Vláda včera odobrila plán ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského na vytvorenie núdzových zdravotníckych zariadení v čase humanitárnej katastrofy. Aj keď to nazvala takto honosne, podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva Petra Stachuru pôjde o obyčajné poľné nemocnice. A opäť sa na nich niekto nabalí
Ministerstvo zdravotníctva včera predstavilo plán vytvorenia núdzových nemocníc, potrebných najmä v čase humanitárnej katastrofy, v akej sa nachádzame napríklad aj práve teraz. A keďže máme prázdnu špajzu, na postavenie novej nemocnice nie sú peniaze. Naštastie vláda našla v rezerve pár miliónov na provizórne riešenie. Podľa Stachuru ide SR pripraviť de facto poľné nemocnice s kapacitou maximálne tisíc lôžok.
Čo je však na projekte ešte zaujímavejšie, „v sprievodnom dokumente sa píše, že do 15.1.2022 musí prebehnúť urýchlený nákup chýbajúceho materiálno-technického zabezpečenia priamym rokovacím konaním, rozumej bez verejného obstarávania. Ej, ale to sa musia poniektorí tešiť,“ upozorňuje Stachura.
Ako podotkol bývalý tajomník, projekt zdôrazňuje, že nemá ísť o klasické poľné nemocnice, ale o akési „veľkokapacitné triážne jednotky,“ ktorých úlohou je odľahčiť centrálne príjmy v klasických nemocniciach. Majú teda slúžiť na akési triedenie pacientov. K tomuto účelu však potrebuje mimoriadne nákladné vybavenie.
„Okrem bežného mobiliáru a vybavenia sa dozvedáme, že zariadenie musí ďalej obsahovať – laptopy so zariadením na telemost, vysielačky, elektronický fonendoskop, defibrilátor, mobilný RTG prístroj, monitory, resuscitačný samorozpínací vak, kyslíkové koncentrátory, RT-PCR testovacie prístroje, dokonca prenosný ultrazvuk a prístroj na analýzu krvných plynov. Takéto vybavenie nemajú ani niektoré akútne slovenské nemocnice, takže hovoriť len o akomsi triediacom zariadení je prinajmenšom zavádzajúce,“ poukazuje Stachura.
Náklady na jedno takéto centrum odhaduje na približne 6 miliónov eur a podľa plánov ministerstva budú potrebné 4 takéto zariadenia. Ak sa do plánov zaráta aj 250 postelí vo všetkých štyroch zariadeniach, náklady sa môžu vyšplhať na 30 miliónov. Pre porovnanie uviedol, že úplne nová nemocnica v Michalovciach stála 34 miliónov eur. „Podobnú sumu ideme dať do stanov, alebo Inchebe podobných priestorov, ktoré sa po skončení pandémie rozložia,“ krúti hlavou bývalý tajomník.
Podľa Stachuru nič prevratné. Pôjde o „klasickú triáž – zmeranie tlaku, pulzu, teploty a saturácie, činnosti, ktoré si drvivá väčšina pacientov vie urobiť sama aj v pohodlí domova, ďalej takzvanú triáž + chcú doplniť krvnými odbermi, ktoré spadajú do bežných činností ambulantných lekárov a nakoniec má byť v triážnom centre 20-50 expektačných a do 200 riadnych lôžok. Na nich sa majú pacienti stabilizovať kyslíkovými oxygenátormi a čakať na uvoľnenie lôžka v “normálnej” nemocnici. V centre má prebiehať vojenská starostlivosť – buď sa dočkáš lôžka v nemocnici, alebo skončíš v márnici, ktorých činnosť má byť podľa tohoto dokumentu rovnako posilnená,“ zdôraznil.
A podľa jeho názoru, problémom súčasnej pandémie nie je ani tak materiálno-technické vybavenie, ako nedostatok personálu. „V nemocniciach sú rezervy, máme ventilátory, zariadenie, ultrazvuky, monitory, ale časť z nich je prekrytá plachtou a nepoužívajú sa. Pretože nie je personál. Chýbajú predovšetkým sestry.“ Navyše sa tento projekt bude opierať hlavne o neskúsených medikov a študentov zdravotníckych škôl. Pri takom geniálnom pláne už môžeme radšej inštruovať príbuzných ako sa majú o svojich blízkych postarať, aký kyslíkový koncentrátor im majú zadovážiť, a nie stavať poľné nemocnice za 30 miliónov eur.
„Nezakrývajme manažérsku ťarbavosť nápadmi, ktoré Slovensku nepomôžu, budú stáť nemalé finančné prostriedky a nakoniec neprinesú želaný efekt. V Subjektoch hospodárskej mobilizácie je cca 25 tisíc lôžok. V čase humanitárnej krízy by mala byť vykonávaná skutočne iba neodkladná starostlivosť. V takom prípade by v našich nemocniciach klesol počet necovidových pacientov na 7-8 tisíc, z dnešných cca. 10 tisíc. Tým by sa uvoľnilo miesto pre ďalších 1000 pacientov s covidom, ktorých chceme teraz “liečiť” medikmi v stanoch,“ navrhol na záver riešenie humanitárnej krízy bývalý štátny tajomník Peter Stachura.
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…