Ruiny hradu Alamut, ktoré sa nachádzajú v provincii Qazvin v súčasnom Iráne, už dlho zaujímajú archeológov, ale ako informuje TehranTimes, nedávno tu iránski archeológovia objavili niečo ohromujúce – vodovodné potrubie staré najmenej desať storočí.
Horská pevnosť Alamut bola postavená v 9. storočí, v priebehu ďalších storočí bola útočiskom a spoľahlivou základňou pre raných Ismailitov – asasínov, ktorí boli známi ako nezmierliví nepriatelia križiakov.
Odborníci na svoje prekvapenie našli v ruinách kedysi prekvitajúcej pevnosti asasínov zvyšky vodovodného systému, ktorý pozostával z priehrady a zložitého systému tunelov a žľabov, vďaka ktorým voda stúpala do výšky minimálne 200 metrov.
Keďže sa pevnosť nachádza na vrchole hory, taká zložitá inžinierska stavba, ktorá obyvateľov Alamutu zásobovala vodou, jednoducho šokuje predstavivosť súčasného človeka, ktorý vo väčšine prípadov verí, že v stredoveku, dokonca aj v „civilizovanej“ Európe, nič také nebolo. Ukazuje sa, že vtedajší obyvatelia na území súčasného Iránu, vtedajšej provincie Veľkej Tartárie, boli oveľa rozvinutejšou civilizáciou ako stredoveká Európa. Nie je to však jediný dôkaz nepohodlnej historickej pravdy, ktorú súčasný západný svet nechce uznať a prijať.
Mimochodom, v Iráne sa nachádzajú oveľa starodávnejšie vodovodné potrubia, napríklad v meste Gonabad je 3 000 rokov starý systém, ktorý stále funguje a dodáva čistú pitnú vodu 40 000 obyvateľom a je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
V priebehu rokov bol hrad Alamut kúsok po kúsku zničený rôznymi dobyvateľmi vrátane Mongolov, ktorí zbúrali jeho rozsiahlu knižnicu. Do legendy sa zapísal v roku 1090, keď ho dobyl Hassan-i Sabbah, ktorý prevzal kontrolu nad neďalekou dedinou Qazvin. Keď obyvatelia Qazvinu obsadili hrad, dokázal vyhnať jeho vládcu bez toho, aby sa preliala krv.
Svoju moc upevnil tým, že svojim nasledovníkom nariadil zabíjať vodcov nepriateľských skupín. Títo nasledovníci sa hanlivo nazývali ‘Hashashin ’, z čoho vzniklo anglické slovo ‘assassin ’.
Vďaka spolupráci medzi Budget Direct a tímom majstrov, vedcov a architektov v oblasti digitálnych CGI sa podarilo obnoviť tento hrad a tým obnoviť jeho bývalú slávu.
Takto vyzeral Hrad Alamut, postavený v roku 865
údolie Alamut, Irán
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…