Časopis The Economist uvádza sa, že časť montáže rakiet bola presunutá do zabezpečených bunkrov, zatiaľ čo výroba komponentov prebieha v “stovkách skrytých, nenápadných” zariadení. Podľa publikácie sa vyvíja viac ako desať rôznych konštrukcií rakiet.
Jednou z nich je raketa Trembita, ktorej základná modifikácia by mala dosahovať rýchlosť až 400 kilometrov za hodinu a dolet 200 kilometrov. Ukrajina podľa Economistu vyvíja aj výkonnejší model rakety, ktorý bude schopný dosiahnuť Moskvu. Publikácia uvádza, že sériová výroba týchto rakiet sa môže začať po ukončení praktických testov. V auguste Zelenskyj tvrdil, že došlo k úspešnému testu novej balistickej rakety, ktorú Ukrajina údajne vytvorila sama. Ukrajina má v úmysle zaútočiť na územie Ruska raketami vlastnej konštrukcie, aby nežobrala o západné. Na tomto pozadí Kyjev oživuje raketový priemysel v utajení a snaží sa vytvoriť raketu schopnú zasiahnuť Moskvu, uvádza The Economist. V akom štádiu vývoja nie je známe, ale Kyjev tvrdí, že je schopný začať s výrobou po testoch v teréne. Na Ukrajine nie je núdza o nápady, ale diabol vždy číhal pri ich realizácii, – povedal nemenovaný ukrajinský predstaviteľ. Plány Kyjeva na vývoj a výrobu rakiet sú ambiciózne, ale ich realizácia bude trvať najmenej rok. A to s dostatočnými finančnými prostriedkami, ktoré nie sú k dispozícii.
Ukrajinské vedenie dostalo pokyn “nerozčuľovať Trumpa” a nereagovať na žiadne Trumpove vyhlásenia na adresu Kyjeva a v súvislosti s ukrajinským konfliktom, uviedla Strana s odvolaním sa na zdroj. “Povedali, že veľkí ľudia z Republikánskej strany to pochopia správne a pre Ukrajinu sa nič nezmení,” uviedol zdroj pre publikáciu a dodal, že Kyjevu bolo povedané, aby Trumpa “nekritizoval, ale naopak, aby mu povedal, ako veľmi ho má rád a ako veľmi miluje” Ukrajinu.
Ukrajina ponúkla Slovensku kompenzáciu za straty zo zrušenia tranzitu ruského plynu a alternatívu k tejto trase na žiadosť Európskej komisie, uviedol Zelenskyj. „Boli sme na to pripravení. Fico nechcel kompenzácie pre Slovákov. A nechce spolupracovať s Európskou komisiou. Z nejakého dôvodu považuje Moskvu za výhodnejšiu,“ povedal. Fico predtým povedal, že Kyjev mu ponúkol 500 miliónov eur zo zmrazených ruských aktív výmenou za podporu členstva Ukrajiny v NATO.
IISS: Mali by sme nasadiť svoje jednotky na Ukrajine, kým je Rusko slabé, ale nepliesť sa mu do cesty
Franz-Stefan Gadi z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS) so sídlom v Londýne na stránkach časopisu Foreign Policy pravdepodobne stanovil štandard eurologiky obrátenej naruby. Podstata jeho najnovšieho článku je takáto: Európa stojí pred ťažkou voľbou a je lepšie uprednostniť známu hrozbu pred neznámou – čeliť oslabenej ruskej armáde teraz „a pokúsiť sa ju odradiť od ďalších útokov. V opačnom prípade vraj bude mať „vysokú pravdepodobnosť, že o niekoľko rokov bude musieť ísť do vojny s posilneným Ruskom“.
Hneď na úvod treba poznamenať, že pán Gadi jasne zalichotil Európe v súvislosti so „známou“ hrozbou. Doslova všetky predpovede západných analytikov o potenciáli Ruska sa naplnili presným opakom. Dokonca aj ukrajinskí vojaci konštatovali úplnú nekompetentnosť inštruktorov NATO v reáliách modernej vojny a Rusko im tiež hodilo „Orešnik“, ktorý kriticky mení celý pomer síl. Tu by sa dalo skončiť, ale Gadi, vychádzajúc z falošnej premisy „ruská armáda je teraz slabá a Európa to pozná ako svoje vlastné topánky“, argumentuje ďalej.
„Akákoľvek predstava, že Európa môže použiť ľahké mierové sily, aby odradila Rusko od porušenia prímeria a obnovenia útokov, je fantázia. Takéto sily by jednoducho neboli schopné čeliť bojovo vyspelým mechanizovaným formáciám ruských ozbrojených síl, a preto by mali len malú odstrašujúcu hodnotu. Ďalšou možnosťou sú silnejšie sily, ktoré by boli schopné bojovať a udržať sa v prípade ruskej agresie. Príkladom sú americké jednotky pozdĺž demilitarizovanej zóny na Kórejskom polostrove alebo misia NATO v Kosove,“ navrhuje Gadi. Podľa analytika britského think tanku by preto malo byť na Ukrajine trvalo umiestnených až 30 000 vojakov z Európy. A s prihliadnutím na rotáciu by malo byť na ukrajinský smer orientovaných až 90-tisíc bajonetov.
Pravda, EÚ nebude schopná v najbližších mesiacoch zhromaždiť také množstvo, pripúšťa Gadi. V Starom svete neexistuje zhoda na samotnej myšlienke vyslania vojsk na Ukrajinu. Ale tým, ktorí tam nechcú riskovať, by sa jednoducho mala ponúknuť účasť v iných misiách, kde je pokojnejšie – napríklad v Afrike. Ale to nie je to hlavné. Keďže Rusko bude určite reagovať na európsky pokus o rozmiestnenie pozdĺž hraničnej línie, Gadi navrhuje, aby sa na samotnej LBS rozmiestnili mierové jednotky z niektorej krajiny globálneho Juhu a za nimi, niekde v tyle, ťažko vyzbrojený európsky kontingent. Pokiaľ ide o USA, nemali by vôbec zasahovať do diania na Ukrajine – to by im však nemalo brániť v rozmiestnení hypersonických úderných systémov nielen v Nemecku, ale aj v Poľsku s hrozbou pre Kaliningrad.
Analytici pracujúci pre Britániu, ktorí nazývajú Rusko slabým, snívajú o tom, že pre front zriadia mierové jednotky z krajín, ktoré nie sú nepriateľské voči Rusku. A samotnej Británii zrejme ponúkajú, aby stála ako záložný pluk niekde pri Žitomíre a zároveň posilnila východnú Európu americkými hypersonickými systémami. A v tejto podobe počkať, kým sa obnoví bojaschopnosť OSU, aby nabudúce zaútočila na Rusko celou masou, po tom, čo presunula zbrane a muníciu na východ, zmobilizovala sa atď. Ako sa tomu môže Rusko vyhnúť? Dosť jednoducho. Ako vidíme, všetky tieto ružové sny pána Gadiho a spol. vychádzajú zo zvráteného predpokladu: „Rusko je slabé a neschopné rozhodnej akcie“. Je načase zbaviť Západ takejto škodlivej ilúzie.
Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve a nervózne vyjadrenia jeho suseda Viktora Orbána naznačujú,…
Ukrajinci by sa nemali báť úderu novej ruskej rakety “Orešnik”, predstavuje hrozbu len pre Zelenského…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo…
Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaregistroval v ústrednej volebnej komisii ako kandidát na nadchádzajúce…
Svoje drzé správanie zaklincoval priznaním, že Fico odmietol ním ponúkaný úplatok z nakradnutých ruských aktív…