Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

“Turecko a Azerbajdžan môžu vytvoriť jednotnú tureckú armádu, rokovania o tom už prebiehajú.” Oznámil predseda Veľkého národného zhromaždenia Turecka Mustafa Šentop,

Počas prejavu na tlačovej konferencii v Ganji hovoril Šentop o vojenskej spolupráci medzi Tureckom a Azerbajdžanom. Krajiny podľa neho môžu vytvoriť spoločnú turkickú armádu, v súčasnosti v tomto smere rokujú Baku a Ankara. Armády týchto dvoch štátov navyše vykonávajú početné vojenské cvičenia.

“Naša predstava je jeden národ, dva štáty. A vždy to tak bude. V tejto súvislosti prebehlo veľa rokovaní a dohôd” – vyhlásil.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Turecký politik v komentári k situácii na hraniciach s Arménskom zdôraznil, že ostreľovanie azerbajdžanského územia arménskou armádou môže viesť k novej regionálnej vojne, počas ktorej bude Turecko podporovať Azerbajdžan.

“Ak sa tieto provokácie nezastavia, sú nevyhnutné ešte horšie následky. Svetové spoločenstvo by malo tiež vyzvať Arménsko, aby zastavilo provokácie, ktoré predstavujú hrozbu pre mier v regióne”, – dodal Mustafa Šentop.

Pri zrážkach na hraniciach zomreli traja arménski vojaci

Traja arménski vojaci zomreli a ďalší dvaja boli zranení počas zrážok s azerbajdžanskou armádou na hraniciach medzi dvomi postsovietskymi krajinami, ktoré sú už desaťročia v ozbrojenom konflikte o región Náhorný Karabach. Informovalo o tom v stredu arménske ministerstvo obrany. Azerbajdžanský rezort obrany uviedol, že zranenia utrpeli dvaja vojaci Azerbajdžanu.

Obe krajiny sa navzájom obvinili z iniciovania zrážok. Arménske ministerstvo zahraničných vecí vo zverejnenom vyhlásení uviedlo, že „azerbajdžanská strana úmyselne vyvolala eskaláciu,“ a rezort diplomacie Azerbajdžanu naopak povedal, že „zodpovednosť za zhoršenie situácie dopustením sa ďalšej provokácie na arménsko-azerbajdžanských hraniciach úplne nesie vojensko-politické vedenie Arménska“.

Napätie na hraniciach tlie od mája, kedy Arménsko protestovalo proti preniknutiu azerbajdžanských vojakov na jeho územie. Azerbajdžan trvá na tom, že jeho vojaci boli nasadení na teritórium, ktoré považuje za svoje v oblastiach, kde hranice ešte len majú byť vytýčené. Vlani na jeseň zahynulo viac ako 6-tisíc ľudí počas šesť týždňov trvajúcich bojov o Náhorný Karabach, ktorý leží na území Azerbajdžanu, ale je pod kontrolou síl etnických Arménov. Tých podporuje Jerevan od separatistickej vojny, ktorá sa skončila v roku 1994. Vlaňajšie boje sa zastavili v novembri mierovou dohodou sprostredkovanou Ruskom. Dohoda umožnila Azerbajdžanu opätovne získať kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitými oblasťami, ktoré Arménskom podporovaní separatisti ovládali viac ako 25 rokov.

Milan Novický

armádny magazín

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.