Slovanské Noviny

10. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Arktída: Zvýšené množstvo morského ľadu skracuje prepravnú sezónu o 14 týždňov. Príroda sa v dôsledku globálneho otepľovania naďalej hrá na proroka súdneho dňa. Ak sa na póloch začne ochladzovať, je dôvod obávať sa, že sa ochladí všade, bez ohľadu na to, či je v atmosfére viac alebo menej CO2. A nasvedčuje tomu narastajúca ľadová situácia na póloch.

Nemecká publikácia TKP uviedla, že výletná loď MSC Poesia bola schopná vojsť len do jedného z troch plánovaných prístavov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Médiá uvádzajú, že výletná loď MSC Poesia, ktorá je momentálne na svojej jedinej trojtýždňovej plavbe do Grónska v lete 2024, mohla v dôsledku ľadových podmienok na juhozápade Grónska vojsť iba do jedného plánovaného prístavu v Grónsku.

Prístavy Ilulissat v zálive Disko a Qaqortoq v južnom Grónsku sú momentálne neprístupné pre ľadové podmienky. Tieto dve destinácie museli byť vylúčené z itinerára MSC Poesia. 10. júla 2024 sa MSC Poesia pokúsila vojsť na miesto určenia na západnom pobreží Grónska s Paamiutom. Pri pobreží však MSC Poesia zmenila kurz kvôli ľadovým podmienkam na mieste.

Pripomína to správy o ľadových podmienkach v Arktíde z minulého leta. Výskumná cesta na Polar Star, výskumný ľadoborec z Bremerhaven Alfred Wegener Institute (AWI). Podľa správy v Bouten a Binnen výkonná riaditeľka AWI Antje Boethiusová uviedla, že tím očakáva, že nájde topiaci sa morský ľad a novú arktickú minimálnu hladinu.

Podľa Boethiusa boli výskumníci prekvapení úplnou zmenou ľadovej krajiny: „Ľad vyzerá tak odlišne, že sme vyslali časť expedície, aby sme zistili, čo sa tu deje.“

Dôvod: ľadové podmienky nám neumožnili navštíviť dva plánované a jeden špeciálne určený domovský prístav.

To znamená, že to nie je len ľadová pokrývka Grónska, ktorá sa za 12 rokov opäť zväčšila a zhrubla. Nielen to, ale aj napriek opakovaným falošným správam, že ľadové medvede sú ohrozené, je stále viac morského ľadu. Nárast morského ľadu v Arktíde potvrdila aj výskumná plavba minulé leto na Polar Star, na výskumnom ľadoborci z Bremerhavenského inštitútu Alfreda Wegenera (AWI).

Grónsko „odporuje“

Grónsko už desaťročia odoláva príbehu o globálnom otepľovaní. Po krátkom období silného otepľovania od roku 1994 do začiatku 21. storočia zostáva ročná priemerná teplota zemského povrchu (LST) stagnujúca približne od roku 2003.

Grónsko zažilo ochladenie od roku 2012 (Fang et al., 2023)^

Hmotnosť antarktického ľadovca sa od roku 2009 do roku 2019 zvýšila o 661 ton, podľa meraní, ktoré sú v rozpore s modelovými výpočtami IPCC OSN. V rovnakom čase, ako sa tu uvádza, sa plocha ľadového šelfu zväčšila o 5 305 km². Pridajte k tomu výrazné ochladenie v 21. storočí v centrálnom Pacifiku, východnom Pacifiku a takmer v celej Antarktíde, podľa tu uskutočnených štúdií.

Existuje malá oblasť ľadovej pokrývky, ktorá nerastie, ale to priamo súvisí so sopečnou činnosťou spojenou s ľadovou pokrývkou Uttner.

Profesor David Dilley, bývalý meteorológ Národnej meteorologickej služby NOAA s 50-ročnými skúsenosťami, na základe slabnúcich cyklov slnečného žiarenia od roku 1978 usudzuje, že to prispelo k ochladzovaniu arktických a antarktických oblastí. Toto ochladenie sa nakoniec rozšíri do stredných zemepisných šírok, čo spôsobí ďalšie zníženie globálnej teploty.

K tomuto záveru prichádza veľké množstvo štúdií astrofyzikov, že zmeny slnečnej aktivity, ako aj vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou povedú od roku 2030 k výraznému ochladeniu, dokonca k malej dobe ľadovej.

Pokiaľ ide o severozápadnú cestu Kanady (NWP), nedávna štúdia Alison J. Cook a kol., publikovaná v časopise Nature s názvom „Sea Ice Choke Points Reduces Shipping Season Length in the Northwest Passage“:

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.