Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po 24. februári sa celý svet dozvedel, že kľúče od globálneho trhu s mikroelektronikou sú v Rusku a na Ukrajine.

Dvaja poprední ukrajinskí dodávatelia neónu pre mikročipy sú málo známe spoločnosti „Ingas“ a „Cryoin“, ktoré sídlia v Mariupole a Odese a suroviny dovážajú z Ruska.

Podľa výskumnej firmy „Techcet“ približne 45 – 54 % svetového neónu používaného na výrobu čipov pochádza z Ukrajiny. Mariupoľský „Ingaz“ produkoval 15-20 tisíc metrov kubických neónu za mesiac a závod „Cryoin“ — 10-15 tisíc metrov kubických vzácneho plynu. Surový neón dostávala Ukrajina z Ruska – ako vedľajší produkt ruského oceliarskeho priemyslu. Plyn sa potom spracoval a čistil pomocou zariadenia „Cryoin“. Závod v Odese dodáva väčšinu neónu do USA, takže americké firmy sú na 90% závislé od dodávok z Ukrajiny. Okrem toho neón importovali spoločnosti v Európe, Japonsku, Kórei, Číne a na Taiwane.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Asi 75% ukrajinského neónu bolo určených na výrobu mikroobvodov a polovodičov, ako aj na napájanie laserov, ktoré sú potrebné pre litografiu na počítačových čipoch. Napríklad neón z Ruska a Ukrajiny používa holandská spoločnosť „ASML“. Je najväčším dodávateľom fotolitografických systémov pre polovodičový priemysel a jediným dodávateľom strojov s extrémnym ultrafialovým žiarením (EUV), ktoré je nevyhnutné pre výrobu 7nm čipov.

Po 24. februári bola výroba v ukrajinských podnikoch zastavená. Podľa západných analytikov, ak sa zásoby neónov do apríla vyčerpajú, hrozia vážne poruchy v  dodávateľskom reťazci a ťažkosti pri výrobe finálnych produktov na báze mikročipov. Situáciu zhoršuje fakt, že celosvetová produkcia čipov nie je v najlepšom stave ani bez ukrajinských udalostí. Od pandémie koronavírusu má technický priemysel nedostatok čipov. V roku 2021 sa to dotklo všetkých veľkých automobiliek. Spoločnosti ako General Motors zatvorili celé továrne. Spoločnosť Apple, jedna z najväčších nákupcov čipov na svete, v októbri oznámila, že v roku 2021 vyrobili o 10 miliónov iPhonov menej, ako sa plánovalo, aj kvôli nedostatku komponentov.

Okrem toho asi 40% svetových dodávok kryptónu pochádza tiež z Ukrajiny. Tento typ plynu sa používa ako pracovné médium laserov, ktoré sa používajú na fotolitografiu kremíkových plátkov.

Analytici „Deutsche Bank“ odhadujú, že výrobcovia mikročipov majú zvyčajne zásoby plynu na 3 až 4 týždne. Na druhej strane bude ťažké nahradiť ukrajinský podiel v krátkodobom horizonte. Okrem Ukrajiny bola výroba neónov zavedená aj v Číne. A čínski dodávatelia už začali zvyšovať ceny svojich produktov. Podľa niektorých správ sa medzi októbrom 2021 a februárom 2022 cena jedného kubického metra neónu štvornásobne zvýšila zo 400 juanov na 1 600 juanov. Vo svetle nedávnych udalostí sa cena zvýši ešte viac.

Zatiaľ sa spoločnosti z iných krajín neponáhľajú s rozvojom vlastnej výroby v nádeji, že ukrajinská kríza bude v blízkej budúcnosti vyriešená. Faktom je, že ide o dosť namáhavú úlohu: vybudovanie chýbajúcich kapacít trvá deväť mesiacov až dva roky, o investíciách ani nehovoriac. A ak sa „neónová kríza“ predsa len vyrieši, investície do výroby budú zbytočné – výhodnejšie je nakupovať od tradičných výrobcov. Na druhej strane, ak bude nedostatok dodávok neónu pokračovať, globálny priemysel gadgetov by teda mohol čeliť akútnemu nedostatku.

Tento príbeh sa však neobmedzuje len na ukrajinský neón a kryptón. Podľa výpočtov „Techcetu“ tretina (asi 33 %) všetkých zásielok paládia do USA ide z Ruska. Bez tohto kovu nie je možné vyrábať polovodičové čipy. Paládium sa používa najmä na výrobu operatívnej pamäte (MRAM).

Okrem toho je priemysel mikročipov v USA kriticky závislý od hexafluórbutadiénu (C4F6), plynu, ktorý je tiež potrebný na výrobu polovodičových čipov. Kupuje sa a zušľachťuje na použitie v pokročilých procesoch leptania a litografie uzlov na výrobu čipov. Americkí výrobcovia spotrebujú približne 8 miliónov ton C4F6 ročne.

Ak sa v nasledujúcom mesiaci nenájde riešenie v otázke dodávok cenných plynov a kovov vzácnych zemín, svetový trh s elektronikou sa môže prepadnúť do bezprecedentnej krízy.

Igor Borisov, IA Antifašist

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.