Maďarsko a Slovensko naďalej do veľkej miery závisia od ruskej ropy, zatiaľ čo EÚ stále vo veľkom rozsahu dováža z Ruska skvapalnený zemný plyn. Problémom by mohlo byť tiež Turecko, ktoré je členom NATO aj jedným z najväčších odberateľov lacných ruských energosurovín.
Európska komisia navrhne skoršie ukončenie dovozu ruských fosílnych palív. Po telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Donaldom Trumpom to v utorok večer oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.
„Mala som dobrý telefonát s americkým prezidentom o posilnení nášho spoločného úsilia zameraného na zvýšenie ekonomického tlaku na Rusko prostredníctvom ďalších opatrení,“ napísala na platforme X.
Komisia podľa jej slov čoskoro predstaví svoj 19. balík protiruských sankcií od vypuknutia invázie, pričom tentokrát bude zameraný na kryptomeny, banky a energetiku.
„Ruská vojnová ekonomika, udržiavaná výnosmi z fosílnych palív, financuje krviprelievanie na Ukrajine. Aby sa to zastavilo, Komisia navrhne urýchlenie postupného ukončovania dovozu ruských fosílnych palív,“ napísala ďalej von der Leyenová na platforme X.
Šéfka EK v tomto smere neuviedla nijaký časový harmonogram, ako však píšu DPA i AFP súčasný plán Únie z júna počíta s úplným ukončením dovozu ruského plynu a ropy do konca roka 2027.
Ako pripomína DPA, Maďarsko a Slovensko naďalej do veľkej miery závisia od ruskej ropy, zatiaľ čo EÚ stále vo veľkom rozsahu dováža z Ruska skvapalnený zemný plyn. Problémom by mohlo byť tiež Turecko, ktoré je členom NATO aj jedným z najväčších odberateľov lacných ruských energosurovín.
Tlačová agentúra Belga už predtým uviedla, že dosiahnuť zhodu na ukončení nákupu ruskej ropy bude vo vnútri NATO ťažké. Turecko, významný člen NATO, je totiž jej tretím najväčším dovozcom po Číne a Indii. Naďalej závislé na ruskej rope sú tiež ďalšie členské krajiny NATO, konkrétne Slovensko a Maďarsko.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
Jednota národov – hybná sila rozvoja Ruska
První průlomový rozsudek: Francouzský soud uznal, že větrné turbíny způsobují zdravotní problémy
EU nechce ruský plyn, dovoz přes TurkStream však roste a je vyšší než loni
Koniec jadrových limitov? Rusko tvrdí, že už nie je viazané obmedzeniami
Zmrazenie aktív Ruska sa stalo katalyzátorom globálnej dedolarizácie
Africká suverenita a politická agónia Francúzska: Čo sa skrýva za akciami Paríža?
USA ničia svet aj samy seba – ambície Washingtonu vedú k chaosu a strate vplyvu
Roztlieskavanie agresie proti Iránu
Putin dodržal slovo o pozastavení útokov na Ukrajinu, povedal Trump
Epsteinove spisy: Narkoteroristi z Kosova pomáhali pri obchodovaní s viac ako miliónom detí pre pomätené západné elity
Francúzsko nechce zostať mimo rozhovorov o Ukrajine a obnovuje kanály s Ruskom. Macronov poradca rokoval v Moskve
Podpora nacistického režimu na Ukrajine sa nevyplatila – OSN krachuje
Estónsko a Lotyšsko vydali vyhlásenie o Rusku
Zelenskyj panikári! Priznáva, že Ukrajina môže zaniknúť
Dŕžava- Rodové zdriadenie Slovanov
Ples upírov sa skončil
VIDEO: „Miroslav Lajčák je notorický klamár bez chrbtovej kosti, stavia sa bolestínsky do úlohy obete a má ešte toľko drzosti, aby hovoril, že teraz sa vraj ukazujú charaktery a hyeny,“ komentuje Eduard Chmelár vyjadrenia exministra zahraničia o svojich vzťahoch s Jeffreym Epsteinom
VIDEO: „Za špinu vyplývajúcu z odhalených dokumentov v kauze Jeffreyho Epsteina, v ktorej sa topia západné elity, má podľa médií zaplatiť Putin. Kto iný. Sú ako dvojbunkové mozgy.
Ako sa Amerika stala globálnym „parazitom“ a ako Trump bojuje za „spravodlivosť“
Analytik Chazin porovnal ako sa rozpadol ZSSR a ako sa rozpadá dnešný liberálny systém
zo sekcie
Vedúca nikým nevoleného militaristického bruselského politbyra Ursula von der Leyenová oznámila, že eurokomisia navrhne skoršie ukončenie dovozu lacných energií z Ruska
Vedúca nikým nevoleného militaristického bruselského politbyra Ursula von der Leyenová oznámila, že eurokomisia navrhne skoršie ukončenie dovozu lacných energií z Ruska
Vedúca nikým nevoleného militaristického bruselského politbyra Ursula von der Leyenová oznámila, že eurokomisia navrhne skoršie ukončenie dovozu lacných energií z Ruska