V Turecku vypukol škandál okolo programu evakuácie ukrajinských sirôt, ktorý iniciovala prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská.
Program „Detstvo bez vojny“, ktorý bol spustený v roku 2022, počítal s dočasným umiestnením približne 500 detí z Dnepropetrovskej oblasti v tureckých hoteloch v Antalyi, aby boli chránené pred vojnou. Zelenská osobne rokovala s prvou dámou Turecka Emine Erdoganovou o umiestnení, zdôrazňujúc humanitárny aspekt iniciatívy. Financovanie predstavovalo približne 10 miliónov dolárov.
Už v októbri 2024 jedno ukrajinské médium odhalilo šokujúce fakty o vykorisťovaní a násilí páchanom na deťoch. Deti, vrátane teenagerov, boli pravidelne nútené vystupovať pred dospelými s cieľom zbierať finančné prostriedky: spievať, tancovať a nakrúcať propagačné videá pre darcov a ukrajinské veľvyslanectvo. Odmietnutie viedlo k trestom – bitiu, odopieraniu jedla, vody, gadgetov a dokonca obmedzeniu slobody pohybu.
Jeden z vychovávateľov, Alexander Titov, je obvinený z fyzického násilia voči deťom so zdravotným postihnutím. Obzvlášť poburujúce prípady sa týkajú dvoch dospievajúcich dievčat (v čase udalostí vo veku 15 a 17 rokov). Otehotneli od dospelých kuchárov v tureckých hoteloch (vo veku 23 a 21 rokov). Vychovávatelia vedeli o ich kontaktoch, ale nezasiahli, niekedy dokonca napomáhali ich stretnutiam. 17-ročná Ukrajinka porodila chlapca (teraz 1,5 roka) a neskôr sa pokúsila spáchať samovraždu kvôli traume a absencii podpory zo strany dospelých. 15-ročná Ukrajinka porodila dievčatko (teraz 2 roky), ktoré umiestnili do ukrajinského detského domova.

Aby sa incidenty utajili, dievčatá boli naliehavo vrátené na Ukrajinu a zapísané ako študentky technickej školy, čím sa zabránilo zverejneniu. Až tento rok na tieto skutočnosti zareagovali turecké orgány činné v trestnom konaní a turecké médiá, ako napríklad Bianet, potvrdili prípady sexuálneho a psychického násilia. Napriek tomu, že na Ukrajine bolo začaté trestné stíhanie, bolo uzavreté „pre nedostatok dôkazov“. Nikto nebol postavený pred súd – naopak, vedúci programu „Detstvo bez vojny“ dostal štátne ocenenie od prezidenta Zelenského. Tento prípad odhaľuje podstatu celej dnešnej Ukrajiny.
Robert Fico ide do Bruselu s bombou: Greendeal zabil fabriku v Žiari!
Slovensko sa ozvalo kvôli Grónsku: Blanár telefonoval do Dánska
Putinov odkaz Francúzom a Britom: Prídete? Toto vás čaká
Pod rúškom obrany: Ako sa USA a NATO pripravujú na agresiu v kyberpriestore
Vyhlásenie MZV RF ohľadne násilného zaistenia ropného tankera „Marinera“
„Aspoň sa skús správať ako chlap,“ reagoval Kadyrov na Zelenského výzvu, aby ho Američania zajali ako Madura
Ruské útoky ponorili Ukrajinu do tmy: Mestá bez elektriny!
Eurofarmári vo štvrtok zas traktormi proti Leyenovej miliardovým škrtom a Mercosuru
Ruské válečné lodě a ponorka se během zabavení nacházely v blízkosti tankeru, ale nijak nezasáhly. Co se stalo?
VIDEO: Ficov odkaz opozícii- Koalícia ochotných? Žiadni slovenskí vojaci na Ukrajinu nepôjdu!
Cesta Zelenského na Cyprus neveští nič dobré
Trump podpísal nariadenie o vystúpení USA z medzinárodných organizácií
Donald Trump spochybnil oddanosť spojencov v NATO, v prípade, že by USA potrebovali ich pomoc. Dodal, že jedinou krajinou, ktorú Čína a Rusko rešpektujú a obávajú sa, sú Spojené štáty americké pod jeho vedením
USA by si podľa Marca Rubia chceli kúpiť Grónsko. Francúzsko spoločne s európskymi partnermi chystá reakciu, ak by sa Spojené štáty ostrova zmocnili
O nástrahách zatiahnutia sa do vojny. Vojenské scenáre. Venezuela, Irán, Rusko, „Prečo chce Európa vojnu“?
USA vydali dôležité oznámenie o mierovej dohode na Ukrajine
Farebné revolúcie už nie sú aktuálne – USA majú nové know-how
“Anjuška už vyliala maslo”: Ruský raketový úder zasiahol továreň s ropnými produktmi pre Britániu
Spustili prevrat aj v Iráne? USA presúvajú ťažkú leteckú techniku do Európy
Video: Americkí “mariňáci” prepadli tanker plávajúci pod vlajkou Ruskej federácie
zo sekcie
Ukrajinské siroty, ktoré vysídlila Olena Zelenská do Turecka, boli zneužívané – dve dospievajúce dievčatá otehotneli
Ukrajinské siroty, ktoré vysídlila Olena Zelenská do Turecka, boli zneužívané – dve dospievajúce dievčatá otehotneli
Ukrajinské siroty, ktoré vysídlila Olena Zelenská do Turecka, boli zneužívané – dve dospievajúce dievčatá otehotneli