Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Toto je už za hranicou základnej ľudskosti,“ komisár OSN pre ľudské práva žiada okamžité prímerie v pásme Gazy

Izrael túto palestínsku enklávu odrezal od dodávok vody, elektriny, paliva a potravín – v reakcii na masívny útok Hamasu, ktorý si vyžiadal na izraelskom území najmenej 1400 obetí na životoch, väčšinou civilistov. Palestínske ministerstvo zdravotníctva v pondelok uviedlo, že od začiatku izraelských náletov na Gazu zahynulo v enkláve viac než 5000 ľudí.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval v pondelok na okamžité prímerie v pásme Gazy, kde obyvatelia čelia izraelskému bombardovaniu v reakcii na bezprecedentný útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Prvým krokom musí byť okamžité humanitárne prímerie, záchrana životov civilistov dodaním rýchlej a efektívnej humanitárnej pomoci,“ uviedol Türk vo vyhlásení.

„Toto násilie sa nikdy neskončí, pokiaľ lídri nezačnú konať a neprijmú statočné a humánne rozhodnutia, ktoré si vyžaduje základná ľudskosť,“ dodal.

Medzinárodné spoločenstvo naďalej zostáva rozdelené v súvislosti s potenciálnym zastavením bojov v Gaze napriek potrebe humanitárnej pomoci pre palestínskych civilistov, píše AFP.

Izrael túto palestínsku enklávu odrezal od dodávok vody, elektriny, paliva a potravín – v reakcii na masívny útok Hamasu, ktorý si vyžiadal na izraelskom území najmenej 1400 obetí na životoch, väčšinou civilistov. Hamas navyše zajal a do pásma Gazy zavliekol vyše 200 rukojemníkov.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva v pondelok uviedlo, že od začiatku izraelských náletov na Gazu zahynulo v enkláve viac než 5000 ľudí. „Príliš veľa civilných životov, z toho množstvo detí, bolo už stratených – na oboch stranách – dôsledkom týchto nepriateľských akcií,“ upozornil komisár OSN.

„A keď sa niečo nezmení, nadchádzajúce dni privedú na pokraj smrti ešte väčšie množstvo civilistov v dôsledku pokračujúceho bombardovania,“ dodal.

Do pásma Gazy v pondelok vstúpil z územia Egypta tretí konvoj naložený humanitárnou pomocou.

Biden: O prímerí v Gaze je možné rokovať až po prepustení rukojemníkov

Americký prezident Joe Biden v pondelok povedal, že akékoľvek rokovania o prímerí v pásme Gazy sa môžu uskutočniť až v prípade, ak palestínske militantné hnutie Hamas prepustí všetkých rukojemníkov, ktorých zajalo počas útoku na Izrael 7. októbra. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Tých rukojemníkov by mali prepustiť a potom môžeme rokovať,“ povedal Biden v Bielom dome na otázku, či by podporil dohodu zahŕňajúcu výmenu rukojemníkov za prímerie, píše AFP.

Hnutie Hamas krátko predtým oznámilo, že prepustilo ďalšie dve rukojemníčky. Potvrdil to aj Medzinárodný výbor Červeného kríža. Prvé dve rukojemníčky hnutie prepustilo v piatok (20. októbra).

Izrael tvrdí, že militanti z hnutia Hamas počas útoku 7. októbra uniesli do pásma Gazy najmenej 222 rukojemníkov. Útočníci tiež od prepuknutia konfliktu usmrtili 1400 ľudí.

Izrael na koordinované útoky Hamasu reaguje odvetnými vzdušnými útokmi na pásmo Gazy, ktoré si podľa tamojších úradov vyžiadali životy vyše 5000 ľudí.

Biden tiež pripomenul svoj nedeľňajší telefonát s pápežom Františkom, s ktorým hovorili o konflikte a humanitárnej situácii v pásme Gazy.

Izrael a Hamas vedú nepriame rokovania o oslobodení 50 rukojemníkov

Izrael a radikálna palestínska organizácia Hamas vedú prostredníctvom Egypta a Kataru rokovania o prepustení ďalších 50 rukojemníkov, ktorí boli zavlečení do palestínskeho pásma Gazy počas palestínskeho útoku na Izrael z 7. októbra. Pre spravodajský web The Times of Israel (TOI) to uviedol nemenovaný vysokopostavený diplomat.

Rozhovory napredovali, ale v pondelok rokujúce strany narazili na prekážku, dodal diplomat, čím podľa TOI potvrdil článok amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ), podľa ktorého Hamas začal podmieňovať prepustenie 50 rukojemníkov s dvojakým občianstvom dovozom pohonných hmôt do Gazy.

Izrael túto požiadavku odmietol s tým, že prepravu paliva do Gazy umožní len vtedy, ak bude prepustených všetkých približne 220 rukojemníkov, uvádza sa v správe WSJ.

Presný počet rukojemníkov stále nie je známy a dokonca nie všetci sú zajatcami Hamasu, píše TOI.

Radikálna organizácia Palestínsky islamský džihád totiž tvrdí, že zadržiava 30 „svojich“ zajatcov. Pri vpáde kománd Hamasu sa totiž na územie Izraela infiltrovali aj Palestínčania, ktorí nefigurujú v radoch bojovníkov Hamasu.

Pokiaľ ide o dodávky paliva, riaditeľ agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) pre Gazu Thomas White v pondelok upozornil, že zásoby pohonných látok pre nákladné autá má UNRWA už len na tri dni. Ak nebude možné natankovať, distribúcia pomoci sa zastaví, upozornila OSN.

Na palivo sú odkázané aj nemocnice v Gaze, ktoré takto udržiavajú v chode svoje generátory napájajúce život zachraňujúce prístroje pre ťažko chorých či predčasne narodené deti.

Izrael v tejto situácii argumentuje, že palivo, ktoré by bolo teraz dodané do Gazy, by skonfiškoval Hamas na vojenské účely, keďže očakáva inváziu izraelskej armády územie severu pásma Gazy.

Zdroj: cas.sk / hnonline.sk / tvnoviny.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.