Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

V súčasnosti je veľmi dôležitá téma, ako budú vyzerať ceny energií od Nového roku – ak si vláda nenájde čas na riešenie tohto problému, pre mnohé domácnosti budú ceny doslova likvidačné.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odhaduje až dvojnásobné zvýšenie cien pre domácnosti. Ing Peter Rihák je odborníkom v oblasti energetiky vysvetľuje 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Európa je synchronizovaná

Rihák vysvetľuje, že v súčasnosti je európska elektrická sieť zosynchronizovaná, od minulého roka sa k tejto synchronizácii pridala aj Ukrajina. Je to obrovské množstvo odberných miest a preto ak je niekde problém, je nutné vedieť dostatočne pružne zareagovať. Výcvik takéhoto dispečera podľa Riháka trvá dva roky.

„Ak sa niečo stane v nemeckej sústave, okamžite sa to musí reportovať a vypracovať nejaký záver aj pre nás, keby sa niečo podobné stalo,“ hovorí Rihák s tým, že sa robí množstvo záťažových testov a hľadá sa množstvo riešení.

Elektrická energia sa nedá skladovať

Na Slovensku máme ako úložisko prečerpávaciu vodnú elektráreň na Čiernom Váhu, ktorá pre našu sústavu vie pri plnej prevádzke v prípade výpadku zabezpečiť elektrinu zhruba na trištvrte hodiny.

Preto sa viac oplatí zamerať sa na rovnováhu medzi výrobou a spotrebou.

Môžu vás odpojiť

V prípade, že nie ste nemocnica, alebo nejaké podobné zariadenie, v zmluve s dodávateľom elektrickej energie máte formulku, že v prípade problémov so sieťou vás môžu odpojiť. Problém pritom nespôsobíte vy. Môže to mať na svedomí havária niekde v úplne inej časti Európy, no keďže sieť je jedna, následky havárie sa kaskádovite rozšíria a kým sa príde na koreň problému, môžu nastať výpadky v dodávke elektriny na rôznych miestach. Nehovoriac o tom, že s rozvojom spotrebnej elektroniky je naša sústava zaťažovaná stále viac, čomu sa musí aj energetika prispôsobovať.

Čo všetko vám účtuje dodávateľ elektriny

Vo fakturovanej sume za elektrinu neplatíme my, odberatelia len za energiu. 52 percent ceny v roku 2023 tvorila dodávka elektriny. 26 percent platíme za distribúciu, straty nás stoja sedem percent. Tarifu za prevádzkovanie systému tvorí 9 percent, za systémové služby platíme 4 percentá a dve percentá tvoria náklady, dodávky a primeraný zisk. Poplatkov je pritom ďaleko viac, len sú podľa Riháka „poschovávané“ pod týmito tarifami.

Vývoj situácie s elektrinou v roku 2023

Štát pritom v minulom roku nalial do SPP množstvo peňazí práve na výrobu elektriny, určitá časť z ceny je dotovaná, no zvyšok musí SPP zabezpečiť iným spôsobom. To samozrejme zaplatí štát. No a štát sú práve občania.

Zatiaľ jedna z najnižších

Ak vláda neurobí nič, na Slovensku budeme mať od Nového roku jednu z najdrahších cien za plyn a energiu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pripravuje na dvojnásobné zdražovanie cien v budúcom roku.

Andrej Juris, predseda ÚRSO potvrdzuje, že v tomto roku ešte na Slovensku platíme, v porovnaní s inými krajinami, pomerne nízke ceny za energie.

„Pokiaľ by neprišli žiadne opatrenia štátu, žiadne stropy, či kompenzácie, tak tie nákladové ceny na nákup plynu a elektriny na trhu by stúpli v plyne okolo 110 percent pre domácnosti a v elektrine okolo 80 percent,“ vysvetľuje Juris. Kompenzácie od štátu v tomto roku sú podľa neho veľmi vysoké a zaťažujú štátny rozpočet. Otázkou je, či vláda nájde v štátnej kase prostriedky pre budúci rok.

„Tieto témy nie sú v kompetencii ÚRSO, sú to skôr témy pre ministerstvo financií, či ministerstvo hospodárstva. Pokiaľ viem, veľmi intenzívne sa na nich pracuje,“ upokojuje divákov Juris.

Na rade je EK

Slovenská vláda už zmluvu o predĺžení „lacnej“ energie schválila, Európska komisia ju musí odobriť. Odhadových osemdesiat percent bude reálnych, ak lacná energia neprejde.

„Ak by sa to podarilo realizovať, tak avizovaný očakávaný nárast cien elektriny pre domácnosti by sa do veľkej miery zmiernil,“ konštatuje Juris. ÚRSO však nemá ani finančné, ani legislatívne možnosti riešiť ceny energií, to je vyslovene v kompetencii oboch ministerstiev.

Návrhy však existujú

ÚRSO však podľa Jurisa má niekoľko návrhov, čo by sa dalo v tejto situácii robiť. Pri plyne, kde sme odkázaní na import zo zahraničia sa toho veľa urobiť nedá, ale čo sa týka elektriny, kde sa rokuje so

Slovenskými elektrárňami, uvažuje sa tiež o adresnej pomoci pre sociálne zraniteľné skupiny.

„Tiež je to podpora obnoviteľných zdrojov, decentralizovanej výroby, aby odberatelia, či už domácnosti v rodinných domoch, alebo malé firmy, si mohli inštalovať vlastnú výrobu,“ vymenúva Juris.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.