Viceprezidentka Harrisová stratila v boji o Biely dom časť svojej podpory.
Šance bývalého prezidenta Trumpa na druhé funkčné obdobie sa zväčšujú a demokrati sú nervózni, konštatuje vo svojej analýze portál thehill
Aby bolo jasné, Harrisová by sa mohla stať ďalším prezidentom. Ale malá výhoda, ktorú si užívala po silnom spustení svojej kandidatúry, vrátane hladkého Demokratického národného zhromaždenia a silného debatného výkonu proti Trumpovi minulý mesiac, sa takmer vytratila.
Volebná prognóza z The Hill and Decision Desk HQ (DDHQ) teraz dáva Harrisovovej 51-percentnú šancu na víťazstvo 5. novembra. To je pokles z maxima 56 percent na konci septembra.
V priemerných prieskumoch verejnej mienky štátu The Hill/DDHQ k piatkovému popoludniu viedol Trump v piatich zo siedmich štátov a Harrisová len v dvoch. Keď sa tento mesiac začal, Harrisová mala výhodu 4:3.
Upozornenia sú dôležité vo voľbách, kde sú volebné rozdiely také tesné.
Po prvé, prieskumy by sa mohli jednoducho mýliť a veľké problémy – potraty pre Harrisovú, imigrácia pre Trumpa – by mohli zaznamenať vyššiu účasť u oboch kandidátov, ako predpovedajú prieskumníci.
Po druhé, posuny o jeden alebo dva percentuálne body, dokonca aj v priemeroch prieskumov, by mohli byť skôr štatistickým „šumom“ než skutočným dôkazom pohybu.
Po tretie, prieskumy verejnej mienky ponúkajú iba prehľad a stále je čas, aby nový vývoj ovplyvnil vplyv – najmä v tomto dramatickom roku.
Napríklad miera, do akej Trump presadil nepravdivé informácie týkajúce sa federálneho úsilia o obnovu po hurikáne Helene a hurikáne Milton, vyvolala paľbu od Harrisovej, prezidenta Bidena a nezávislých pozorovateľov.
Ak dôjde k nejakému odporu verejnosti voči jeho činom, v prieskumoch sa to prejaví až o pár dní.
Veľkým trendom za posledný týždeň je však pohyb, s malým, ale jasným rozdielom, smerom k Trumpovi.
Bojové štáty sa sprísňujú
Harrisová neustále vedie v národných prieskumoch verejnej mienky krátko po tom, čo Biden upustil od svojej kandidatúry na znovuzvolenie. To platí aj naďalej. V celoštátnom priemere prieskumov The Hill/DDHQ má náskok 2,9 bodu.
Problém je, že národná výhoda vás nezavedie ďaleko.
Dvakrát v tomto storočí, v rokoch 2000 a 2016, demokratický prezidentský kandidát vyhral národné ľudové hlasovanie a prehral voľby. V roku 2020 Biden vyhral ľudové hlasovanie o pohodlných 4,4 bodu – ale Trumpa porazil na volebnom kolégiu len preto, že o štipku vyhral tri kľúčové štáty.
Znaky na bojiskách sú pre Harrisovú znepokojujúce
V priemeroch The Hill/DDHQ teraz stratila náskok pred Trumpom v Michigane a Wisconsine. V tom prvom viedla v polovici augusta zhruba o 2 body. V druhom z nich – v štáte, ktorý zaznamenal niektoré z najväčších neúspechov v posledných dvoch prezidentských voľbách – viedla koncom augusta takmer o 5 bodov.
Stojí za to zdôrazniť, aké tesné sú prieskumy v siedmich kľúčových štátoch. Nikde ani jeden z kandidátov nemá výhodu väčšiu ako 1 bod.
Napriek tomu, ak by každé bojisko padlo presne v súlade s priemerom prieskumov v analýze The Hill/DDHQ – a všetky ostatné výsledky by sa od roku 2020 nezmenili – Trump by vyhral volebnú akadémiu s jasným rozdielom 287:251.
Ďalšie významné priemery prieskumov z Nate Silver a dátovej stránky 538 majú Harrisovú stále na čele v Michigane a Wisconsine, aj keď s užším rozpätím ako predtým.
Napriek tomu celkový pocit postupujúceho Trumpa stačí na to, aby medzi demokratmi spustil hlasný poplach.
Harrisovej mediálne turné bolo v poriadku
Harrisová bola za posledný týždeň oveľa viditeľnejšia v mediálnom prostredí , pričom sa bránila kritike sprava, že sa vyhýbala kontrole.
Rozhovor CBS „60 minút“ bol z týchto vystúpení najpodstatnejší. Hosťovala aj v relácii ABC „The View“, v relácii CBS „The Late Show with Stephen Colbert“, v relácii SiriusXM „The Howard Stern Show“ a vo štvrtok na podujatí na radnici s Univision v Nevade.
Zažila pekné chvíle. V „The View“ odhalila plán, ako prinútiť Medicare platiť za domácu starostlivosť – a pôsobivo hovorila o starostlivosti o svoju zosnulú matku počas boja Shyamaly Harrisovej s rakovinou.
Ale iné momenty boli skalnatejšie, vrátane vyhýbavých odpovedí na to, ako zaplatiť za svoje ekonomické plány počas rozhovoru „60 minút“.
Dokonca aj v priateľskejšom prostredí „The View“ sa odpovede, ktorú dala Harrisová na otázku o tom, čo by urobila inak ako Biden – „nenachádza sa mi nič na mysli“ – zaujal tím Trumpa.
Žiadny z týchto momentov nebol katastrofálny. A Harrisovej pobočníci by tvrdili, že sa na ňu kladie oveľa vyšší štandard ako na často výstredného Trumpa.
Ale aj tak bol celkový mediálny výkon Harrisovej prinajlepšom adekvátny – čo dodáva pocit, že medové týždne, ktoré si užila predtým v kampani, sú už dobre a naozaj u konca.
Do demokratického nadšenia prenikajú pochybnosti
Bývalý prezident Obama spôsobil rozruch, keď tento týždeň narazil na kampaň – a to nielen pre silu svojej kritiky Trumpa.
Obama vo svojom prejave v Pittsburghu naznačil, že černochom bráni vo voľbách za Harrisovú sexizmus.
Poznamenal, že na základe „správ“, ktoré počul z kampane, „ešte sme nevideli rovnaké druhy energie a volebnú účasť vo všetkých štvrtiach našich štvrtí a komunít, aké sme videli, keď som kandidoval“.
Obama dodal: “Čiastočne ma to núti myslieť si, že jednoducho necítite myšlienku mať ženu ako prezidentku a prichádzate s inými alternatívami a inými dôvodmi.”
Tieto poznámky boli kontroverzné samy o sebe – vrátane niektorých ľavicovo orientovaných komentátorov, ktorí mali pocit, že bývalý prezident nespravodlivo karhá černochov.
Ale jeho širší návrh – že nadšenie je pre Harrisovú sa skracuje tam, kde by malo byť – pridáva viac oleja do ohňa demokratických obáv.
Peniaze nevytvorili pre Harrisovú nárazník
Harrisovej fundraisingové schopnosti boli jasným bodom pre jej kampaň.
Denník New York Times a ďalšie médiá tento týždeň informovali, že na svoju kampaň a jej pridružené výbory získala viac ako 1 miliardu dolárov, čím výrazne predbehla Trumpa.
Harrisová však minula aj veľké peniaze.
Bloomberg minulý mesiac informoval, že Harrisovej tím minul v auguste každý deň v priemere 7,5 milióna dolárov v porovnaní s 2,6 miliónmi dolárov denne pre Trumpa.
Tieto výdavky boli dôležité na predstavenie Harrisovej voličom ako kandidáta a na odvrátenie počiatočných útokov.
Teraz však vyvstáva otázka, prečo sa Harrisovej finančná výhoda nepriblížila k tomu, aby ju katapultovala do jasného vedenia.
Je pozoruhodné, že kampaň Harrisovej pokračuje v presadzovaní druhej diskusie, napriek tomu, že Trump sa odmietol zúčastniť.
Vo štvrtok sa predsedníčka kampane Harris Jen O’Malley Dillon sťažovala, že Trumpovo odmietnutie diskusie bolo „medvedou službou pre americký ľud“.
Keď sa Harrisová viezla na vlne nadšenia a stúpajúcich prieskumov verejnej mienky, takéto vyhlásenia vyzerali ako kampaň snažiaca sa získať výhodu.
Teraz to čoraz viac znie ako túžba pokúsiť sa o neskorý okamih, ktorý zmenil hru.
/ skspravy.sk /
Vystúpenie D.Trumpa v EP a rovnakú antimigračnú politiku žiadajú poslanci z vlasteneckých frakcií
Generál naložil Fedorovi Gálovi: Vždy, keď vyleziete z kúta, tak iba urážate Slovákov
Hrnko opravuje kaštieľ – kultúrnu pamiatku
Prekvapivá funkcia exministerky zdravotníctva. Dolinková má mať namierené do Prezidentského paláca
Kyjev priznáva kolaps svojich síl, keďže Rusko rýchlo postupuje v Donbase
Holandskej vláde hrozí rozpad. Dôvodom sú vraj rasistické výroky ministrov po útokoch na izraelských fanúšikov
Viktor Orbán: „Európa musí prehodnotiť protiruské sankcie“
Hodinový telefonát s Kremľom
VIDEO: Iný názor a fakty o vyrazili Denníku N a jeho osadenstvu poistky
Šutaj Eštok novinárom: Kde ste boli, keď sa spravodlivosť zneužívala na politickú pomstu?
Koniec mobilom na vyučovaní, ministerstvo predstavilo jasné pravidlá
Rýchly zásah väzenskej stráže zmaril vzburu v Ilave
VIDEO: Klimatické změny – fakta a mýty ve světle vědy aneb jak vědci rozbíjeli v českém parlamentu narativy o změně klimatu a globálním oteplování, které nejsou podle nich způsobeny lidskou činností, ale přirozenými vlivy, zejména zvýšenou sluneční aktivitou
VIDEO: Český herec Marek Vašut hovorí o cenzúre, ktorá sa na Západe stala normou a pripomína mu dobu pred rokom 1989, poznačenú rovnako ako dnes falošnosťou, oportunizmom a nútením myslieť všetkých rovnako.
Donald Trump za ministra zdravotníctva nominoval Roberta Kennedyho mladšieho.
VIDEO: Ruské jednotky vstúpili na územie Černihivskej oblasti a v dvoch dedinách nainštalovali ruské vlajky
Mánia zvaná „cookies“ – na SHMÚ!
VIDEO: Gašpar & Glück o výsledkoch zasadania branno-bezpečnostného výboru v utajenom režime k policajnej brutalite v Košiciach, šikanovaní ľudí policajtmi počas covidu, vyčíňaní čurillovcov, ale aj o Korčokovom vstupe do PS
Americká základňa protiraketovej obrany Aegis Ashore v Poľsku je v pohotovosti
Zelenský je kôň demokratov a Trump ich nechce pri moci na Ukrajine. Kto bude novým prezidentom Ukrajiny?
zo sekcie
Trumpove šance v prezidentských voľbách stúpajú
Trumpove šance v prezidentských voľbách stúpajú
Trumpove šance v prezidentských voľbách stúpajú