne neakceptovateľný, lebo je výsmechom do tváre všetkým ľuďom na Slovensku. Ak jednotka neschopnosti Remišová s Hegerom nás presviedčajú, že oni ešte potrebujú čas, aby ukázali, ako dobre vládnu,“ uzavrel Robert Fico.

Viac vo videu:

https://youtube.com/watch?v=CVLaclSIo1A

ĽSNS: 92 poslancov zobralo ľuďom možnosť odvolať vládu! Neschválili ani ústavné právo na hotovosť:

Pellegrini: Ak bude Hlas súčasťou vlády, navrhne umožniť predčasné voľby aj referendom

Ak bude mimoparlamentná strana Hlas-SD súčasťou vlády, bude iniciovať zmenu Ústavy SR tak, aby občania mohli skrátiť volebné obdobie parlamentu referendom. Strana zároveň víta, že sa podarilo zmenou ústavy aspoň nejakým spôsobom skrátiť volebné obdobie Národnej rady (NR) SR.

„Ak občan moc dáva, má ju právo aj brať,“ uviedol v stanovisku strany líder Hlasu-SD Peter Pellegrini, ktorá sa aj s kolegami zdržal hlasovania. „Toto právo ľuďom jednoznačne patrí, a preto sa ho v budúcnosti pokúsime presadiť aj do ústavy,“ doplnil.

Za zásadné zlyhanie vládnych strán a ďalšie obmedzenie slovenskej demokracie považuje Pellegrini to, že dosluhujúca koalícia nevypočula „želanie ľudí, aby mohli sami rozhodovať o konci vlády“.

Poslanci rokovali o zmene ústavy potom, ako v závere minulého roka parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera. Predstavitelia bývalej štvorkoalície sa už dohodli aj na možnom termíne predčasných volieb 30. septembra.

Na skrátenie volebného obdobia parlamentu bolo však podľa nálezu Ústavného súdu SR potrebné upraviť ústavu, aby bol takýto krok ústavne konformný.

Blaha: Vládna koalícia spláchla referendum do záchoda

Vládni pročkovia však zas ukázali, že nenávidia ľudí a boja sa referenda ako čert kríža, komentoval výsledok hlasovania na Telegrame podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha:

Schválila ústavnú zmenu, podľa ktorej môže predčasné voľby vyvolať iba 90 poslancov v parlamente a nie ľudia v referende.

Dokým Čaputová nezmarila referendum, ľudia mali právo priamo odvolať vládu. Viackrát sa aj použilo.

Potom zasiahla prezidentka a kvôli nej o toto právo prišli. Bolo dnes psou povinnosťou poslancov vrátiť referendum o predčasných voľbách do ústavy a my sme to samozrejme navrhovali.

Vládni pročkovia však zas ukázali, že nenávidia ľudí a boja sa referenda ako čert kríža. Zobrali ľuďom priamu demokraciu a ešte si aj zatlieskali. Hanba!

Smer hlasoval proti tomuto fašistickému paškvilu. Vláda napľula do tvárí 1,2 miliónom ľuďom, ktorí pred pár dňami v referende vyjadrili svoju vôľu. A urobili to úplne zbytočne – keby v ústavnej zmene referendum nechali, celá opozícia by hlasovala za ich uznesenie. Aký to malo zmysel? Už navždy si ich budú dejiny pamätať ako likvidátorov referenda a demokracie.

Poslanci majú rokovať o uznesení k predčasným voľbám vo štvrtok

O uznesení, ktorým sa má skrátiť volebné obdobie parlamentu, majú poslanci Národnej rady (NR) SR rokovať vo štvrtok (26. 1.). Informoval o tom v pléne NR SR predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Uznesením sa má určiť termín predčasných parlamentných volieb. Strany bývalej koalície sa dohodli, že by mali byť 30. septembra.

Vo štvrtok o 10.00 h by mali poslanci zaradiť do programu schôdze návrh uznesenia. Hlasovať o ňom by sa mohlo podľa Kollára v utorok (31. 1.).

Zdroj: tvnoviny.sk / ta3.com / InfoVojna / YouTube

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d