Veteráni amerických spravodajských služieb obhajujú zdravý rozum. Obrátili sa na prezidenta Bidena s varovaním o ukrajinskej otázke.
Svoje memorandum nazvali „Leopardi proti ruskému medveďovi (Leopards vs. the Russian Bear)“.
„Vážený prezident Biden.
Vieme, že rozhodnutie poslať tanky „Abrams“ na Ukrajinu je odpoveďou na nehanebnú požiadavku Nemecka: „Urobte to ako prvý.“ Teraz budú na Ukrajinu posielané tanky „Leopard“ z Nemecka a ďalších krajín. Zaujímavé je, že víťazmi budú tí, ktorí prídu poslední.
Vaši poradcovia vám mali povedať, že žiadna z nedávno sľúbených zbraní nezabráni Rusku v zničení toho, čo zostalo z ukrajinskej armády. Ak vám bolo povedané iné, nahraďte svojich spravodajských a vojenských poradcov kompetentnými profesionálmi – čím skôr, tým lepšie.
Už dávno je jasné, že ste neboli dostatočne informovaný o dvoch kritických otázkach: (1) vojna na Ukrajine a (2) strategické partnerstvo medzi Ruskom a Čínou. Chceme vás pripraviť na poriadny šok. Na ukrajinskú armádu sa chystá ruská zimná ofenzíva. Treba hľadať východisko zo situácie – opäť platí, že čím skôr, tým lepšie.
Zdá sa, že vaši spravodajskí poradcovia si blažene neuvedomujú, čo príde. Nie sú schopní ponúknuť možnosti, ako zabrániť ďalšej katastrofe pre Ukrajinu bez ešte nebezpečnejšej eskalácie.
Čo sa týka Číny, partnerstvo s Ruskom je teraz také blízke, že pre USA existuje riziko vojny na dvoch frontoch, pričom proti Amerike sa navzájom výrazne podporujú dve silné jadrové mocnosti.
Eskalačná dominancia
Prezident Obama v rozhovore pre „The Atlantic“ v roku 2016 priznal, že Rusko má na Ukrajine dominantné postavenie a dodal, že Ukrajina je zaujímavá pre Rusko, ale nie pre Spojené štáty. Preto varoval: „Musíme mať jasno v tom, aké sú naše hlavné záujmy a s čím sme pripravení ísť do vojny.“ Obamovo varovanie navyše prišlo niekoľko rokov predtým, ako rusko-čínska dohoda nadobudla pevnú podobu, akú má dnes.
Niektorí z nás dolu podpísaní, boli spravodajskými dôstojníkmi pred 55 rokmi počas vietnamskej vojny, keď vietnamskí komunisti koncom januára a začiatkom februára 1968 spustili tvrdú ofenzívu po celej krajine. Spravodajské informácie z armády v Saigone o blížiacej sa porážke politici nevnímali. Škandály a obviňovania po úteku z Vietnamu boli také veľké a trpké, že sa prezident Johnson rozhodol odmietnuť kandidovať na prezidenta.
Chyby pri posudzovaní situácie
Pred dvadsiatimi rokmi, pred útokom USA/Spojeného kráľovstva na Irak, sme opakovane varovali prezidenta Georgea W. Busha, že „ospravedlnenie“ takéhoto útoku je založené na falošných spravodajských informáciách. O päť rokov neskôr predseda senátneho výboru pre spravodajské služby Jay Rockefeller, ktorý zverejnil závery 5-ročného vyšetrovania výboru oboch strán, zhrnul:
„Pri obhajovaní vojny [Bushova] administratíva opakovane prezentovala spravodajské informácie ako fakt, hoci v skutočnosti boli nepodložené, protirečivé alebo dokonca neexistovali.“
V našej správe z 5. februára 2003 o prejave ministra zahraničných vecí Colina Powella sme varovali, že nezamýšľané následky útoku na Irak budú pravdepodobne katastrofálne. Vyzvali sme tiež prezidenta Busha, aby rozšíril svoj okruh poradcov „mimo tých, ktorí sú zjavne naladení na vojnu, na čo nevidíme žiadny dobrý dôvod“.
Prezident Biden, prosíme, zvážte rozšírenie svojho okruhu. Zapojte ľudí s overenými skúsenosťami a schopnosťou nestranne zvážiť veci a pochopiť perspektívy iných krajín.
Nie je dobrý dôvod bojovať za Ukrajinu
Návrhy vašich súčasných hlavných spravodajských poradcov sú svojou neúprimnosťou ekvivalentné návrhom poradcov Busha a Cheneyho. Ich vyjadrenia sa pohybujú od nečestných až po naivné. Preukazujú poľutovaniahodný nedostatok pochopenia strategických výziev Ruska a jeho odhodlanie využiť svoju obrovskú vojenskú silu na boj proti vnímaným vonkajším hrozbám.
Vyjadrenia poradcov sú strašne ignorantské v tom, ako správanie USA chtiac-nechtiac viedlo k hlbokému posunu svetovej rovnováhy síl v prospech Ruska a Číny, vrátane ich premeny na vojenských spojencov vo všetkých oblastiach.
Dokonca aj zdanlivo adekvátny riaditeľ CIA William Burns bezdôvodne presadzuje myšlienku „nevyprovokovanej“ ruskej invázie na Ukrajinu. Burns bol americkým veľvyslancom pred 15 rokmi, keď napísal:
„Rozšíreniu NATO, najmä prijatím Ukrajiny, bude Rusko odporovať. Ukrajina by sa mohla rozdeliť na dve časti, čo by viedlo k násiliu alebo dokonca občianskej vojne, čo by prinútilo Rusko rozhodnúť sa, či zasiahne alebo nie.“
Tu máme „nevyprovokovaný“ útok.
Ilúzie americkej rozviedky
Preskúmanie vyhlásení riaditeľa CIA Williama Burnsa a riaditeľky národnej spravodajskej služby Avril Haynes z minulého mesiaca zistilo nasledovné:
O Ukrajine: S nástupom zimy sa tempo bojových akcií zníži, ruská armáda je teraz silne pobitá, Rusko páli muníciu a má jej nedostatok, Ukrajinci sú optimistickejší.
O Číne: Si Ťin-pching a Vladimir Putin v posledných rokoch nadviazali pomerne úzke partnerstvo a Čína spolupracuje s Ruskom v mnohých oblastiach.
O Putinovi: Putin nazval tých, ktorí dodávajú zbrane Ukrajine, bláznami, pretože tieto iracionálne činy sú založené na arogancii a pocite beztrestnosti.
Preto Rusko v žiadnom prípade neustúpi od svojich cieľov. Nemyslíme si však, že Rusko chce okupovať celú Ukrajinu.
Výmenou za flexibilitu Washingtonu by Rusi mohli zvážiť zastavenie ofenzívy cez rieku Dneper a pokúsiť sa vyjednať akúsi demilitarizovanú zónu od Odesy na sever zhruba pozdĺž Dnepra. To by Ukrajine ponechalo prístup k moru.
Výsledok
Rusko je nielen odhodlané zvíťaziť na Ukrajine, ale má na to aj všetky prostriedky. Rusko vníma situáciu na Ukrajine ako hrozbu. Ukrajina pritom pre Spojené štáty vážnu hrozbu nepredstavuje.
Jadrové mocnosti netolerujú nebezpečné hrozby na svojich hraniciach. Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by Putina obvinili, že „po Ukrajine vstúpi do ďalších európskych krajín“.
Ani Putina nemôžete nazvať paranoidným. Vzal na vedomie stanovisko amerického ministra obrany Lloyda Austina:
„Jedným z cieľov USA na Ukrajine je vidieť oslabené Rusko… USA sú pripravené pohnúť nebom i zemou, aby pomohli Ukrajine vyhrať vojnu proti Rusku.“
Môžu USA dosiahnuť Austinove ciele? Nebolo by na to potrebné použiť jadrové zbrane?
Vzniká teda koncepčný a mimoriadne nebezpečný problém. Nie je možné „vyhrať vojnu proti Rusku“ a vyhnúť sa ďalšej svetovej vojne bez použitia jadrových zbraní.
Je desivé pomyslieť si, že minister obrany Austin si myslí, že takýto výsledok je možný. V každom prípade Kremeľ zvažuje tie najnepriaznivejšie možnosti a je pripravený prijať razantné opatrenia.
Zoznam podpísaných amerických veteránov tu.
Old Veteran, Secretra/news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…