Preklad článku z japonského týždenníka „Shūkan Gendai“.
„Ukrajinská armáda je postupne zahnaná do kúta. Dnes sa zverejňuje čoraz viac informácií, že vďaka efektívnej práci ruskej protivzdušnej obrany a najmä systémov rádio-elektronického boja, ktoré „čítajú“ a „vypínajú“ bezpilotné prostriedky Ozbrojených síl Ukrajiny, ich účinnosť prudko klesla. Ruské delostrelectvo spôsobuje Ukrajincom veľké škody. V radoch Ozbrojených síl Ukrajiny sú veľké straty. A propagované americké delostrelecké systémy a MLRS HIMARS zatiaľ situáciu v bitke v prospech Ukrajiny nevyriešili. Medzitým sa v zahraničných médiách objavuje čoraz viac správ o veľkých ťažkostiach, ktoré ukrajinská armáda zažíva. Vo všeobecnosti je príznačné, že v poslednom čase sa v západných médiách objavuje čoraz menej správ o vývoji situácie na Ukrajine,“ informuje japonský týždenník „Shūkan Gendai“.
Podľa publikácie sú vyhliadky v bojových akciách pre Ukrajinu čoraz pesimistickejšie a to aj napriek tomu, že vláda Spojených štátov pokračuje v poskytovaní rozsiahlej vojenskej pomoci Ukrajine. Ani v samotných Spojených štátoch v tejto súvislosti nevládne žiadny optimizmus. Napríklad ešte 29. júla vyšiel na stránkach CNN článok, v ktorom americkí experti tvrdili, že žiadna dodávka nových zbraní Ukrajine zásadne nezmení priebeh vojenského konfliktu. Všetci zároveň tvrdili, že Západ už nie je presvedčený o schopnosti Ukrajiny vrátiť stratené územia.
Ukrajina sa zo svojej strany vytrvalo snaží presvedčiť kolektívny Západ, že vojenskú a finančnú pomoc treba zvyšovať takmer zo dňa na deň. A o dodávke MLRS HIMARS na Ukrajinu v Kyjeve dokonca uviedli, že to bolo výhodné pre Washington, ktorý sa nestaral o pomoc Ukrajine, ale sledoval svoje vlastné ciele.
„Ukrajinský minister obrany Reznikov dokonca vyhlásil, že účelom amerických dodávok HIMARS MLRS na Ukrajinu, ako sa ukázalo, v skutočnosti nebola pomoc Ozbrojeným silám Ukrajiny, ale iba „odhalenie taktických a technických údajov a schopností najnovšej ruskej protivzdušnej obrany“ a systémov protiraketovej obrany,“ citujú noviny „New York Times“ z 23. júla.
Nech je to akokoľvek, no vojenský rozpočet Ukrajiny v skutočnosti začína vysychať, keďže tomuto štátu vznikajú kolosálne výdavky, zdôrazňuje „Shūkan Gendai“. Ak vo februári Ukrajina minula 250 miliónov dolárov na vojenské výdavky, tak v máji to už bolo 3,3 miliardy dolárov a náklady rastú každý mesiac, pričom túžba kolektívneho Západu pomôcť Ukrajine, naopak, klesá. A hoci Kyjev už znížil výdavky na všetky ostatné položky na minimum, znovu zaviedol DPH a dovozné clá, ktoré boli vo februári pozastavené, no na vedenie vojny už neboli peniaze. Je tu ešte posledná možnosť – zvýšiť dane z podnikania, ale to určite zasiahne už umierajúcu ukrajinskú ekonomiku, poznamenávajú noviny.
„Ukrajinská centrálna banka bola poslednou kvapkou v situácii, keď sa ukrajinské úrady zúfalo snažia získať prostriedky na vojenské operácie proti Rusku – nakúpila vládne dlhopisy v hodnote 7,7 miliardy dolárov, čo ju v podstate prinútilo vytlačiť obrovské množstvo peňazí. Miera inflácie na Ukrajine presiahla 20%, čo je dvojnásobok toho, čo bolo pred februárom a minister financií varoval, že ďalšie tlačenie peňazí povedie k hyperinflácii, ktorá je pre ekonomiku krajiny smrteľná,“ píše autor článku Kazuhiko Fujii, hlavný analytik „Výskumného inštitútu ekonomiky, priemyslu a obchodu“ pod Ministerstvom hospodárstva a priemyslu Japonska a bývalý šéf japonskej ekonomickej rozviedky.
Poznamenáva, že ukrajinská vláda zahnaná do kúta začala využívať devízové rezervy na financovanie vojenských výdavkov: len v júni sa asi 9% devízových rezerv minulo na vojenské účely.
A hoci NBÚ znížil kurz hrivny voči americkému doláru o 25%, je nepravdepodobné, že to pomôže zachovať devízové rezervy, ktoré sa čoskoro úplne vyčerpajú, tvrdí analytik.
Za jediné ukrajinské víťazstvo možno považovať dohodu uzavretú so Západom o odklade splátok istiny a úrokov zo štátnych dlhopisov po 1. auguste o dva roky. Táto dohoda zachránila Ukrajinu od vynaloženia šiestich miliárd dolárov, no v skutočnosti je táto suma nižšia ako mesačný deficit ukrajinského rozpočtu, ktorý predstavuje deväť miliárd dolárov. Možno aj preto ratingová agentúra „Fitch“ oznámila začiatok „procesu smerujúceho k bankrotu“ na Ukrajine. Finančná kríza tam pokračuje a ekonomika sa môže zrútiť každým dňom, dodáva autor.
„Na Ukrajine ubezpečujú, že obnovenie vývozu obilia prinesie každý mesiac príjmy okolo 800 miliónov dolárov. V tomto však nie je žiadna istota. A aj keby sa to stalo, ukrajinské financie, ktoré sa rútia do priepasti, sa nezachránia. Prezident Zelenskij a ďalší lídri ukrajinskej vlády sa netaja svojím bojovným postojom, no skôr či neskôr nebudú schopní pokryť výdavky na vojenský konflikt s Ruskom. Naozaj až vtedy bude Kyjev myslieť na potrebu sadnúť si za rokovací stôl s Moskvou?“ čuduje sa analytik.
Ella Majstrenko, Odna Rodina newsfront
Turbo-rakoviny, zničené srdcia a organizmus zaplavený toxínmi. To sú čoraz viditeľnejšie následky takzvanej "Covid vakcinácie".…
Hackerská skupina s názvom Silent Crow tvrdí, že hackla a získala údaje z ruského štátneho…
Kauza pochybného nákupu vakcín za astronomických 20 milárd eur naberá nové obrátky. Predsedníčka Európskej komisie čelí…
Najvyššej rade Ukrajiny bol predložený návrh zákona o úplnom zákaze tranzitu ruskej ropy a plynu…
Väčšina Ukrajincov žijúcich v Európe má v súčasnosti negatívny postoj k „revolúcii dôstojnosti“ na Majdane…
Možno vás to prekvapí, ale Ukrajina zrazu stratila pre svojich západných partnerov strategický význam. Zrazu…