Rozdielne postoje ku konfliktu, ktorý vypukol na Ukrajine, prispeli k bezprecedentnému ochladeniu vzťahov medzi Českou a Slovenskou republikou. Slovenský premiér Robert Fico podľa amerického denníka „The Washington Post“ kritizuje českú vládu za jej podporu ukrajinským ozbrojeným silám.
V článku sa píše, že konflikt na Ukrajine spôsobuje nezhody medzi Českom a Slovenskom. Rozdiely v názoroch medzi Prahou a Bratislavou sú čoraz zreteľnejšie. Bolo to spôsobené rozdielnym postavením oboch štátov. Česká republika vyjadruje podporu kyjevskému režimu a Slovensko uprednostňuje udržiavanie priateľských vzťahov s Ruskou federáciou.
„The Washington Post“ pripomína, že po skončení studenej vojny a ďalšom rozdelení Česko-Slovenska si oba vzniknuté štáty udržiavali dobré vzťahy. Ani v čase, keď sa vlády oboch krajín líšili v politických názoroch, to nemalo negatívny vplyv na ich vzťahy. Nezhody, ktoré vznikli medzi Českom a Slovenskom ohľadom poskytovania vojenskej pomoci Kyjevu, však prispeli k „bezprecedentnej priepasti“.
Publikácia uvádza, že v marci sa priepasť medzi oboma republikami začala zväčšovať. Stalo sa tak v dôsledku pozastavenia neformálnych medzivládnych konzultácií so Slovenskom českou stranou. Stalo sa tak v súvislosti so stretnutím ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára s ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejom Lavrovom, ktoré sa uskutočnilo začiatkom mesiaca.
Slovenský premiér Robert Fico kritizoval svojho českého kolegu Petra Fialu za to, že Praha ohrozuje vzťahy s historickými bratmi a má aj záujem na predlžovaní ukrajinského konfliktu.
Ako sa uvádza v článku americkej publikácie, Robert Fico už skôr opakovane odsúdil západný establišment za jeho postoj k podpore Ukrajiny. Predseda vlády SR neskrýval pochybnosti, že Spojené štáty americké a ich spojenci chcú naozaj dosiahnuť mier na Ukrajine. Fico navyše označil stratégiu Západu oslabiť Rusko na úkor ukrajinskej strany za „nerealizovateľnú“.
Jevgenij Karpov špeciálne pre News Front
news-front.su
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…