Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

COVID automat sa musí zmeniť, aby skutočne odrážal prioritu – vrátiť školákov do škôl. TASR o tom informovala Andrea Settey Hajdúchová z iniciatívy Dajme deťom hlas.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 25. marca (TASR) – Vládna kríza nesmie zatieniť hľadanie riešení pre deti a dospievajúcich. Organizácie, ktoré podpísali výzvu Dajme prednosť školám, upozorňujú, že školáci, rodičia a učitelia by mali poznať presný plán návratu jednotlivých ročníkov do škôl. Spolu s plánom potrebujeme aj skríning potrieb školákov a metodiku, ako so skupinami, ktoré sa dlhým prerušením vyučovania vytvorili, pracovať. COVID automat sa musí zmeniť, aby skutočne odrážal prioritu – vrátiť školákov do škôl. TASR o tom informovala Andrea Settey Hajdúchová z iniciatívy Dajme deťom hlas.

Plán návratu do škôl školáci, rodičia ani učitelia stále nepoznajú a hrozí, že najmä starší študenti zostanú doma do konca školského roka, tvrdia iniciatívy. Dôležité bude zmeniť prístup k školákom a netlačiť na formálne výsledky. „Nízka kapacita detí nasať nové vedomosti v online prostredí, dlhé obdobie dištančnej výučby a emočný tlak znamenajú, že každé dieťa dnes potrebuje individuálnu podporu pri návrate do školy. Potrebujeme systém poradenstva či tréningov pre učiteľky a učiteľov, aby sa pripravili na návrat detí s rôznymi potrebami. Ak budeme len tlačiť na dobehnutie zameškaného a na hodnotenie, odrazí sa to nielen na psychickom zdraví detí, ale aj na ich vzťahu k ďalšiemu vzdelávaniu,“ povedala Daniela Kellerová, projektová manažérka programu Budúcnosť inak Nadácie Pontis. Upozorňuje, že kľúčový je skríning, ktorý povie, aké sú potreby jednotlivých detí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ivana Poláčková z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica dodáva, že cestou k návratu do škôl môže byť aj presun časti vyučovania do exteriéru či výučba v skupinách aspoň niekoľko dní v týždni. Matej Stuška z občianskeho združenia Rodičia.sk upozorňuje, že otváranie škôl má vysokú podporu verejnosti. „Ako ukázal reprezentatívny prieskum, ktorý sme realizovali vo februári na vzorke 1021 respondentov, až 76 percent populácie podporuje názor, že otváranie škôl má patriť k prvým krokom pri uvoľňovaní opatrení a školy by sme mali udržať otvorené tak dlho, ako je to možné,“ povedal.

Podľa prvého viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mária Lelovského je nevyhnutné čo najskôr vrátiť do škôl všetkých žiakov. „Keď sú školy celé mesiace zatvorené, môže to mať napriek zapojeniu digitálnych technológií devastujúci vplyv na kvalitu vzdelávania a budúcu uplatniteľnosť absolventov nielen na pracovnom trhu,“ povedal.

Settey Hajdúchová poznamenala, že by sa mal zmeniť aj COVID automat. „Pre verejnosť je ťažko zrozumiteľný na rozdiel od jasných časových plánov, ktoré vidíme v európskych krajinách, a neodráža priority, na ktorých sa zhodla celá spoločnosť – vrátiť deti do škôl a na športoviská,“ uzavrela.

Odbor komunikácie rezortu školstva pre TASR uviedol, že ministerstvo školstva dlhodobo a konzistentne presadzuje čo najskorší prístup k prezenčnej forme vzdelávania pre čo najväčší okruh detí a žiakov v bezpečnom prostredí. „Rovnako ako doposiaľ však bude ministerstvo školstva pri otváraní škôl postupovať s ohľadom na vývoj epidemiologickej situácie a na základe odporúčaní epidemiológov a odborníkov na verejné zdravie (napríklad rokovania pandemickej komisie, ústredného krízového štábu),“ uviedol rezort školstva.

Vzhľadom na množstvo aktérov vo vzdelávaní, ktorých ovplyvňujú opatrenia ministerstva školstva, bude ministerstvo o konkrétnych rozhodnutiach informovať včas a riadne po dopracovaní ich definitívnej podoby aj v spolupráci s ostatnými orgánmi štátnej správy.

Zdroj: TASR

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.