Slovanské Noviny

14. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

V Nigérii hrozí štátny prevrat — Abuja je obkľúčená teroristami

Obyvatelia nigérijského hlavného mesta Abuja sú na pokraji občianskeho povstania. Viac ako 80 nigérijských senátorov vyzvalo na zosadenie hlavy štátu.

Informuje „The Epoch Times“.

„Nigéria je v nebezpečenstve,“ povedal Kyle Abts, výkonný riaditeľ Medzinárodného výboru pre Nigériu (ICON).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Každodenne dochádza k útokom teroristov a militantov z kmeňa Fulani, k únosom dochádza každý týždeň, počet obetí sa každý mesiac zvyšuje – od januára 2022 zomrelo asi 3000 nevinných ľudí, stovky zostali v zajatí, tisíce a tisíce boli vysídlené – a milióny detí sú mimo školy,“ poznamenal Abts v rozhovore pre „The Epoch Times“ na konci dvojtýždňového turné po niekoľkých krajinách západnej Afriky.

Podľa neho „na pozadí rastúcej inflácie a nadchádzajúcich prezidentských volieb narastajú obavy z možného prevratu“.

Vojenský expert David Otto uviedol, že séria ohromujúcich útokov koalície džihádistických povstalcov a radikálnych banditov sa ukázala byť výhrou pre oboch.

„Cieľom tejto operácie, organizovanej koalíciou džihádistov a násilníkov, je dosiahnuť rôzne výsledky: zatiaľ čo násilníci profitujú z útokov a džihádisti odchádzajú so vztýčenými čierno-bielymi vlajkami, čím demonštrujú svoju existenčnú hrozbu pre Nigériu a región ako celý,“ tvrdí Otto.

Podľa neho, ak bude vláda naďalej ignorovať smrtiace aktivity tejto koalície zločincov a teroristov, strach môže spôsobiť, že ľudia vyjdú do ulíc a postavia sa proti vláde, čo povedie k scenáru, ktorý sme nedávno videli na Srí Lanke.

Desiatky nigérijských médií vrátane prestížnych časopisov ako „Punch“ už označili vládu prezidenta Muhammadu Buhariho za „nemohúcu“ a hrozí, že ju rýchlo prepadnú rôzne džihádistické armády.

newsfront