Bývala vláda, za asistencie spriatelených médií a s veľkou dávkou servilnosti, zbavila našu krajinu obranyschopnosti. Navyše mali tú drzosť tvrdiť, že Slovensko bude i po darovaní nášich protivzdušných systémov, po dobu pre nás nevyhnutnú, chránené systémami Patriot či Mamba.
Tieto reči boli len bohapustým klamstvom pokrytcov, ktorí ako jediní bez váhania rozdali materiál z aktívnej zálohy a dokonca aj techniku, ktorú sme ani nevlastnili.
Z opozície ich hlasy vytrubujú, že napravia všetky zlyhania. To, čo sa stali si však na svoj vrúbok nepripíšu. Na úradoch po nich ani stolička nevychladla, no dnes už sa opäť hrabú za funkciami a ešte sa aj tvária ako nepopísaný list papiera.
„Minister Naď aj minister Sklenár vedeli veľmi dobre, že mandát je limitovaný,“ uvádza Robert Kaliňák (SMER – SSD). Nová vláda hneď po nástupe začala rokovať o predĺžení mandátu, no medzitým sa situácia na Ukrajine i na Blízkom východe zhoršila. Chyba lávky. Tí, ktorí nám sľubovali, že po darovaní systému S-300 na Ukrajinu dostane Slovensko aspoň štyri zariadenia chrániace slovenské nebo „zabezpečili“ ich odchod a naša krajina zostala bez protivzdušnej ochrany. Celé toto Naďovské PR bolo iba balíkom lží. Spoľahli sa na potom stratégiu. Odchádzajú nám teda na Apeninský polostrov Mamby a na ochranu vzdušného priestoru nezostane Slovensku nič.
„V zásade sme sa vyzliekli do naha,“ skonštatoval Robert Kaliňák. „Môžeme povedať, že tieto rozhodnutia boli mimoriadne nezodpovedné. Žiadna iná krajina nedávala z aktívnej služby takéto zbrane, ktoré sú pilierom vzdušnej obrany.“ Takéhoto zlyhania sa podľa Kaliňáka žiadna vláda v minulosti Slovenska nedopustila.
Robert Kaliňák sa nezvykne vyhovárať na minulé vlády, v tejto situácii sa tomu však vyhnúť nemohol. V situácii, keď došlo k absolútnej rezignácii na obranyschopnosť Slovenska. Slovensko nemá ani jednu stíhačku. Čo sa týka pomoci z Európskej únie pre slovenskú armádu, dosiaľ sa nepodnikol žiadny krok. Naďova sľúbená „zľava“ žiadnou zľavou nie je. Náhrada za protivzdušnú obranu, ktorú poskytlo Slovensko Ukrajine sa zatiaľ nedostavila.
Tieto kroky sú exemplárnym príkladom zavádzania a klamania bývalej vlády. Jej konanie bude mať aj právne dôsledky. Za tri a polroka „vládnutia“ bývalej trojgarnitúry sa nepostavilo ani jedno pristávacie zariadenie, kde by sa mohli stíhačky dislokovať. Na Sliači sa neurobilo vôbec nič.
„Tu sa robila iba politika. Ľuďom sa nadávalo do opíc a dezolátov, ale aby niekto popracoval a povenoval sa tomu čo Slovensko čaká, na to nikoho nebolo,“ uviedol Kaliňák. „Poviem dobrý príklad. Bol som na základni v Kuchyni, kde z deviatich transportných lietadiel lieta jedno… Tá situácia sa začína „zlepšovať“, pretože sme už na štyroch. Ale servisný model, ktorý je nastavený pri leteckej technike, resp. pri ťažkej technike je šialený. Musíme to upraviť, pretože v priemere máme k dispozícii 10 až 15% techniky. Načo kupovať sto kusov, keď z nich bude fungovať desať…“ kladie otázku Kaliňák.
Naď sa uchýlil i k výmyslom o zmluve, ktorú spísal s USA. Nič také totiž neexistovalo. Ponuka je stále ešte len na stole. Ide o kúpu vrtuľníkov Viper v ešte neuvedenej cenovej relácii. Je zvláštne, že takýmito pseudoargumentami sa oháňal práve najmúdrejší z najmúdrejších, Jaroslav Naď. USA nám ponúkajú konkrétnu ponuku za konkrétnu sumu, ktorú Kaliňák považuje za veľkolepú. Ale žiadna sedemsto miliónová zľava, o ktorej hovorí Naď neexistuje.
Správy o nepriateľskom naladení USA kvôli nášmu postoju voči posielaniu vojakov na Ukrajinu sú tiež iba výmyslom médií. Spojené štáty americké náš názor napočudovanie rešpektujú. Vedeli o ňom od začiatku, pretože vláda Smeru, Hlasu a SNS ho jasne deklarovala od svojho nástupu do vedenia SR.
„Vysvetlili sme dôvody, prečo tomu tak je, ktoré sa stretli s pochopením. Priamo susedíme s Ukrajinou. Máme právo na tento názor, keďže máme aj historické skúsenosti s Ukrajinou. Navyše treba pripomenúť, že USA zastávajú jednoznačný názor – neposielať vojakov na Ukrajinu. V tomto náš názor je rovnaký a pri podpore Nemecka, ktoré tento názor tiež zdieľa je tento nápad mimoriadne nebezpečný sa ani nezrealizuje,“ dodáva Kaliňák.
Takéto kroky by boli podľa ministra obrany jednoznačnými krokmi k eskalácii konfliktu. Zatiahnutia armád NATO do tohto konfliktu je nereálne. Členské krajiny NATO by poslali svoje armády na Ukrajinu, čím by nevyjadrili iba názor celého Severoatlantického paktu, ale aj názor samostatných národov, ktoré sú jeho súčasťou. Humanitárna pomoc, nákup zbraní je podľa Kaliňáka jedna vec, ale posielanie vojakov priamo na front je niečo úplne iné.
„Som už príliš starý politik a dôsledný, aby som hovoril druhej krajine do toho, koho si má zvoliť. Keď sme fungovali ako vláda, mali sme vzťahy s administratívou Georga Bush ml. i s administratívou Baraka Obamu, to znamená tak republikánov ako aj demokratov. Mal som možnosť spolupracovať so všetkými týmito administratívami. Na tom priamom fyzickom výkone som žiadny rozdiel nezažíval. Nikto z nich sa vo vzťahoch k Slovensku nepozeral z výšky. Dali sa vyjednať vždy rovnocenné a partnerské vzťahy. A čudujem sa, že to bývalá vláda nerobila,“ podotkol Kaliňák. Bývalá vláda nezjednávala rozumne a návrhy nepreberala dôkladne.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…