Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Softvér Pegasus je schopný zapnúť kameru alebo mikrofón mobilného telefónu a zhromažďovať z neho údaje. 

Americké ministerstvo obchodu zaradilo v stredu izraelskú spoločnosť NSO Group, ktorá vyvinula sledovací softvér Pegasus, na čiernu listinu subjektov s obmedzeným prístup k americkým komponentom a technológiám. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Na spomínaný zoznam zaradil rezort obchodu aj izraelskú spoločnosť Candiru. Obe firmy podľa amerických úradov predávali sledovací softvér zahraničným vládam, ktoré ich používali na špehovanie osôb.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V minulosti boli firmy NSO Group a Candiru obvinené z predaja škodlivého softvérov autoritárskym režimom. NSO Group však tvrdí, že svoje produkty predáva len orgánom činným v trestnom konaní a tajným službám, pričom podniká kroky, aby predišla zneužívaniu svojich produktov. V reakcii na krok amerického ministerstva obchodu NSO Group pre agentúru AFP uviedla, že je z tohto rozhodnutia prekvapená, pretože jej technológie podporujú bezpečnostné záujmy USA tým, že „bránia terorizmu a zločinu“, preto sa ho pokúsi zvrátiť.

Ako uvádza agentúra Reuters, firmy zo sankčného zoznamu amerického rezortu obchodu sa zapájajú do činností, ktoré sú v rozpore s národnou bezpečnosťou alebo zahraničnopolitickými záujmami USA. V praxi preto budú mať obmedzený prístup k americkým technológiám. Pre spoločnosti z USA tak bude napríklad ťažšie poskytovať im informácie o zraniteľnosti počítačových systémov.

„Nepodnikáme kroky proti krajinám alebo vládam, kde sa tieto spoločnosti nachádzajú,“ uviedol americký rezort diplomacie. Predtým, než dodávatelia z USA predajú firmám zo sankčného zoznamu svoje produkty, budú musieť požiadať o udelenie licencie, ktorá im však bude v USA pravdepodobne zamietnutá, píše Reuters.

Okrem dvojice izraelských spoločností USA zaradili na uvedený zoznam aj ruskú firmu Positive Technologies a singapurskú spoločnosť Computer Security Initiative Consultancy PTE (COSEINC), ktoré obchodovali so škodlivým softvérom používaným na získanie neoprávneného prístupu do počítačových sietí.

Softvér Pegasus je schopný zapnúť kameru alebo mikrofón mobilného telefónu a zhromažďovať z neho údaje. Kauza vypukla v júli potom, ako unikol zoznam asi 50.000 potenciálnych cieľov sledovania – vrátane novinárov, aktivistov a politikov.

Zdroj: cas.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.