Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Transparency International zostavila rebríček politických subjektov, podľa počtu darcov peňazí na predvolebnú kampaň.

Na prvých priečkach sa v počte umiestňujú Demokrati a PS. Historickou rekordérkou je v tomto ohľade Zuzana Čaputová. A čo Smer? Ten prekvapuje. Dosahuje dlhodobo najlepšie výsledky aj bez darov súkromných osôb a firiem.  

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Transparency International zostavila rebríček

Transparency International Slovensko (TIS) sa opäť raz zamerala na hodnotenie parlamentných volieb, ktoré sa konali na jeseň 2023. „Historicky najúspešnejšou politickou stranou z hľadiska oslovovania donorov, je paradoxne subjekt, ktorý sa do parlamentu nikdy nedostal. Ide o stranu Spolu (dnešní Demokrati), ktorí vo výročných správach do roku 2022 uviedli až 1778 unikátnych (neopakujúcich sa) prispievateľov,“ informuje mimovládka.

„Táto strana dokázala presvedčiť o význame príspevku už dvetisíc ľudí a firiem. Stačili jej na to iba dve parlamentné kampane v rokoch 2020 a 2023, ktoré však z hľadiska výsledku skončil pre stranu neúspešne,“ konštatuje TIS.

Údaje vychádzajúce z výročných správ strán za posledné dve dekády, skombinovala mimovládna organizácia s dátami z čerstvého monitoringu transparentných účtov pred septembrovými voľbami.

Hneď za Demokratmi sú Progresívci. „Na druhom mieste je aktuálne z tohto pohľadu Progresívne Slovensko, ktoré so 780 darcami z aktuálnej kampane už dve tisícky unikátnych prispievateľov taktiež atakuje,“ informuje TIS.

Tretím subjektom v poradí je KDH, tam evidujú cez tisícku darcov a veriteľov za roky 2002 až 2023. Nasleduje regionálna strana Team Bratislava (1250).

„Tieto počty sú iba orientačné, keďže niektoré strany vo výročných správach nemuseli uvádzať všetkých drobných darcov a nezahŕňajú napríklad ani všetkých podporovateľov pre individuálne kampane niektorých politikov v komunálnych a župných voľbách,“ informuje TIS.

Kto sú rekordéri?

Z celkového hľadiska sú čísla tiež zaujímavé. Transparency International informuje, že Demokrati (Spolu) takto vyzbierali k voľbám zhruba štyri milióny eur. A to nie je ani zďaleka najviac. „Celkovo najúspešnejšia je pri súkromných zdrojoch stále dnes už prakticky mŕtva SDKÚ, ktorá za posledné dve desaťročia dokázala od 167 unikátnych fyzických a 17 právnických osôb získať takmer 9,7 milióna eur. V jej prípade však ide o dary iba za 2 milióny, zvyšok tvoria úvery a pôžičky,“ píše sa v správe.

A čo SMER-SSD? Na aktuálnom transparentnom účte víťaza volieb Smeru sa nachádza len 148 unikátnych prispievateľov. „Finančne je to napriek tomu drvivo najúspešnejšia strana, keďže už dlhé roky jej stačí spoliehať sa iba na štátne príspevky za voľby, na ktorých už zarobila 101 miliónov eur,“ pripúšťa TIS.

Rekordérkou je však Zuzana Čaputová. Tá dokázala pred voľbami v roku 2019 vyzbierať peniaze od vyše 4600 podporovateľov. Teraz sa do politického crowdfundingu už s vervou pustil aj jeden z aktuálnych prezidentských kandidátov – Ivan Korčok. Tomu sa na transparentnom účte dosiaľ podarilo vyzbierať 317-tisíc eur od 1902 sympatizantov, informuje Transparency International Slovensko.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.