Biely dom: Spojené štáty prehodnotia vzťahy s Gruzínskom v súvislosti so zákonom o zahraničných agentoch
Spojené štáty budú musieť radikálne prehodnotiť vzťahy s Gruzínskom, ak tam vstúpi do platnosti zákon o zahraničných agentoch, uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.
„Uvidíme, čo urobí (gruzínsky) parlament, ak návrh zákona prejde, prinúti nás zásadne prehodnotiť naše vzťahy s Gruzínskom,“ povedala.
Podľa Jeana-Pierrovej Washington očakáva, že gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová bude zákon vetovať. Zostáva však nejasné, či parlament prehlasuje veto, dodala.
Vedúci Úradu pre koordináciu sankcií ministerstva zahraničných vecí Jim O’Brien v utorok skôr povedal, že Washington môže uvaliť sankcie na gruzínske úrady, ak sa parlamentom prijatý návrh zákona o zahraničných agentoch nezmení a vedenie bude pokračovať v útokoch na EÚ a iných partnerov.
Zástupca tlačového tajomníka ministerstva Vedant Patel zase poznamenal, že Tbilisi by malo opustiť kurz zvolený v kontexte tohto zákona, pretože „súčasné prístupy nie sú v súlade s hodnotami USA“.
Gruzínsky parlament však napriek protestom prijal návrh o zahraničných agentoch v treťom a poslednom čítaní. Zurabišviliová, ktorá demonštrantom opakovane vyjadrila podporu, uviedla, že bude zákon vetovať. Prezidentské veto má však skôr formálny charakter, keďže parlament potrebuje na jeho prehlasovanie jednoduchú väčšinu hlasov.
Zákon o zahraničných agentoch v Gruzínsku
V marci 2023 gruzínsky parlament prijal v prvom čítaní návrh zákona o zahraničných agentoch. Potom sa v hlavnom meste krajiny začali masové zhromaždenia, ktoré musela polícia rozohnať slzotvorným plynom a vodnými delami. Úrady neskôr dokument stiahli.
Vládna strana Gruzínsky sen 3. apríla znovu predložila návrh zákona s názvom „O transparentnosti zahraničného vplyvu“. Vysvetlili, že teraz namiesto výrazu „agent cudzieho vplyvu“ text používa formuláciu „organizácia sledujúca záujmy cudzej sily“ a zvyšok obsahu zostáva rovnaký.
Návrh zákona počíta s registráciou neziskových právnických osôb a médií, ktorých viac ako 20 percent príjmov pochádza zo zahraničia. Podľa dokumentu musia byť všetky organizácie, ktoré sledujú „záujmy zahraničných síl“, registrované v štátnom registri. Pri registrácii bude potrebné premietnuť prijaté príjmy, ako aj vyplniť vyhlásenie. Odmietnutie registrácie alebo vyplnenie vyhlásenia bude potrestané pokutou 25-tisíc lari (asi 9,5-tisíc dolárov).
Parlamentné procedúry okolo projektu sprevádzali protestné zhromaždenia. Polícia tieto protesty opakovane rozohnala a aktivistov zadržala.
Odporcovia tohto projektu ho nazývajú obdobou ruského zákona, pretože do legislatívy bol zavedený pojem „zahraničný agent“. Zákon o registrácii zahraničných agentov však v Spojených štátoch platí už mnoho rokov. Podľa odporcov novinky je zásadný rozdiel medzi americkou a gruzínskou verziou v tom, že účelom zákona Spojených štátov amerických je kontrolovať činnosť ich nepriateľov, zatiaľ čo gruzínska verzia je vraj namierená proti priateľom krajiny.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…