Varovanie bývalého prezidenta Ruskej federácie prišlo po tom, ako šéf poľského rezortu diplomacie Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Spojené štáty zasiahnu ruské ciele, ak ruská armáda použije na Ukrajine jadrové zbrane.
Akýkoľvek útok USA na ruské ciele na Ukrajine by automaticky spustil svetovú vojnu, varoval bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý v súčasnosti pôsobí ako podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady. Nikdajší ruský líder sa tak vyjadril po tom, ako poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Spojené štáty pohrozili takýmto útokom, ak Rusko použije na Ukrajine jadrové zbrane.
V nedeľňajšom príspevku na X (predtým Twitter) Medvedev naznačil, že Sikorski „sa zrejme rozhodol vystrašiť svojich pánov“. Poznamenal, že Washington sa na rozdiel od Varšavy doteraz zdržiaval takýchto hrozieb verejne, „pretože sú opatrnejší“ ako Poliaci.
„Zasiahnuť naše ciele Američanmi znamená začať svetovú vojnu a minister zahraničných vecí, dokonca aj takej krajiny, ako je Poľsko, by to mal pochopiť,“ dodal Medvedev.
Bývalý ruský prezident citoval aj aprílové výroky poľského prezidenta Andrzeja Dudu, keď povedal, že jeho krajina by bola ochotná umiestniť na svojom území americké jadrové zbrane, ak by jej bola ponúknutá takáto možnosť v rámci mechanizmu zdieľania NATO. Medvedev pohrozil, že v prípade jadrovej konfrontácie „Varšava nebude vynechaná a určite dostane svoj podiel rádioaktívneho popola“, a spýtal sa, či si poľské vedenie nazaj žlá takýto výsledok.
Sikorski v sobotňajšom rozhovore pre briský denník The Guardian spochybnil, že Rusko by bolo odhodlané vykonať jadrovm úder na Ukrajine.
„Američania povedali Rusom, že ak odpálite jadrovú bombu, aj keď nikoho nezabije, zasiahneme všetky vaše ciele [pozície] na Ukrajine konvenčnými zbraňami, všetky ich zničíme,“ tvrdil a predpokladané varovanie označil za „dôveryhodnú hrozbu“.
Poľský minister zahraničia poznamenal, že Čína a India taktiež varovali Rusko pred jadrovou eskaláciou.
Sikorski v tejto súvislosti navrhol, aby západní podporovatelia Ukrajiny umožnili Kyjevu použiť svoje zbrane na údery na vojenské ciele na ruskom území, keďže „okrem nepoužívania jadrových zbraní sa [Rusko] veľmi neobmedzuje“.
Podľa Sikorského by sa EÚ nemala báť vyhrocovať situáciu a nemala by si v súvislosti s konfliktom na Ukrajine klásť obmedzenia, aby Moskva nevedela, aký bude ďalší krok.
Zatiaľ čo USA a ich spojenci pri viacerých príležitostiach obvinili Rusko z vyhrážaním sa jadrovými zbraňami, ruský prezident Vladimir Putin v marci zdôraznil, že Rusko v žiadnom momente počas konfliktu na Ukrajine neuvažovalo o použití takýchto zbraní. Približne v tom istom čase hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zdôraznil, že ruská jadrová doktrína predpokladá použitie zbraní hromadného ničenia len „ak niečo ohrozuje existenciu našej krajiny“, čím zopakoval predchádzajúce vyhlásenie hlavy štátu. Jadrový útok označil ako odstrašujúci prostriedok a „rozlúčkovú zbraň“.
Ruský líder koncom februára vo svojom prejave pred Federálnym zhromaždením varoval prípadných agresorov, že jadrový arzenál je v stave „úplnej pripravenosti na zaručené nasadenie“.
Začiatkom mája nariadil cvičenie v používaní taktických jadrových zbraní v Južnom vojenskom okruhu, ktorý hraničí s Ukrajinou. Podľa vyhlásení ministerstiev zahraničných vecí a obrany mali byť tieto cvičenia varovaním pre USA a ich spojencov v nadväznosti na eskalačnú rétoriku zo strany Západu.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…