Európske spoločnosti, zasiahnuté cenami plynu, presúvajú svoje prevádzky do Spojených štátov alebo tam rozširujú už existujúcu výrobu. Lákajú ich nižšie a stabilnejšie ceny energií a silná podpora vlády.
Píše o tom denník „The Wall Street Journal“.
„Divoké výkyvy cien energií a pretrvávajúce problémy s dodávateľským reťazcom ohrozujú Európu tým, pred čím niektorí ekonómovia varujú, že by mohla nastať nová éra deindustrializácie. Medzitým Washington predstavil množstvo stimulov pre výrobu a zelenú energiu. Misky váh sa čoraz viac nakláňajú v prospech Spojených štátov,“ tvrdia manažéri spoločností, najmä tí, ktorí vsádzajú na projekty výroby chemikálií, batérií a iných energeticky náročných produktov.
Ahmed El-Hoshi, výkonný riaditeľ spoločnosti „OCI NV“ so sídlom v Amsterdame, hovorí, že v USA nie sú žiadne európske problémy. Tento mesiac spoločnosť oznámila rozšírenie svojho závodu na výrobu amoniaku v Texase. Dánska klenotnícka spoločnosť „Pandora A/S“ a nemecká automobilka „Volkswagen AG“ tiež oznámili rozšírenie aktivít v Spojených štátoch. „Tesla“ odkladá plány na výrobu batérií v Nemecku. Spoločnosť skúma daňové úľavy, ktoré ponúka zákon o znižovaní inflácie, ktorý v auguste podpísal americký prezident Joe Biden.
Oceliarsky gigant „ArcelorMittal“ znižuje výrobu v dvoch ďalších závodoch a tento mesiac oznámil, že jeho závod v Texase dosiahol lepšie výsledky, než sa očakávalo.
Napriek rekordnej inflácii, problémom s dodávateľskými reťazcami a obavám zo spomalenia ekonomiky, blokád v Číne a destabilizácii v Európe sú USA atraktívnym regiónom pre podnikanie, poznamenáva „The Wall Street Journal“. Efekt je posilnený sľubmi Washingtonu o rozvoji infraštruktúry, výroby mikročipov a zelenej energie.
Európa je stále žiadaným trhom pre pokročilú výrobu a môže sa pochváliť kvalifikovanou priemyselnou pracovnou silou, tvrdia analytici a investori, no otázkou je, ako dlho bude musieť Európa žiť s rekordnými cenami energie.
Generálny riaditeľ „RHI Magnesita NV“ Stefan Borgas tvrdí, že kríza môže trvať ďalšie dve zimy, no ak sa im nepodarí nájsť lacný plyn a zvýšiť zelenú energiu, firmy presunú výrobu.
Mnohé spoločnosti, poznamenáva „The Wall Street Journal“, zostávajú opatrné pri sťahovaní kvôli zložitosti projektov, ako sú huty hliníka, ktorých výstavba môže stáť miliardy a trvať roky.
„Či bude kríza štrukturálnou zmenou alebo dočasnou, to sa ešte uvidí,“ povedal hovorca nemeckého chemického gigantu „BASF“, ktorý obmedzil výrobu v belgických a nemeckých závodoch.
Zatiaľ niektoré medzinárodné spoločnosti znižujúce svoje európske kapacity zvyšujú americké. Napríklad „OCI“. Zvýšila dovoz čpavku do Európy zo svojho expandujúceho závodu v Beaumont v Texase.
Európski výrobcovia sa možno pokúsia konkurovať bez nízkych cien energie alebo stimulov, ktoré sú v súčasnosti ponúkané v USA, no viacerí sa budú musieť presťahovať, povedal Svein Thore Holseter, generálny riaditeľ nórskej pobočky amerického výrobcu hnojív „Yara International“.
Ako informovala agentúra „EADaily“, v Nemecku ceny produktov od tamojších výrobcov rýchlo rastú. V dôsledku vysokých cien energií sa priemerné náklady v auguste zvýšili takmer o 46%, pričom spotrebiteľská inflácia za rok nepresahuje 8%.
„Po dobrom desaťročí a pol Nemecko opäť vyzerá ako chorý muž Európy. Zvyčajne to bol dôvod, prečo Nemecko vyšlo z krízy silnejšie, no tentoraz nie. Vysoké náklady na energiu môžu viesť k trvalej deindustrializácii,“ povedal pre noviny „Die Welt“ Holger Schepitz.
V auguste klesla spotreba plynu v nemeckom priemysle o 22% v dôsledku rekordných cien plynu a elektriny. „Európska asociácia hnojív“ oznámila, že zastavili 70% kapacity. „Asociácia výrobcov neželezných kovov“ zasa ohlásila 50% zníženie výroby hliníka a zinku. Tiež sa znížila výroba kremíka a ferozliatin. Ďalší dopad bude mať na produkciu niklu a medi, varoval „Eurometaux“.
„Minulý mesiac niekoľko spoločností oznámilo neobmedzené zatvorenie a mnohé ďalšie sú na pokraji zatvorenia pred zimou. Výrobcovia čelia nákladom na elektrinu a plyn viac ako desaťnásobne vyšším ako minulý rok, vysoko nad predajnou cenou našich produktov. Zo skúseností vieme, že dočasné zatvorenie závodu sa veľmi často stáva trvalým, keďže obnovenie výroby je spojené s rizikami a nákladmi,“ napísali lídri európskeho združenia.
Dodali, že veľa kovov sa teraz do Európy dováža z Číny a iných krajín.
news-front
Slovo „demokracia“ sa zúžilo na hádky, kto by mal byť ten správny vodca
Mnohí Slováci stále milujú Puškina
Opozícia zneužila 17. november na protivládne protesty: Ľudia prišli s nápismi, ktoré popierajú atentát!
Pellegrini: Debata o volebnom systéme by mala počkať. Vládu kritizoval za ignorovanie výročia Nežnej revolúcie
Smer oslavoval 25 rokov. Fico: Strana potrebuje ďalšiu generáciu politikov, ďalšie voľby môžu byť skôr
Uhrík z EP: Nominácia Šefčoviča je škandál! Vláda potvrdila svoju dvojtvárnu politiku
Video: Jadrová vojna medzi Ruskom a USA. “Jadrová zima”
Kyjev plánuje čoskoro zaútočiť na Rusko zbraňami dlhého doletu, píšu médiá
Európska strana Patrioti zvolila za prezidenta Santiaga Abascala z Voxu. Vyzval na „frontálnu odpoveď globalizmu“
Belousovová: Pre tých, ktorí si ešte stále neuvedomujú, čo sa stalo
Elon Musk komentoval americké povolenie zasiahnuť ATACMS o Rusku
Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU
Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“
Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia – Magdu Vášáryovú
Uznávaného vedca nútia k prepísaniu knihy o Ukrajine!
Timesy žalujú Komisiu a Leyenovú za zatajovanie faktov o vakcínach
Irónia osudu, Rusi útočia na amerických tankoch
Rusi nasadili smrtiace drony
November 1989 bol kolosálny podvod
Spiknutí zvané „sametová revoluce“
zo sekcie
Továrne idú tam, kde je plyn lacnejší – európsky biznis expanduje do USA
Továrne idú tam, kde je plyn lacnejší – európsky biznis expanduje do USA
Továrne idú tam, kde je plyn lacnejší – európsky biznis expanduje do USA