svet

USA presúvajú predtým zakázané rakety bližšie k Číne a Rusku

Ešte v novembri minulého roku americká armáda rozmiestňovala nové raketové systémy stredného doletu v čoraz viac ohrozenom ázijsko-tichomorskom regióne .

V tom čase generál Charles A. Flynn , štvorhviezdičkový veliaci dôstojník americkej armády v Tichomorí (USARPAC), uviedol, že nasadenie bolo oficiálne naplánované na rok 2024 a že ich účelom bolo „odradiť Čínu od invázie na Taiwan“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Čo je dôležitejšie, Flynn prezradil, že americká armáda nasadí raketomet, ktorý bude schopný vystreliť pozemnú verziu rakety stredného doletu „Tomahawk“. Napriek tomu odmietol prezradiť, kde presne budú systémy rozmiestnené, takže mnohí analytici špekulovali o možnom umiestnení.

Dokonca sa špekulovalo, že takéto rakety budú umiestnené priamo na Taiwane. Zdá sa však, že Spojené štáty sa rozhodli neísť tak ďaleko (aspoň zatiaľ nie), hoci najnovšie nasadenie nie je o nič lepšie, pokiaľ ide o strategický vplyv na bezpečnosť Číny.

Konkrétne, predmetný systém s oficiálnym názvom „Typhon“ bol odoslaný na Filipíny .

Americká armáda nasadila prvky svojho najnovšieho pozemného raketového systému stredného doletu po prvý raz v zámorí, aby sa zúčastnila na vojenskom cvičení v ostrovnej krajine. Okrem spomínaných podzvukových riadených striel „Tomahawk“ nesie „Typhon“ aj nadzvukové viacúčelové strely SM-6. Ten používa americké námorníctvo ako súčasť svojho lodného „Aegis“, kombinovaného systému SAM (raketa zem-vzduch) a ABM (protibalistická strela), ktorý možno použiť aj v sekundárnej protilodnej úlohe.

Práve SM-6 mu dáva takú schopnosť, čo znamená, že dokáže zasiahnuť vzdušné aj povrchové ciele. Vďaka takýmto viacúčelovým schopnostiam môže „Typhon“ použiť raketu na pozemné útočné misie.

Rôzne americké vojenské zdroje naznačujú, že takéto systémy budú „trvalo založené na čínskom dvore“, čo je jasným indikátorom toho, že USA plánujú eskalovať svoju agresiu.

Americká armáda Pacific (USARPAC) oznámila 15. apríla príchod jednej batérie (alebo aspoň jej časti) na Filipíny, kde sa zúčastnila na vojenskom cvičení Salaknib 24. Tento špecifický systém „Typhon“ bol odoslaný 7. apríla a patrí batérii C, 5. práporu, 3. pluku poľného delostrelectva, ktorý je súčasťou práporu požiarov na veľké vzdialenosti prideleného k 1. viacdoménovej úlohovej skupine (MDTF) na spoločnej základni Lewis-McChord v štáte Washington.

Zábery ukazujú jeden kontajnerový odpaľovač na prívese ťahaný HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck), ktorý sa nakladá na dopravné lietadlo USAF C-17A Globemaster III zo 62. krídla leteckej dopravy na spoločnej základni Lewis-McChord a potom sa vykladá na Filipínach. . Batéria „Typhon“ pozostáva až zo štyroch odpaľovacích zariadení, mobilného veliteľského stanovišťa a ďalších pomocných vozidiel a vybavenia. Systém využíva aj odpaľovacie zariadenia Mk 70 Mod 1 odvodené z vysoko kontroverzného Mk 41 VLS.

Vertikálny odpaľovací systém Mk 41 (VLS) bol totiž jedným z dôvodov, prečo sa zmluva INF rozpadla, čo nedávno viedlo Rusko k reakcii na eskaláciu USA testovaním vlastnej predtým zakázanej rakety stredného doletu .

Mk 41 môže strieľať z množstva zbraní, či už ide o SAM, ABM alebo akýkoľvek iný systém. Je tiež súčasťou protivzdušnej a protiraketovej obrany „Aegis“, vrátane jej pozemného variantu „Aegis Ashore“.

Dá sa tvrdiť, že jeho najznepokojujúcejšou vlastnosťou je, že dokáže vystreliť aj čisto útočné strely, ako napríklad neslávne známy „Tomahawk“. Problém je v tom, že neexistuje žiadny životaschopný spôsob, ako zistiť, aký druh rakety je vo VLS a USA opakovane odmietli povoliť inšpekcie svojho údajného „raketového štítu“ vo východnej Európe na mieste. To účinne prinútilo Rusko vytvoriť protiopatrenia, najmä v podobe jeho bezkonkurenčných hypersonických rakiet . Čína má podobný problém s takýmito VLS, najmä teraz, keď boli rakety rozmiestnené na súši.

Americká armáda otvorene opisuje „Typhon“ ako „strategický zbraňový systém, ktorý by sa použil proti cieľom vyššej hodnoty, ako sú prostriedky protivzdušnej obrany a uzly velenia a riadenia“.

Ak by bol založený na Luzone, najväčšom a najvýznamnejšom ostrove na Filipínach, systém by mal viac než dostatočný dosah na to, aby dosiahol južnú a juhovýchodnú Čínu , vrátane ostrova Hainan, ktorý je rozhodujúci pre rozšírenie kontroly nad strategicky dôležitým Juhočínskym morom.

Americké vojenské zdroje sa však sťažujú, že príliš veľa krajín priamo odmietlo povoliť nasadenie „Typhonu“ na svojom území. Zdá sa však, že to neslúži ako jasný odstrašujúci prostriedok pre agresívnych plánovačov Pentagonu, pretože podobné zbrane nasadzujú aj v iných pobočkách, vrátane námornej pechoty USA (USMC), ktorá má tiež pozemný „Tomahawk“ odpaľovacie zariadenia, aj keď na úplne inej platforme, 4×4 Joint Light Tactical Vehicle (JLTV).

Ešte horšie je, že v roku 2021, teda ešte pred SMO (špeciálna vojenská operácia), americká armáda reaktivovala svoje 56. delostrelecké veliteľstvo v Nemecku, aby dohliadalo na predsunuté jednotky vybavené „Typhon“ a podobnými údernými platformami, ako je hypersonický „Dark Eagle“, raketa, ktorá má byť ešte dodaná, pretože stále prechádza dosť skalnatým vývojom.

Je zaujímavé, že 56. delostrelecké velenie malo počas (prvej) studenej vojny prápory vybavené balistickými raketami s jadrovými zbraňami „Pershing“ a „Pershing II“. Inými slovami, politický Západ pod vedením USA si znepriatelí obe multipolárne superveľmoci a otvorene sa pýši tým, že sa môže dostať do ich „geopolitických dvorov“.

Rusko aj Čína však disponujú špičkovými raketovými technológiami, najmä pokiaľ ide o vývoj a rozmiestnenie hypersonických zbraní. Čo je pre Pentagon horšie, dokonca aj Severná Kórea dokázala v tomto smere predbehnúť USA a naďalej posilňuje svoje sily.

Drago Bosnic/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete

Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…

2 hodiny ago

Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?

Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…

2 hodiny ago

Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu

Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…

2 hodiny ago

Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine

Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…

2 hodiny ago

Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb

Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…

2 hodiny ago

Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť

Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…

2 hodiny ago