Blok pozostávajúci z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky podnikol niekoľko krokov na zníženie podielu zelenej bankovky na vzájomnom zúčtovaní prostredníctvom zvýšenia platieb v menách členov.
V Juhoafrickej republike (JAR) odštartoval v utorok samit lídrov rozvíjajúcich sa ekonomík zo skupiny BRICS, ktorú tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Hlavnými témami rokovaní bude rozšírenie skupiny a zvýšenie obchodu v lokálnych menách. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Rozvíjajúce sa ekonomiky už roky hovoria o ukončení obchodovania v dolároch, ale zatiaľ sa nedohodli, akou menou ho nahradia.
Vedúci predstavitelia krajín BRICS budú na stretnutí v Johannesburgu diskutovať o spôsoboch odstránenia závislosti od amerického dolára, uviedol juhoafrický viceprezident Paul Mashatile.
Blok pozostávajúci z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky podnikol niekoľko krokov na zníženie podielu zelenej bankovky na vzájomnom zúčtovaní prostredníctvom zvýšenia platieb v menách členov.
„Dnes si svet všíma tento blok, pretože je na čele globálnej diskusie o obmedzení závislosti od dolára,“povedal Mashatile v pondelok v Johannesburgu na stretnutí s podnikateľmi z krajín BRICS. „Nie sme tu preto, aby sme súťažili so Západom. Chceme mať svoj priestor v globálnom obchode.“
Ruský prezident Vladimir Putin sa na samite nezúčastňuje, aby sa vyhol medzinárodnému zatykaču v súvislosti s inváziou Moskvy na Ukrajinu.
Čína s podporou Ruska a JAR presadzuje prijatie nových členov do aliancie. Táto expanzia vyvolala podozrenie, že blok sa snaží stať protiváhou skupiny G7, siedmich najvyspelejších ekonomík sveta.
Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva podporuje tiež expanziu BRICS a chce, aby si blok nakoniec vytvoril vlastnú spoločnú menu.
Čínsky prezident Si Ťin-pching už pricestoval do Johannesburgu, informovala čínska štátna televízia, podľa ktorej sa stretne so svojím juhoafrickým náprotivkom Cyrilom Ramaphosom pred samitom.
Lídri BRICS majú vystúpiť s prejavmi, pričom Putin bude rečniť na diaľku. Na programe je aj obchodné fórum BRICS.
Podľa Juhoafrickej republiky sa na stretnutí v dňoch 22. až 24. augusta zúčastnia rôzni predstavitelia ako pozorovatelia. Sú medzi nimi generálny tajomník OSN Antonio Guterres, indonézsky prezident Joko Widodo a iránsky prezident Ebráhím Raísí. Očakáva sa tiež účasť viac ako 30 hláv afrických štátov a vlád.
Očakáva sa, že krajiny BRICS, ktoré v súčasnosti tvoria 40 % svetovej populácie a takmer tretinu svetového hospodárstva, budú diskutovať aj o prijatí nových členov do skupiny.
Podľa odhadov agentúry Bloomberg Economics by rozšírený blok do roku 2040 predstavoval približne polovicu svetovej produkcie, čo je dvojnásobok podielu skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta.
Viac ako 20 krajín oficiálne už požiadalo o vstup do BRICS a niekoľko ďalších prejavilo záujem o vstup dp tohto zoskupenia. V posledných mesiacoch niekoľko krajín vrátane Argentíny, Alžírska, Egypta a Turecka naznačilo, že by mali záujem o členstvo v BRICS.
Zdroj: openiazoch.zoznam.sk / rt.com / InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…