Biely dom v piatok oznámil, že pošle na Ukrajinu rakety dlhého doletu schopné zasiahnuť takmer 100 míľ na ruské územie, čo je doteraz jedna z najvýznamnejších eskalácií zapojenia USA do vojny s Ruskom.
V súlade s washingtonskou tradíciou „vyhadzovania správ z piatkového popoludnia“ bolo oznámenie načasované tak, aby prilákalo čo najmenej pozornosti verejnosti.
Poddajné americké médiá podporili cieľ Bidenovej administratívy zabrániť americkej verejnosti pochopiť dôsledky tohto konania. O tejto masívnej eskalácii vojny proti Rusku sa v médiách prakticky neinformovalo. Nebola uvedená na titulných stránkach New York Times, Wall Street Journal alebo Washington Post a nebola o nej informovaná ani vo večerných televíznych spravodajských reláciách.
Zbraňový systém, známy ako zo zeme odpaľovaná bomba s malým priemerom, je raketovo odpaľovaná manévrovateľná kĺzavá bomba s dvojnásobným dosahom rakiet HIMARS, ktoré už Washington poskytol.
Oznámenie znamená odmietnutie Bidenovho sľubu z mája, že „nepodporujeme ani neumožňujeme Ukrajine udrieť za jej hranicami“ a jeho vyhlásenie, že „nepošleme na Ukrajinu raketové systémy, ktoré zaútočia na Rusko“.
Oznámenie je posledným z búrkovej eskalácie zapojenia USA do vojny za posledný týždeň. 26. januára Biely dom vyhlásil, že pošle 31 hlavných bojových tankov Abrams na Ukrajinu ako súčasť koalície krajín NATO, ktorá v prvej „vlne“ pošle viac ako 120 hlavných bojových tankov.
Sotva bolo toto oznámenie urobené, Biely dom odhalil, že sa diskutuje o vyslaní stíhačiek F-16 na Ukrajinu, na pozadí požiadaviek demokratických a republikánskych politikov a dominantných častí amerických médií o vyslanie lietadla.
Očakávané oznámenie nových zbraní dlhého doletu prichádza v čase, keď tlačové správy naznačujú, že Bidenova administratíva otvorene diskutuje o ukrajinskom útoku na prevažne rusky hovoriaci polostrov Krym, ktorý si Rusko od roku 2014 nárokuje ako svoje územie.
Zatiaľ čo Bidenova administratíva podporila Krymskú platformu Zelenského vlády už v roku 2021 , čo znamená „znovudobytie Krymu“, od invázie Ruska na Ukrajinu Washington zmiernil svoju výslovnú podporu oficiálneho vojnového cieľa Zelenského vlády, aby skrývať masívne eskalačný charakter svojho zapojenia sa do vojny.
Teraz však New York Times uvádza, že „(T)Bidenova administratíva konečne začína pripúšťať, že Kyjev môže potrebovať silu na zasiahnutie ruskej svätyne, aj keď takýto krok zvyšuje riziko eskalácie.
The Times píše, že „Bidenova administratíva zvažuje jeden z jej najodvážnejších krokov, ktorý by pomohol Ukrajine zaútočiť na polostrov“.
V článku pre think-tankový magazín Foreign Affairs s názvom „Čo Ukrajina potrebuje na oslobodenie Krymu“ podplukovník armády Spojených štátov Alexander Vindman vyhlásil: „Washington by mal Ukrajine poskytnúť zbrane a pomoc, ktorú potrebuje na rýchle a rozhodné víťazstvo“. Vindman je bývalý riaditeľ pre európske záležitosti v Rade národnej bezpečnosti USA. Vindman v článku vysvetlil, ako bude pokračovať ukrajinská ofenzíva proti Krymu podporovaná NATO:
Prvým krokom by bolo zadržanie ruských síl v Chersonskej a Luhanskej oblasti a v severnej časti Donecka. Ďalej Ukrajina oslobodí zvyšok provincie Záporoží a pretlačí sa cez južný Doneck, aby sa dostala k Azovskému moru, čím by prerušila ruský pozemný most na Ukrajinu.
Ukrajinské sily by tiež potrebovali zničiť most Kerčského prielivu, ktorý spája Rusko s Krymským polostrovom a umožňuje Moskve zásobovať svoje jednotky cestnou a železničnou dopravou.
Čo však nikto z plánovačov tejto ofenzívy nepripúšťa, je, že jej realizácia si vyžiada masívne rozšírenie zapojenia NATO do vojny, vrátane nielen rozmiestnenia pokročilých zbraňových systémov, ale aj priameho nasadenia jednotiek NATO.
Minulý týždeň WSWS pri vysvetľovaní nasadenia tankov M1 Abrams na Ukrajine načrtol , ako by sa takýto scenár mohol vyvinúť:
Význam Bidenovho oznámenia spočíva menej v dopade tankov na bojisko ako v dôsledkoch ich nasadenia. Nádrže Abrams poháňané turbínou si budú vyžadovať masívnu logistickú sieť na Ukrajine, ktorá bude zahŕňať veľké množstvo špecializovaných amerických dodávateľov. Útoky na tieto zásobovacie siete a americký personál obsluhujúci tanky sa potom použijú na tlak na zavedenie „bezletovej zóny“ a rozmiestnenie jednotiek USA a NATO na Ukrajine.
Len týždeň po napísaní týchto slov sa už uskutočňujú počiatočné fázy tohto scenára.
V piatok Politico informovalo, že „skupina bývalých vojenských dôstojníkov a súkromných darcov zhromažďuje peniaze na vyslanie západných mechanikov do blízkosti ukrajinských frontových línií, kde budú opravovať bojom poškodené darované zbrane a vozidlá, ktoré zaplavili krajinu“.
Správa pokračovala: „Plánom je nájsť 100 až 200 skúsených dodávateľov, ktorí by cestovali na Ukrajinu a spojili sa s malými jednotkami v blízkosti frontových línií. V rámci projektu s názvom Trident Support by títo dodávatelia zase učili ukrajinských vojakov, ako opraviť svoje vybavenie za chodu.
Tvrdenie, že túto iniciatívu vedú „dôchodcovia“ je len podvodným predstieraním, ktoré dištancuje Bidenovu administratívu od tohto nasadenia. Aj keď nasadenie dodávateľov môže byť „dobrovoľné“, ohrozenie bezpečnosti stoviek amerických zamestnancov na frontových líniách, ktoré udržiavajú americké vozidlá, by mohlo poslúžiť rovnako dobre ako zámienka na eskaláciu vojny v USA.
Andre Damon
Pôvodný zdroj tohto článku je wsws
globalresearch/skspravy.sk
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…
Irán medzitým oznámil plán zvýšiť dolet svojich balistických rakiet a uvažuje prehodnotiť svoju jadrovú doktrínu.…
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…