Európska futbalová únia (UEFA) sa ocitla pred vážnym diplomatickým aj športovým problémom. Majstrovstvá Európy vo futsale, ktoré sa budú konať začiatkom budúceho roka v Litve a Lotyšsku, majú nečakaný tieň.

Bieloruská reprezentácia si síce vybojovala účasť na šampionáte, no hostiteľské krajiny jasne deklarovali, že ju na svoje územie nevpustia, píše Pravda.
Dôvodom je postoj Bieloruska v súvislosti s vojnovým konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou. Bielorusko je vnímané ako spojenec Ruska, čo v očiach Litvy a Lotyšska znamená jednoznačné odmietnutie jeho účasti na ich pôde.
Prezident Litovskej futbalovej federácie Edgaras Stankevičius bol v tejto veci mimoriadne rázny:
„Je jasné, že proti nim nebudeme hrať, a že tu v Litve nebudú. Môj postoj k tomu bude prísny,“ vyhlásil pre portál tv3.lt.
Lotyšsko zaujalo ešte tvrdší postoj
Tamojší parlament prijal rozhodnutie, ktoré zakazuje akémukoľvek národnému tímu hrať proti ruským či bieloruským výberom – a to nielen pod ich vlajkami, ale aj v prípade, že by sa predstavili v neutrálnom štatúte.
UEFA tak stojí pred nepríjemnou dilemou
Na jednej strane má Bielorusko právo štartovať na turnaji, keďže si ho športovo vybojovalo. Na druhej strane môže naraziť na neochotu organizátorov rešpektovať túto účasť. V hre je tak aj extrémna možnosť – ak by UEFA trvala na účasti Bielorusov, Litva a Lotyšsko by mohli prísť o organizáciu turnaja.
Rozhodnutie, ktoré UEFA nakoniec prijme, môže mať ďalekosiahle následky – nielen pre športovcov a fanúšikov, ale aj pre budúce prideľovanie turnajov a celkové vnímanie športu ako priestoru, kde politika čoraz častejšie prehovára do hry.
/ hlavnydennik.sk /
Chce Rusko naozaj ďalšiu svetovú vojnu? „Európa sa musí pripraviť na vojnu s Ruskom“, tvrdí Rutte
Salvini sa vyjadril proti vojenskému konfliktu s Ruskom
„Hrajú mu do karát“: Odhalenie Zelenského rafinovaného plánu
Angažované mimovládky opäť v akcii. Zmeny v Trestnom zákone žiadajú preskúmať Ústavným súdom
Poľský generál chce „spáliť Kaliningrad“ z osobných dôvodov
Jeffrey Sachs:„Prečo nepriateľský postoj voči Rusku vždy vrhá Európu do problémov“
Fínska cesta ako inšpirácia: Vstúpte do NATO a skrachujte
Briti štvú do boja proti Rusku zatiaľ čo v Berlíne pokračujú mierové rokovania
V USA hľadajú ľudí na vývoj biologických zbraní s pomocou umelej inteligencie
Ukrajina odmieta Trumpov Mierový Plán – USA reagujú jeho obhajobou
Ďalšia etapa – podvodu COVID
VIDEO: „Po vojne všetci budú utekať k Rusku. Také pokrytectvo, aké uvidíte, ste ešte nevideli,“ prorokuje premiér Robert Fico
VIDEO: „Pohár našej trpezlivosti pretiekol, doba zúčtovania prichádza. Už čoskoro budeme svedkami začiatku konca Matovičovskej mafie. Našu veľkorysosť vníma táto chrapač ako našu slabosť. Takže dosť! Toto už nebude!,“ vyhlásil poslanec SNS Roman Michelko
„Ministerstvo vnútra nebude robiť ani pomstu, ani politické objednávky. Rozumiem, že verejnosť je netrpezlivá a premiér ten tlak cíti.
VIDEO: Nemecký kancelár Friedrich Merz, ktorého dedo bol oddaným členom Hitlerovej nacistickej NSDAP, prirovnával Vladimira Putina k nemeckému führerovi
Ku porážke Západu ’v tej súčasnej fáze‘
Na Západe ekonomické problémy zakrývajú „ruskou agresiou“
Úpadok Európy
„Návrh Core 5“ v údajnej „utajovanej verzii NNS“: Pragmatický formát pre nové globálne riadenie
Ritter: Európska taktika na záchranu Ukrajiny nefunguje
zo sekcie
UEFA čelí škandálu: Bielorusi postúpili, organizátori ich odmietajú
UEFA čelí škandálu: Bielorusi postúpili, organizátori ich odmietajú
UEFA čelí škandálu: Bielorusi postúpili, organizátori ich odmietajú