Podľa amerického denníka „The Epoch Times“ americké námorné sily začali 3. augusta najväčšie cvičenie od konca studenej vojny.
Americké námorníctvo a námorná pechota USA zahájili rozsiahle vojenské cvičenia na celom svete — najväčšie svojho druhu od čias studenej vojny. Nasledujúci deň Čína v reakcii na to oznámila rozsiahle cvičenie v Juhočínskom mori.
27. júla v spoločnom vyhlásení americké námorníctvo Európa-Afrika (CNE-CNA) a americké 6. velenie flotily vyhlásili:
LSE 2021 je prvé rozsiahle námorné a obojživelné cvičenie, ktoré sa uskutočnilo od cvičenia NATO „Ocean Venture“ v roku 1981 v čase studenej vojny.
Tiež bolo oznámené, že námorné cvičenie s názvom „Large-Scale Exercise 2021 (LSE 2021)“ bude zahŕňať šesť velení amerického námorníctva a námorného zboru, päť amerických flotíl a tri expedičné sily morskej pechoty v 17 časových pásmach. Cvičenia sa konajú od 3. do 16. augusta.
Námorných cvičení sa zúčastní 36 plavidiel: od lietadlových lodí po ponorky.
„Čínska správa námornej bezpečnosti (China Maritime Safety Administration)“ 4. augusta oznámila, že čínska armáda usporiada od 6. do 10. augusta vojenské cvičenia v Juhočínskom mori.
Tang Jingyuan v rozhovore pre „The Epoch Times“ komentoval kroky Číny:
„Toto je jednoznačne reakcia na „LSE 2021“, ale nie agresívna. Ide skôr o politické vyhlásenie, ktorým chceme ukázať, že pekinské úrady budú chrániť ostrovy, ktoré oni okupovali. Podľa môjho názoru chcú Spojené štáty cvičeniami „LSE 2021“ ukázať svetu, že majú možnosti a zdroje na súčasné riešenie problémov v Čiernom, Stredozemnom, Juhočínskom aj Východočínskom mori. Inými slovami, že americká armáda je dostatočne silná, aby reagovala, ak Rusko a Čína súčasne narušia mier v Európe a Ázii.“
Celkový počet vojenského personálu a zmluvných štátnych zamestnancov, ktorí sa zúčastňujú cvičení, nebol oznámený.
Ako ďalej píšu americké noviny „The Epoch Times“, LSE 2021 je len jednou z mnohých akcií, ktoré americká vláda podnikla v rôznych častiach sveta, najmä v Juhočínskom a Východočínskom mori, s cieľom zaistiť vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich. spojencov.
12. marca 2021 po spoločných rokovaniach USA, Japonsko, Austrália a India oznámili, že vyvinuli „spoločnú víziu slobodného a otvoreného Indopacifického regiónu“ a „námorný poriadok založený na pravidlách vo Východnej Číne a Juhočínskeho mora “. Ako tvrdia členovia „kvarteta“, je to nevyhnutné, pretože Čína si robí územné nároky v Juhočínskom a Východočínskom mori. A opatrný postoj susedov k Číne je vidieť dokonca aj v prieskumoch.
Koncom augusta plánuje americká viceprezidentka Kamala Harrisová navštíviť Vietnam a Singapur, aby rokovala o posilnení regionálnej bezpečnosti v juhovýchodnej Ázii, ktorú podľa Washingtonu ohrozuje Čína.
Od 2. do 6. augusta 2021 sa americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zúčastnil aj piatich virtuálnych ministerských stretnutí so zástupcami členských krajín Asociácie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN).
Russkij Demiurg/news-front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…