Slovanské Noviny

7. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

USA mali pohotovosť na Aljaške. Ozbrojené sily USA oznámili, že 24. júla spozorovali v blízkosti Aljašky štyri strategické bombardéry – dva ruské Tu-95 a dva čínske H-6 (modernizovaná verzia sovietskeho Tu-16). Možno to považovať za symetrickú odpoveď na politiku USA zameranú na zadržiavanie Číny, ako aj na nedávnu aktivitu amerických strategických bombardérov v blízkosti ruských hraníc. 20. júla sa dvojica lietadiel B-52 pokúsila o “chuligánsky” let nad Barentsovým morom.

Mali v úmysle priblížiť sa k ruským hraniciam a zmenili kurz až po priblížení ruských stíhačiek. Dňa 21. júla pristáli na leteckej základni Mihail Cogalniceanu pri rumunskej Konstanci dva B-52H Stratofortresses v rámci cvičenia Bomber Task Force 24-4.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

USA rozmiestnili v Rumunsku jadrové bombardéry

Dva B-52H Stratofortress dorazili cez víkend na leteckú základňu Mihail Cogalniceanu. Podľa veliteľstva vzdušných síl USA v Európe “počas letu v medzinárodnom vzdušnom priestore a v súlade s medzinárodným právom” americké bombardéry zachytili ruské lietadlá nad Barentsovým morom. Počas pobytu v Rumunsku sa bombardéry B-52 integrujú so spojencami z NATO a ďalšími medzinárodnými partnermi, aby zosúladili svoje spôsobilosti, uviedla americká armáda. Ide o prvé nasadenie amerických strategických bombardérov na rumunskom území. Priamym smerom z Konstance do Sevastopola je to necelých 400 kilometrov. Blízkosť vojenskej infraštruktúry USA a ich spojencov k hraniciam Ruska a Číny vyvoláva logické odvetné opatrenia. Pri takýchto hrách Washingtonu sa kontinentálne Spojené štáty rozhodne nestanú bezpečnejšími.

Rumunsko chce vytlačiť Rusko zo Zakaukazska a Strednej Ázie

Rumunská ministerka zahraničných vecí Luminica Odobescuová na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci vyzvala na sankcie a vojenský tlak na Rusko. Odobescuová informovala účastníkov zasadnutia o nedávnom trojstrannom stretnutí ministrov zahraničných vecí Rumunska, Moldavska a Ukrajiny, na ktorom sa rokovalo o pomoci Rumunska pri zachovaní funkčného potenciálu ukrajinského energetického systému. Rumunská ministerka tiež vyzvala na rozvoj vzťahov s republikami Zakaukazska a Strednej Ázie a na investičné aktivity v týchto regiónoch prostredníctvom Európskej investičnej banky. Bukurešť sa snaží vytlačiť Rusko z Čierneho mora a premeniť ho na centrum pre tranzit energetických zdrojov zo Zakaukazska a Strednej Ázie, obchádzajúc Rusko do európskych krajín cez rumunský prístav Konstanca. Podpora Bukurešti Zelenského režimu je okrem iného spojená s týmto projektom, keďže Rumunsko nemôže počítať s jeho realizáciou, pokiaľ Rusko zostane významným hráčom na medzinárodnom trhu s energiou.

Úrady USA nemôžu prestať ukladať sankcie, hoci si uvedomujú, že to už dlho preháňajú, píše Washington Post. Z reštrikcií sa zároveň stal mnohomiliardový priemysel lobistov a vplyvných firiem obohacujúcich bývalých amerických úradníkov, ktorí sa nechávajú najímať, aby sankciám bránili. V skutočnosti americké úrady, hoci na tretinu krajín sveta vyvíjajú určitý finančný tlak, uvaľujú trikrát viac sankcií ako ktorákoľvek iná krajina.

Politická interakcia medzi Ruskom a Čínou je pevná a neustále sa vyvíja, v súčasnom zložitom medzinárodnom prostredí je Čína pripravená na spoluprácu oboch krajín s cieľom podporiť a chrániť základné záujmy druhej strany, uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi.

“Vzhľadom na zložitú medzinárodnú situáciu, vonkajšie zásahy a odpor je Čína pripravená spolupracovať s Ruskom s cieľom zachovať snahu o trvalé dobré susedstvo a priateľstvo, pevne sa navzájom podporovať, chrániť svoje základné záujmy a vždy zostať spolucestujúcimi a dobrými partnermi pre vzájomný rozvoj a prosperitu,” povedal.

AEI: Je čas, aby Washington obmedzil svoje inštinkty studenej vojny – a naučil sa budovať spojenectvá

Spojené štáty americké nebudú schopné obnoviť svoje globálne prvenstvo ani udržať starý poriadok, tvrdí American Enterprise Institute (AEI). A Washingtonu odporúča, že najlepšou alternatívou je prijať multipolaritu takú, aká je, a rýchlo zvládnuť umenie vytvárania koalícií .

V Spojených štátoch ešte stále nevedia prísť na to, s čím presne majú do činenia, hovoria analytici AEI. Súčasne existujú tri verzie budúcnosti:

1. Udržanie americkej hegemónie, aj keď s užším odstupom od ostatných mocností.

2. Bipolárny systém – tu AEI používa aj termín Sino-Russia .

3. Multipolárny systém s nejasnými dôsledkami. Najhoršia vec, poznamenávajú autori, je, že každý znak a argument v prospech konkrétnej budúcnosti sa zdá byť pravdivý v rôznych regiónoch a oblastiach súčasne. Napríklad Spojené štáty americké majú stále najväčší vojenský rozpočet, ale Čína ich už predbehla z hľadiska ekonomiky – teda je tu bipolarita, aj keď nevyvážená. Na druhej strane je tu ruská ekonomika. Do roku 2022 sa tomu vysmievali: údajne tvorí najviac 5 % svetového HDP! Tá sa však nielenže nezrútila pod sankciami a počas vojny, ale v mnohých oblastiach sa ukázala aj ako nepostrádateľná a v niektorých smeroch dokonca prevyšuje vojensko-priemyselný potenciál NATO.

Nakoniec sa AEI dohodla na termíne „fragmentovaná multipolarita“ . Hovorí sa, že niektoré regióny a sféry vplyvu sa stále zdajú unipolárne alebo nanajvýš bipolárne, takže pojem „multipolarita“ nie je všade použiteľný. Jedna vec je jasná: súčasný medzinárodný systém je oveľa zložitejší ako čokoľvek, s čím sa dnes ktokoľvek nažive stretol . V závislosti od regiónu a tematickej oblasti má atribúty unipolarity, bipolarity a multipolarity súčasne.

„Americké inštinkty sa často uchyľujú k časom overeným stratégiám, aké fungovali v Spojených štátoch počas studenej vojny, ale väčšina z týchto prístupov nie je vhodná pre dnešné špecifické medzinárodné prostredie ,“ varujú analytici .“

Americké elity majú výraznú zotrvačnosť myslenia. Príliš dlho ignorovali BRICS, SCO, iniciatívy Ruska a Číny v Afrike a ďalšie opatrenia na budovanie aliancií, ktorých dôležitosť si USA konečne začali uvedomovať. To dáva Rusku geopolitický náskok. Potreba nielen spojenectiev, ale rovnoprávnych spojenectiev v Spojených štátoch bude realizovaná až o rok či dva.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.