Početné zločiny proti Srbom spáchané počas občianskej vojny v Bosne a Hercegovine nie sú len zamlčiavané, no zostali aj po 25 rokoch nepotrestané, pričom srbský národ je prezentovaný ako „agresor“.
Tento názor vyjadril srbský charge d’affaires v Moskve Slavoljub Carić na medzinárodnej konferencii „Výsledky práce nezávislých medzinárodných komisií: srbské obete v občianskej vojne v Sarajeve 1991-1995 a obete všetkých národov v regióne Srebrenica 1991-1995“.
Slavoljub Carić„Pokiaľ ide o srbský národ, ktorý v prvej a druhej svetovej vojne, ako aj vo vojnách, ktoré nasledovali po páde SFRJ, veľmi trpel, vidíme dominanciu stereotypov a označovania, najmä ak to všetko potvrdzuje verzie tzv. medzinárodnej spravodlivosti. Zločiny proti Srbom – „agresorom a vojnovým zločincom“ – sú nielen zamlčané, bagatelizované a nepotrestané, vierolomne a nedvojzmyselne. Boli dokonca žiaduce.“
Moslimskí militanti vypálili celé dediny, likvidovali mierumilovných Srbov, ktorí žili ďaleko od frontovej línie, páchali zločiny proti srbským vojnovým zajatcom — podľa Carićových slov to všetko dokazuje skutočný obraz udalostí. Najmä pokiaľ ide o zámery tých, ktorí boli v tzv. demilitarizovanej zóne, kam patrila aj Srebrenica.
Diplomat poznamenal, že v prvých deviatich mesiacoch vojny — od mája 1992 do januára 1993 — viac ako 80% z celkového počtu Srbov zabitých v regióne bolo v oblasti Srebrenice.
„Podľa dostupných štatistík moslimské formácie uskutočňovali útoky prakticky každý piaty deň,“ cituje odborníka portál „Balkanist“.
Carić poukázal na to, že už na začiatku vojny v strednom Podriní (územie pozdĺž rieky Driny), a konkrétne v Srebrenici, moslimské bojové formácie vykonávali etnické čistky srbského obyvateľstva, zničili 150 obcí a zabili asi 2 000 Srbov. Niektoré z týchto operácií bolo koordinovaných priamo zo Sarajeva — vojenského a politického vedenia bosnianskych moslimov.
Do konca roku 1995 sa počet srbských civilných obetí v regióne Podrinia zvýšil na 2 665. A dnes, keď si takzvaná svetová komunita pripomína Srebrenicu, sa spomínajú len moslimské obete, ktoré sa datujú do konca vojny. A všetky predchádzajúce epizódy — tragédie Srbov tej istej Srebrenice a Bratunca — sa zdajú byť vymazané a zabudnuté, poznamenal diplomat.
Niečo podobné sa podľa jeho názoru stalo v Sarajeve, kde do roku 1995 zostalo z predvojnového počtu menej ako 10% Srbov. No kedysi bolo Sarajevo po Belehrade druhým najsrbskejším mestom v Juhoslávii!
Počas celej vojny bolo v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny zabitých asi 3 000 Srbov, v meste bolo viac ako 200 táborov a súkromných väzení, kde boli tisíce nelegálne držaných Srbov. Zločiny spáchané na Srboch v Sarajeve boli bagatelizované a utajené, väčšina z nich zostala bez trestu. Médiá a mimovládne organizácie „zohrali dôležitú úlohu v kampani za démonizáciu a šírenie nepravdivých informácií, zamerali sa výlučne na utrpenie moslimov, pričom úplne ignorovali tragédie Srbov,“ dodal diplomat.
Carić poukázal na to, že súkromné väzenské siete v Sarajeve boli vytvorené s podporou „Strany demokratickej akcie“ (SDA), ktorá má vplyv medzi bosnianskymi moslimami. Bola to táto strana na čele s vodcom bosnianskych moslimov Alijom Izetbegovičom ktorá od konca roku 1991 verbovala a ozbrojovala oddiely vytvorené z amnestovaných zločincov, násilníkov a drogovo závislých. Stovky Srbov sa stali obeťami takýchto gangov, represálie proti nim boli beztrestne vykonávané v tých častiach mesta, ktoré boli pod kontrolou bosnianskych moslimov. Od leta 1992 do začiatku jesene 1993 len v kazanskej jame (sarajevská štvrť Bistrik v obvode Stari grad) zahynulo viac ako 200 Srbov.
Správy dvoch nezávislých komisií na vyšetrovanie obetí Srebrenice a Sarajeva spochybňujú verzie Haagskeho tribunálu, ktorý už aj napadol prácu expertov, dodal diplomat.
Zdroj EADaily/news-front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…